Jste zde

Jak na malý obývák: Světlo, otevřený nábytek a minimum zdobnosti

malý obývací pokoj ve světlé barvě Zdroj: Bigstockphoto
I vy už přemýšlíte, jak co nejúčelněji naložit s nevelkým prostorem v malém obývacím pokoji? Nebojte se, nejste první ani poslední. Proto jsme pro vás přichystali obecnější i konkrétní pravidla, díky nimž vytvoříte obývák naprosto bezkonkurenční.

25. 8. 2022

Malé byty nejsou ničím neobvyklým. Obývají je studenti, mladí dospělí sami nebo v páru, nepříliš majetní i senioři a jiné kategorie. A nejen kvůli výši nájmu, ale také pro menší nároky na údržbu a pro jejich kouzlo. Právě v takových malých bytech jsou logicky i malé obývací pokoje. I ty se však dají zařídit dokonale efektivně, aby splnily všechno, co od nich žádáme.

Obývací pokoj dokonale zkrášlí Svíčky – zútulní váš interiér a zahřejí vás na duši

Barvy do malého obývacího pokoje? Jednoznačně světlé

Světlými barvami nemyslíme to, abyste zavrhli veškeré experimenty a spokojili se s bílou. V žádném případě. Obývací pokoj je místností, v níž má probíhat komunikace mezi obyvateli bytu i mezi nimi a návštěvami. Proto se sem perfektně hodí například oranžová či žlutá barva. Pokud chcete navodit atmosféru klidu a bezpečí, zamiřte do obchodu pro hnědou. Ale!

bigstock-perfectly-designed-living-room-131557430.jpg

knihovna nad oknem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Máte-li malý obývací pokoj, využijte každý centimetr čtvereční místa - třeba i okolo oken.

Jakoukoli barvu, kterou zvolíte, řeďte. A ne málo. Do malého obýváku totiž musí zákonitě přijít světlé odstíny oblíbených barev, nic sytého. Pokud se rozhodnete pro syté a tmavé tóny, z vašeho malého obývacího pokoje bude rázem malá a nepříliš útulná kobka. Věříme, že byste nebyli rádi.

Jaká jsou pravidla pro Malý byt: jak ho zařídit a vytěžit z něj maximum?

Také se vyplatí využít starých dobrých pravidel o tmavších a světlejších stěnách a rozhodně i o stropu, který má být v místnosti tou nejsvětlejší plochou. Kratší stěny natřete tmavší barvou než ty delší. K prodloužení stěn také můžete využít barevně odlišné horizontální linky. Jestliže máte v oblibě vzory, volte opravdu jen malé (nebo raději žádné).

Nábytek vybírejte jednoduchý, nezdobený a nízký

Nábytek pochopitelně patří do každého bytu a obývacího pokoje, do toho malého ho však musíte volit mnohem pečlivěji. Za prvé ho nesmí být přehnaně moc. Zvažte, co opravdu potřebujete, a předem si vyměřte, zda se vám všechny kousky do místnosti vejdou tak, aby v ní bylo k hnutí. Zároveň myslete na to, aby pořízením nábytku vzniklo co nejvíce úložného prostoru – to platí hlavně o sedačkách.

Do obývacího pokoje rozhodně patří... Udělají parádu a budou vás hýčkat. Kdo? Polštářky!

bigstock-small-cozy-living-room-96706541.jpg

světlá sedací souprava v malém obývacím pokoji
Zdroj: 
Bigstockphoto
Malý obývací pokoj byste neměli přeplnit nábytkem. Nábytek by také měl být spíš světlejší.

Se zmíněnou sedačkou a s konferenčním stolkem se automaticky počítá, dále pak i s obývací stěnou. Při jejím výběru si dávejte skutečně pozor na to, abyste nepořídili příliš vysokou – zásadou číslo jedna při výběru stěny je totiž v tomto případě to, že nesmí být vysoká. Jen by místnosti opticky ubrala prostor.

Nízkou stěnu můžete směle doplnit poličkami. Ačkoli do malého obýváku se moc nehodí skříň, když zvolíte například vestavěné skříňky po stranách okna a nad ním, nic nezkazíte. Využijete prostor, který by jinak zel prázdnotou nebo hostil rostliny – což není špatně, ale k uschování věcí to neposlouží.

I u nábytku platí, že by měl být světlejší. Stejně jako barvy na zdi, i barvy nábytku mají moc vykouzlit z vašeho obýváku překrásné světlé království, nebo tmavou neútulnou místnost.

A k provedení nábytku snad jen jednu jedinou věc – nevybírejte rustikální a jiné zdobené kousky. Vsaďte na rovné a přímé linie, jednoduchost tady jednoznačně vítězí.

Doplňky zvolte malé a malém množství

Není pravda, že byste v malém obývacím pokoji nemohli mít doplňky, jen musíte odhadnout tu správnou míru, aby místnost nepůsobila „přeplácaně“ a jednotlivé doplňky nebyly „každý pes jiná ves“. Doplňky spolu musí ladit, měly by být menší a zkrátka v přiměřeném množství. Platí to i o květinách.

bigstock-small-yet-nice-and-cozy-living-139822391.jpg

obývák s krbem a velkými okny
Zdroj: 
Bigstockphoto
Světlo, světlo, světlo... to je to, co malý obývací pokoj potřebuje nejvíc!

Prostor opticky zvětšuje také zrcadlo, takže pokud můžete a chcete, využijte jeho kouzla a umístěte ho do svého obýváku, například na zeď proti dveřím, pokud není její součástí okno.

Nezapomeňte na světlo

Protože cílem, kterého chcete dosáhnout, je dostatečně prosvětlený obývací pokoj (protože světlo prostor opticky zvětšuje), nezapomeňte si vybrat vhodné osvětlení. Zapomeňte na jeden lustr, pořiďte si také menší lampičku a třeba i bodová světla. 

I malý obývák může být krásný

Nebojte se malých obývacích pokojů. I ony mohou být krásné a útulné, stačí jen znát pravidla, jimiž se musíte řídit. Vždy myslete na to, že je třeba vybírat světlé barvy na zeď i co se nábytku týče, nábytek vybírat nižší a jednodušší, přidat k němu poličky a nepřehánět to s doplňky. Potom vám bude i v malé místnosti báječně.

Zdroje:

  • https://www.living.cz/jak-si-zaridit-maly-obyvak/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/zarizeni-obyvaciho-pokoje/jak-zaridit-maly-obyvaci-pokoj/
  • https://www.homeincube.cz/zaridit-maly-obyvaci-pokoj-neni-zadna-veda/
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/maly-obyvak-velke-pohodli-s-nasimi-radami-pujde-snadno
  • https://nabytok4you.cz/jak-zaridit-maly-obyvak-5-designovych-triku/