Jste zde

Uklízejte bez chemie: Ocet dezinfikuje, jedlá soda čistí usazenou špínu

úklid bez chemie Zdroj: Bigstockphoto
Toužíte po čisté a voňavé domácnosti, a tak utrácíte týden co týden za různé čisticí prostředky? Přemýšleli jste ale někdy o tom, co tyto čisticí prostředky obsahují? Zda jsou šetrné k přírodě a k vašemu tělu?

29. 12. 2022

Čisticí prostředky kupované v obchodech jsou mnohdy drahé, leckdy neúčinné a hlavně mohou ohrozit i vaše zdraví. Látky v nich obsažené mohou být příčinou vzniku astma, mohou poškodit vaši kůži či oči a v neposlední řadě mohou některé z nich podpořit i bujení rakovinových buněk. Jak tedy dokonale vyčistit domácnost bez chemie? Věřte, že jednoduše a mnohdy levněji. 

Ocet. Poklad naší domácnosti 

Používáte ocet v kuchyni jen jako dochucovadlo či konzervant? Chyba! Už v minulosti na něj naše babičky při úklidu domácnosti nedaly dopustit. Stačí navlhčit houbičku a stanete se všemocnými. 

bigstock-baking-soda-with-vinegar-natu-99612200_1.jpg

jedlá soda a ocet na úklid
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vykašlete se na drahou a mnohdy nebezpečnou chemii z drogerie a sáhněte po pomocnících, které používaly naše babičky.

V kuchyni si ocet lehce poradí s mastnotou a pomůže i při dezinfekci lednice či kuchyňské desky. V koupelně ho pro jeho vlastnosti využijete zase při odstraňování vodního kamene, bílých skvrn na sprchovém koutě nebo při odstraňování plísně mezi obklady. Pár kapek octa pomůže i při odstranění zápachu ze svačinových boxů a nečistot, se kterým si mnohdy většina čisticích prostředků už neporadí. 

Ocet je ideálním pomocníkem i při mytí oken. S jeho pomocí budete mít okna zcela bez šmouh. 

Tip: Abyste se zbavili typického pachu octa, nechte v něm po dobu alespoň tří měsíců louhovat pomerančové kůry. Získáte tak voňavý dezinfekční prostředek, pomerančové kůry pach zcela pohltí. 

Ocet vás zbaví i připeklých zbytků jídla a zápachu v mikrovlnné troubě. Postačí jen miska naplněná vodou smíchaná se dvěma lžícemi octa. Misku dejte do mikrovlnné trouby a zapněte ji na pár minut. Vzniklá vlhkost pak usnadní setření zbytků jídel.  

Jedlá soda. Jemná, šetrná avšak účinná … 

Dalším prostředkem, kterým můžete vyčistit domácnost, je jedlá soda. S její pomocí vyčistíte připálený hrnec či obnovíte zašlou krásu dlaždiček a spár. A nebude vás to stát mnoho. Jeden kilogram sody vás vyjde zhruba na 70 korun.  

bigstock-apple-cider-vinegar-lemon-l-126425099.jpg

ovoněný ocet
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud vám nevoní charakteristický odér octa, vyluhujte v něm citrusové slupky. Ty typický zápach natáhnou do sebe.

Jejího účinku určitě využijete, když zapomenete v odpadkovém koši na slupky od brambor. Věřte, že na zápach, který vznikne, nezaberou ani hektolitry saponátu. Sáhněte proto po jedlé sodě, ta totiž dokáže velmi dobře absorbovat pachy. Této vlastnosti můžete využít i v ledničce – postačí k tomu jen mistička se sodou umístěná v ní. Jednou za čas si na ni ale vzpomeňte a vyměňte ji, aby byl účinek stále perfektní.

Pomocí jedlé sody jednoduše vyčistíte i zanesenou troubu. Ze sody a vody vytvořte pastu. Touto pastou potřete vnitřek trouby a nechte přes noc působit. Druhý den vše setřete. Pro dokonalý lesk doporučujeme několikrát vytřít vnitřek trouby vodou s vinným octem

bigstock-baking-soda-poured-to-unclog-d-99612299_1.jpg

čištění kuchyňského odpadu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Příroda vám bude jistě vděčná, když při čištění odpadu nesáhnete po louhu! Ale zvolíte šetrnější variantu. Při čištění odpadu zkombinuje sodu s teplým octem. Obojího postačí půl hrnku, nechte působit několik minut a poté odpad zalijte horkou vodou.

Jedlá soda pomůže i při čištění koberců. S její pomocí koberec nejen oživíte, ale zbavíte se i nepříjemné zatuchlosti. Stačí posypat povrch koberce sodou, kartáčem ji případně zapracovat do hloubky a nechat působit do druhého dne. Sodou nešetřete, koberec nepoškodí. Druhý den sodu vymeťte, u kusového koberce vyklepejte a zbytek vyluxujte. 

Byl pro vás článek inspirativní? Pak mějte na paměti, že není dobré kombinovat ocet ani jedlou sodu s chemickými čisticími prostředky. Nečekaná reakce by mohla napáchat více škody než užitku! 

Zdroje:

  • https://zena.aktualne.cz/bydleni/pomocnici-na-uklid-bez-chemie-a-temer-zadarmo/r~i:article:805049/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jarni-uklid-cistici-pripravky-si-vyrobte-z-domacich-zdroju-63272
  • https://www.nazeleno.cz/10-tipu-a-triku-pro-uklid-bez-chemie/
  • https://tchiboblog.cz/uklid-bez-chemie/
  • https://tierraverde.cz/jak-na-uklid-bez-chemie