Jste zde

Triky, aby vám řezané květiny vydržely co nejdéle: Pozor na různobarevné růže!

řezané modré kosatce Zdroj: Bigstockphoto
Řezané květiny jsou ideálním dárkem k narozeninám a k svátku. Radost, kterou vykouzlí, je mnohdy ale bohužel vystřídána jejich rychlým úhynem. Pojďte se s námi podívat na tipy a triky, které zajistí jejich delší životnost.

30. 1. 2022

Řezané květiny ve váze rozsvítí každou domácnost. Vnesou do ní svěžest, dobrou náladu a přidají na útulnosti. Pokud je umístíte pouze do vázy s vodou, vězte, že vám dlouho nevydrží. Chcete-li se z jejich květu těšit co nejdéle, věnujte jim péči.

bigstock-yellow-narcissus-flowers-on-an-229623970.jpg

žluté narcisky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že narcisky se spolu s tulipány v jedné váze nesnesou?

Čerstvost květin je zásadní

Abyste měli jistotu, že květiny jsou čerstvé, vybírejte květinářství s větším odbytem. Květiny by měly být stále uzavřené v chladicím boxu, kde je stabilní teplota, a zákazník by s nimi neměl přijít jen tak do kontaktu.

Nechte si poradit. Květina, která je v plném rozpuku, vydrží déle. Poupě nebo málo rozkvetlá květina nemá dostatečně silný stonek, který by zajistil její dlouhou životnost. Nekombinujte různobarevné růže! Vzájemně se nesnesou. Konvalinky, narcisky a hyacinty dejte do vázy samostatně. Jejich stonky vylučují jedovatý sliz, který ostatní květiny brzy zahubí.

bigstock-darkly-pink-bud-of-a-blossomin-230372146.jpg

fialové karafiáty
Zdroj: 
Bigstockphoto
Svou odolností a dlouhou trvanlivostí vás nikdy nezklamou karafiáty, gerbery, chryzantémy či kaly.

Stonek pravidelně seřezávejte

Po příchodu domů stonek květiny zkraťte ostrým a čistým nožem minimálně o dva centimetry! Aby řezná plocha byla co největší, řez veďte šikmo směrem dolů. Květinu také zkracujte vždy pod tekoucí vodou. Jestliže rostlinu seříznete a necháte ji, byť jen nepatrnou chvilku na vzduchu, stonek se zatáhne a po ponoření do vody nebude schopen nasát vodu. Květina vám tak de facto uhyne žízní. Tento postup pak opakujte pravidelně každý den.

bigstock-223411906.jpg

červené tulipány
Zdroj: 
Bigstockphoto
Víte, jak navrátit tulipánům jejich svěží vzhled? Propíchněte jejich stonek špendlíkem nebo je umístěte minimálně na jednu hodinu k rozsvícené lampě. S delší trvanlivostí vám zase pomůže větvička cypřiše ve váze spolu s tulipány.

Nepodceňujte výběr vázy

Květinu umístěte do dokonale čisté vázy. Nejlepší volbou je dostatečně velká skleněná váza, která lze velmi dobře vymýt. Navíc její hladký povrch nesvědčí bakteriím a sklo chemicky nereaguje s vodou ani s látkami, které vylučuje květina. K desinfekci můžete využít sílu octa nebo savo. Vždy však vázu řádně vypláchněte!

Použijte vždy čistou vodu

Zásadní roli hraje také kvalita a teploty vody. Květiny nikdy neumisťujte do studené vody. Ideální je voda převařená nebo odstátá, která bude mít pokojovou teplotu. S příliš tvrdou vodou vám zase může pomoci pár kapek citronové šťávy nebo lžička jedlé sody.

bigstock-222106534.jpg

zastřihávání růží
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že narcisky se spolu s tulipány v jedné váze nesnesou?

Kvalitu vody můžete ovlivnit i přidáním prostředku, který vám dají k rostlině v každém květinářství. Květině dodá potřebnou výživu. Rychlou vzpruhu můžete rostlinám dodat i kostkou cukru. Sladká voda však nevyhovuje všem rostlinám. Delší trvanlivostí se vám například odmění tulipány, šeřík, petúnie, kosatec či astry. Poslední záchranou pro uvadající květy může být i rozpuštěná tableta acylpyrinu.

Vodu ve váze pravidelně měňte. Dolévat pouze čistou vodu se nedoporučuje. Vsadit můžete i na rady našich babiček, které k zajištění čistoty vody používaly měděnou minci či drátek nebo dřevěné uhlí.

Vázu s květinami umístěte na chladné a světlé místo. Přímé sluneční paprsky, průvan, suchý vzduch od radiátoru a časté výkyvy teplot květinám neprospívají. Prospěšná není ani blízkost ovoce, zejména jablek. Při zrání totiž uvolňují etylén, který podstatně urychluje vadnutí! Trvanlivost řezaných květin vám také podstatně zkrátí cigaretový kouř.

Odstraňte listy a trny ponořené do vody

Ve vodě by měly být ponořeny pouze stonky. Trny a listy ponořené ve vodě brzy zahnívají a jsou zdrojem nečistot. Pravidelně odstraňujte povadlé květy a oschlé listy, zbytečně květině berou sílu.

Zdroje:

  • https://www.florea.cz/blog/jak-udrzet-kvetiny-dele-cerstve-1-dil
  • https://www.kvetinyzaoponou.cz/8-tipu-jak-spravne-pecovat-o-rezane-kvetiny/
  • https://www.kvetinyonline.cz/magazin/6-tipu-jak-se-starat-o-rezane-kvetiny.html
  • https://www.kvetinyvs.cz/cs/content/26-jak-pecovat-o-rezane-kvetiny