Jste zde

Jak se zbavit lupů? Zkuste trik se solí, aloe vera nebo „prdopečem“

trápení s lupy Zdroj: Bigstockphoto
Nevzhledné bílé šupinky dokážou pěkně potrápit a dostat do nejedné trapné situace. Pokud bojujete s lupy, určitě hledáte všemožné způsoby, jak se jich zbavit. Ideálně jednou provždy!

22. 5. 2022

Abyste mohli nasadit účinné zbraně, je potřeba protivníka důkladně poznat. Pokožka, na které se tvoří lupy, je obvykle sužovaná zánětem a častěji se tak obnovuje. Lupy navíc mohou být dvojího druhu – ty, které má na svědomí rychle se mastící pokožka hlavy, a pak lupy suché – bílé drobné šupiny spadané na ramenou.

Příčinou vzniku lupů může být používání nevhodné kosmetiky, příliš časté mytí hlavy, alergická reakce na některé složky ve vlasových přípravcích, špatné stravovací návyky, hormonální změny, nadměrný stres, špatná imunita, ale i zlozvyky v podobě časté konzumace alkoholu nebo kouření. Jak se nevzhledných šupinek zbavit?

bigstock-dandruff-on-the-hair-hair-dis-315832876.jpg

mastné lupy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor, existují lupy mastné a suché - a každý z typů vzniká z jiných důvodů a příčin.

Na lupy s citronem

Jedním z nejčastějších tipů pro boj s lupy je citronová vlasová koupel. Vodou s citronem vlasy oplachujte po každém mytí. Chybu neuděláte, pokud část citronové šťávy do vlasové pokožky vetřete. Jen dávejte pozor, ať citronem nepotíráte poraněnou pokožku. V tom „lepším“ případě riskujete nepříjemnou bolest, v tom horším dokonce zánět.

Březová voda dokáže zázraky

Osvědčeným prostředkem, který vás dokáže lupů jednou provždy zbavit, je březová voda. Pokud zrovna v okolí nemáte žádnou břízu, můžete už „hotovou“ březovou vodu pořídit v drogeriích nebo prodejnách zaměřených na péči o vlasy. Voda slouží k oplachování i zábalům. A v neředěném stavu je vhodné ji používat i jako účinnou kúru.

bigstock-brushing-white-dandruff-fallen-409942213.jpg

lupy na tmavém oblečení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tmavé oblečení "poprášené" lupy. To není vizitka, kterou byste se chtěli chlubit.

Jablečný ocet s lupy zatočí

Dalším tipem je voda smíchaná s jablečným octem. Ten by měl vlasovou pokožku lupů zbavit a ještě dodat vlasům okouzlující lesk. Jak na to? Smíchejte jablečný ocet v poměru 1 : 1 s vodou, rovnoměrně nalijte na vlasovou pokožku a zabalte vlasy až k vlasové linii do ručníku. Nechte působit maximálně hodinu a poté si vlasy důkladně umyjte.

Odvar z heřmánku a dalších bylinek

Dalším tipem je obyčejný heřmánek, který má hojivé a protizánětlivé účinky a pomáhá nejen od lupů, ale také mastných vlasů. Heřmánkový odvar aplikujte po každém mytí, nechte působit zhruba patnáct minut a důkladně opláchněte. K oplachování můžete kromě heřmánku využít také mladé lístky olše lepkavé nebo kopřivu.

Olej z čajovníku působí antisepticky

Pokud vás trápí suché lupy, vsaďte na olej z čajovníku australského. Ten je totiž účinný v boji proti suché pokožce hlavy a zároveň působí antisepticky. Jednoduše přidejte pár kapek tea-tree oleje do šamponu, který běžně používáte, umyjte si vlasy a nechte pár minut působit. Nezapomeňte na důkladné opláchnutí.

Pomoc z moře, kterou oceníte

Dalším osvědčeným trikem je i mořská hrubozrnná sůl. Tu stačí smíchat v poměru 3 ku 2 s kokosovým olejem, směs nanést do suché pokožky u kořínků vlasů a nechat krátce působit. Poté opláchněte a umyjte obvyklým šamponem. Sůl pokožku vysuší a kokosový olej jí dodá potřebné živiny. Navíc je znám svými protiplísňovými účinky a vlasům dodá přirozený lesk.

Kypřicí prášek a olivový olej

Už naše babičky nedaly dopustit na obyčejný „prdopeč“. Jak ho používat při péči o vlasy? Zhruba jednu čajovou lžičku vmasírujte do vlhkých vlasů a po chvilce působení opláchněte. Sílu kypřicího prášku můžete podpořit i několika kapkami olivového oleje, který následně vetřete k vlasovým kořínkům a necháte působit v sáčku a ručníku přes noc. Ráno důkladně opláchněte. 

Vaječné žloutky jako výživa

Dalším pomocníkem, kterého najdete ve spíži nebo lednici, je i obyčejné vajíčko – respektive jeho žloutek. Ten stačí rozmíchat vidličkou a nanést na zhruba 15 minut ke kořínkům vlasů. Při pravidelném používání by po lupech neměla být ani památka a vlasy by měly být zároveň hedvábně lesklé a vyživené.

Aloe vera pokožku zklidní a dodá jí vlhkost

Gel z aloe vera smíchejte s čistou vodou a naneste do rozprašovače. Aplikujte na vlasovou pokožku a nechte zhruba hodinu působit. Pak opláchněte vodou nebo šamponem, který běžně používáte. Gel z aloe vera dodá pokožce hlavy potřebnou vlhkost a zároveň ji v případě zánětu příjemně zklidní.

Použité zdroje:

  • https://www.notino.cz/beautyblog/tipy-a-rady/zatocte-s-lupy/
  • https://zdravi.euro.cz/leky/lupy-ve-vlasech-co-pomaha/
  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/vlasy/jak-se-zbavit-lupu-rady-ktere-funguji