1. 6. 2021
Dodnes se vedou celkem hlasité spory o to, kde vlastně tenhle pokrm vznikl. Izraelci tvrdí, že jediný pravý hummus pochází právě z Izraele. Na to nekompromisně reagují Libanonci, kteří si vznik hummusu v Izraeli vůbec nepřipouští.
Ať už tahle chuťovka vznikla kdekoli, nikdo jí dneska neodpáře, že patří mezi oblíbené pokrmy, na nichž si můžete pochutnat stejně tak v Jeruzalému, jako v Gaze, Bejrútu nebo Káhiře.
Ne každého tradiční hummus osloví
Je pravdou, že výrazná chuť cizrny, která v hummusu převládá, nemusí každému sednout. Pokud jste luštěnině s jemnou oříškovou příchutí nepřišli na chuť, máme pro vás několik dalších receptů, kde ji můžete vyměnit třeba za červenou řepu nebo batáty.
Hummus z čočky s karamelizovanou cibulkou a mrkví
Budete potřebovat:
- 240 g červené čočky
- 4 střední cibule
- 1 střední mrkev
- 1 lžičku medu
- 1 stroužek česneku
- 1-2 lžičky kvalitní sójové omáčky (shoyu nebo tamari)
- šťávu z 1/2 malého bio citrónu
- 1/2 lžičky mleté červené papriky
- sušené chilli vločky
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- olivový olej
- dýňová semínka
- třtinový cukr (nemusí být)
Jak na to?
Pokud vás tlačí čas, červenou čočku si namočte alespoň na tři hodiny do studené vody. Cibuli oloupejte, nakrájejte na kostičky a orestujte na olivovém oleji. Jakmile se cibulka opeče, stáhněte plamen a nechte ji zkaramelizovat. Pomoci jí můžete lžící třtinového cukru.
Jakmile bude cibule hotová, přidejte k ní na tenké nudličky nakrájenou mrkev a po zarestování ochuťte medem. Zamíchejte a nechte směs vychladnout. Vedle si uvařte čočku. Jakmile bude měkká, sceďte ji a nasypejte do výkonného mixéru.
Přidejte asi tři lžíce olivového oleje a rozmixujte dohladka. Pak přidejte cca 3/4 připravené karamelizované zeleniny, česnek, sójovou omáčku, červenou papriku, šťávu z citrónu a opět rozmixujte. Pokud chcete hummus pikantní, přidejte navíc i i sušené chilli vločky.
Hotový hummus můžete dochutit solí (případně ještě kapkou sójovky) a čerstvě namletým pepřem. Pokud by byl hummus příliš hustý, přidejte citronovou šťávu nebo olivový olej.
Podávejte se zbytkem karamelizované zeleniny, čerstvou mrkví, praženými dýňovými semínky, čerstvým pečivem a bylinkami. Hotový pokrm zakápněte olivovým olejem.
Hummus z pečené červené řepy
Budete potřebovat:
- plechovku sterilovaných propláchnutých a přecezených bílých fazolí
- 4 kousky menší červené řepy
- asi tři lžíce sezamové pasty tahini
- olivový olej
- stroužek česneku
- šťávu z půlky bio citronu
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Jak na to?
Jako první si připravte řepu. Pod tekoucí vodou ji omyjte (neloupejte), rozprostřete na alobal, posypejte solí, polijte olivový olejem, zabalte a nechte péct asi hodinu v troubě vyhřáté na 190 ˚C.
Jakmile bude řepa hotová, nechte ji vychladnout a stáhněte z ní slupku. Řepu překrájejte, dejte do mixéru a společně s ostatními surovinami důkladně rozmixujte.
Během mixování používejte gumovou stěrku, aby se dobře rozmixovaly všechny přísady i ve spodní části mixéru. Hummus by měl mít hladkou strukturu bez větších kousků.
Hummus z batátů a s pečeným česnekem
Budete potřebovat:
- 4 menší batáty
- 1 paličku česneku
- 6 lžic sezamové pasty tahini
- 1/2 lžičky římského kmínu
- šťáva z 1/2 bio citronu
- olivový olej
- sůl a drcený pepř
Jak na to?
Jako první se vrhněte na batáty, které po jednom osolte, pokapjete olivovým olejem a zabalte do alobalu. Na plech k batátům přidejte i paličku česneku, kterou seříznete tak, aby vykukoval každý stroužek. I česnek pokapejte olivovým olejem a zabalte do alobalu. Suroviny pečte asi 45 minut při 200 stupních.
Jakmile budou hotové, nechte je na plechu vychladnout. Následně z batátů odstraňte slupku a společně s vymačkaným česnekem, sezamovou pastou, římským kmínem a dvěma lžícemi olivového oleje rozmixujte v mixéru do hladka. Na závěr ochuťte citronovou šťávou, solí a pepřem.
Gurmánský tip závěrem
Pokud vám základní surovina hummusu nevadí, můžete k ní přidávat další „barevné“ pochutiny. Pokud cizrnu rozmixujete s avokádem, mladým hráškem a hrstí koriandru, dostanete zelený hummus.
Oranžový hummus získáte přidáním naložené a upečené oranžové papriky. Fantazii se meze nekladou a tenhle pokrm bohatý na vlákninu a řadu minerálních látek si proto můžete připravovat v nejrůznějších obměnách a variantách.
Zdroje článku: