Jste zde

Stavíte dům? Pečujte o odolnou střechu a okapy

okapový systém Zdroj: blachotrapez.cz
Okapové systémy jsou důležitou součástí každé střechy, bez které se neobejde ani nejkvalitnější střešní krytina. Jaké okapové žlaby zvolit?

10. 1. 2023

Pokud plánujete stavět nový dům se šikmou střechou, nepodceňujte výběr okapových žlabů k vámi zvolené střešní krytině. Pouze technicky správně zvolený okapový systém zajistí účinný odtok vody při četných srážkách a ochrání tak stěny budovy před promáčením.

Jak vybrat správný okapový systém pro svou střechu?

Existuje několik druhů okapových systémů, které se liší použitým materiálem.

PVC okapové systémy

Okapy z plastu mají mnoho předností. Jsou odolné proti poškození, nepodléhají korozi a jsou nenáročné na údržbu. Díky hladkému povrchu nedochází uvnitř žlabu k usazování nečistot. PVC okapy mají nízkou hmotnost, což usnadňuje jejich instalaci. Pořizovací cena je více než příjemná. Na druhou stranu, pokud jsou plastové okapy umístěny na slunných místech, postupem času může docházet k blednutí barvy.

Kovové okapové systémy

Kovové okapy jsou velmi odolné vůči povětrnostním podmínkám a změnám teplot. Mezi další výhody kovových žlabů patří menší náchylnost k mechanickému poškození a barevná stálost. V České republice jsou nejrozšířenější levné kovové okapy z pozinku, ale modernější variantou jsou hliníkové okapy nabízející ještě delší životnost.

Jak pečovat o okapy?

Údržba okapových systémů je klíčová pro správný odvod vody a zajištění maximální životnosti žlabů.

Čištění

Každý okapový systém je nutné pravidelně čistit. Na jaře, v létě a na podzim očistěte veškeré okapy, svody a geigery od spadaného listí, větviček, jehličí, písku a jiných usazených nečistot, aby nedošlo k ucpání odtokového otvoru. Ucpané svody můžete propláchnout hadicí.

Nevíte si rady s výběrem okapového systému?

Obraťte se na profesionály! Nechejte si udělat kvalitní střechu se střešní krytinou a okapovým systémem od renomované společnosti s dlouholetou zkušeností. Kontaktujte například odborníky z firmy Blachotrapez, jejíž kořeny sahají až do roku 1969.