Jste zde

Jak vyčistit skvrny z bílé zdi? Poradíme, jak na pastelky, mastnotu i víno

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zdobí vaši bílou zeď mastné skvrny, čáry od pastelek nebo fleky, které vznikly zabitím komára? Víme, jak tyto nečistoty odstranit, abyste nemuseli malovat! Pomoci mohou prosté a přitom velmi účinné babské rady.

9. 2. 2021

Bílé stěny v interiéru jsou osvědčenou a nestárnoucí klasikou. V ložnici navodí pohodu, obývací pokoj rozjasní a opticky zvětší, v kuchyni skvěle doplní ostatní barvy. Její praktičnost je však sporná. Bílé stěny nikdy nezůstanou dlouho bílé.  Časem nejenže stěny zežloutnou a zašednou, potrápit mohou i nečistoty a nežádoucí fleky.

V kuchyni na sebe dlouho nenechají čekat mastné fleky, zažloutlé skvrny od nikotinu či cákance od vylité kávy a džusu. V dětském pokoji zase mohou potrápit čáry od propisky, pastelek a voskovek.

Bílé stěny nikdy nezůstanou dlouho bílé! Dobrou zprávou však je, že se nejsnáze čistí. Pomůže školní guma, zubní pasta i křída. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mastné skvrny je nutné dokonale odstranit!

S odstraňováním mastných skvrn neotálejte! Čím dříve se pustíte do odstraňování mastného fleku, tím lepšího výsledku dosáhnete. Skvělou první pomocí na čerstvé skvrny od oleje je papírový ubrousek, bramborový nebo kukuřičný škrob, bílá křída i střídka chleba, ze které umačkáte pevnou kuličku. Mastnotu je nutné vysát!

Starší mastné skvrny můžete zkusit odstranit Savem, přípravkem na okna i pěnou na holení, kterou necháte minimálně dvě hodiny působit. Skvělou volnou je i ocet, který smícháte s vodou ve stejném poměru, a necháte zhruba půl hodiny působit.

S obtisky mastných dětských ručiček i se čmouhami od voskovek si skvěle poradí bílá křída. Nečistotu dokonale přetřete, nechte působit a druhý den křídu spolu s nečistotou odstraňte. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mastnou skvrnu odstraňujte jemně a velmi opatrně. Skvrnu nikdy nedrhněte. Hadřík nebo houbičku pouze jemně přimačkávejte, aby vám nevzniklo světlejší místo.

Pokud vám nezbyde nic jiného než postižené místo přemalovat, mastnou skvrnu před novým nátěrem odstraňte velmi jemným smirkovým papírem.

Děti jsou požehnání, ale…

Pokreslil váš malý umělec stěnu pastelkou nebo voskovkou? Zůstaňte v klidu! Čáry můžete zkusit vyčistit vodou se saponátem, klasickou školní gumou i jemným smirkovým papírem, kterým umělecké dílo můžete zkusit seškrábat. Velmi účinná je i zubní pasta, kterou nanesete na velmi jemný zubní kartáček, nebo kašička z jedlé sody a vody.

Oklepal se vám v chodbě váš zvířecí mazlíček a pár kapek bláta přistálo i na vaší bílou zeď? Vězte, že k odstranění bláta vám bude stačit pouze jemný zubní kartáček. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Skvrny od nápojů co nejdříve vysajte!

Rozlilo se vám v kuchyni červené víno a pár kapek přistálo i na vaší bílé zdi? Nezoufejte! Skvrnu zkuste vyčistit vodou se saponátem nebo kuchyňskou solí, která přebytečnou tekutinu i červenou barvu vysaje. 

Potrápit mohou i skvrny od ovocného džusu. Zaschlou skvrnu zkuste odstranit pastou z jedlé sody a vody. Čerstvou skvrnu je nutné co nejdříve vysát papírovou utěrkou.

Způsob čištění vyzkoušejte vždy na nějakém nenápadném nebo skrytém místě, abyste měli jistotu, že si nenaděláte více škody než užitku!