Jste zde

Jedlá soda je pilíř domácnosti. Pomůže s čištěním, zápachem i péčí o tělo

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jedlá soda je neuvěřitelně prospěšný a univerzální parťák, který vám v domácnosti pomůže se spoustu trablů, o něž v průběhu času rozhodně není nouze. Začít můžeme třeba odmašťováním nádobí a skončit u pohlcování nepříjemných pachů.

27. 9. 2022

Jedlou sodu se opravdu vyplatí mít neustále doma. S čím vším vám pomůže? 

Vyčistí připálené hrnce, spáry i koberce

Snad každý, kdo v životě něco vařil (klidně i vajíčka natvrdo), dokázal připálit hrnec. Pokud se vám to stane znovu, nemusíte se s ním příliš trápit, ani se s ním loučit. Nalijte do hrnce asi centimetr vody na výšku, přidejte tenhle bílý zázrak, promíchejte, krátce směs v hrnci povařte a nežádoucí nános se začne sám loupat.

shutterstock_1230052027.jpg

jedlá soda a ocet
Zdroj: 
Shutterstock
Jedlá soda si při čištění výborně rozumí i s obyčejným octem. Jen pozor na to, že reakce je trošku bouřlivější.

Čištění je absolutní doménou sody, s ní prostě nemůžete nic zkazit. Pravděpodobně i vás trápí vodní kámen usazující se na bateriích dřezu, umyvadla, sprchy nebo vany. A stejně tak vás nebaví dívat se na zažloutlé spáry dlažby, kterou nade všechno milujete. S obojím si soda hravě poradí. Klidně ji můžete vzít i na dlaždičky samotné – ty budou díky sodě vypadat jako nové.

Pokud máte doma koberec, který už vypadá trošku unaveně, i na něj kouzlo se sodou zabere. Stačí ji na něj nasypat, kartáčem ji zanést do hloubky a nechat ji do druhého dne působit. Zbytky pak vyklepejte, případně vymeťte nebo vyluxujte.

Skvrny se často objeví i na prádle a odstranit je nebývá zrovna hračka. Jedlá soda ale může skutečně pomoct. Mastnoty, skvrny od ovoce nebo krve, to je její silná stránka. Stačí oděv namočit do horké lázně a nechat ho v ní přes noc.

shutterstock_1943077864.jpg

jedlá soda do odpadu
Zdroj: 
Shutterstock
Jedlá soda je ideální na čištění spár, ale třeba i jako pomocník při čištění odpadů.

Konec zápachu (nejen) z odpadu a pračky

Kromě špíny nemá soda slitování ani se zápachem nejrůznějšího původu. Pokud se nakloníte nad dřez, umyvadlo, sprchu nebo vanu a z pachu linoucího se ven se vám kroutí i prsty u nohou, povolejte na pomoc sodu – nasypte jí celý sáček do odpadu, vlijte do něj hned i 200 ml octa a po chvilce přidejte ještě vroucí vodu.

Celý proces je třeba několikrát zopakovat a držet se od odpadu dál, protože reakce octa se sodou bývá poněkud bouřlivější.

Jestli pravidelně vyndáváte prádlo z pračky a odér oblíbených svršků vás rozhodně nevybízí k tomu, abyste si je po usušení a vyžehlení oblékli, nezoufejte. Při dalším praní nasypte do dávkovače na prášek i sodu, přilijte trochu octa a perte. Prádlo bude svěží a voňavé. A to samé platí i o myčce nádobí – stačí hrnek jedlé sody a ten nejkratší program naprázdno.

Když je ale problém se zápachem z pračky závažnější, chce to nechat běžet pračku jeden cyklus naprázdno s tím, že do přihrádky na prací prášek nasypete 0,5 šálku jedlé sody, do bubnu nalijete 0,5 litru octa a nakonec pračku zapnete na program s nejvyšší možnou teplotou.

S nelibými pachy se setkáváme i v ledničce, ale i tam s nimi soda poradí. Stačí do lednice položit talířek s nasypanou sodou a jednou za pár dní ji vyměnit. Od věci není ani nasypat občas sodu do bot, nechat ji po celé ploše několik hodin působit a pak ji z bot vysát.

Od zápachu se s jedlou sodou můžete jednoduše propracovat i k provoněnému bydlení! Do nádobky vsypejte sodu a pokapejte ji vonným olejíčkem. Tohle kombo vám zajistí příjemnou vůni podle vašeho gusta klidně i na týden a za pár kaček

Péče o tělo jedlou sodou? Samozřejmě!

To pořád ještě není všechno. Jedlá soda se totiž hodí i k hýčkání těla. Půl hrnku si jí například můžete dát do koupele, kde nejenže pokožku líp zbaví potu a mastnoty, ale taky ji pěkně zvláční. Jednoduše se může stát i součástí domácí zubní pasty nebo domácího deodorantu. Když jí posypete místo štípnutí hmyzem, efektivně ho neutralizujete. 

Mít doma jedlou sodu je vždycky dobrý nápad. Využijte ji, kde se dá. Je šetrná a efektivní!

Použité zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jedla-soda-a-jeji-vyuziti-v-domacnosti-odmastuje-cisti-a-pohlcuje-pachy-28068.html
  • https://www.pradelny-tajkar.cz/clanky-jak-cistit-pracku-octem.html
  • https://www.bioneeds.cz/bioneeds-blog/20-tipu-jak-vyuzit-jedlou-sodu-v-domacnost/