Jste zde

Udělají parádu a budou vás hýčkat. Kdo? Polštářky!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
My, kteří milujeme moderní bydlení, bez ustání hledáme způsoby, jak ho po vizuální stránce vylepšovat a po té pocitové zpříjemňovat a zútulňovat. Napadlo vás někdy, jakou parádu mohou nadělat tak obyčejné věci, jako jsou polštáře a polštářky?

16. 12. 2016

Pochopitelně ne ty staré péřové, které už něco pamatují a na nichž jsme si hověli jako malí u babičky. Na mysli máme moderní polštáře a polštářky nejrůznějších provedení. Dnes jich máme k dispozici takové množství, že si z nich musí zákonitě vybrat každý. 

Od domova očekáváme pohodlí

Když je řeč o měkkých polštářcích, určitě většinu z nás napadne pomyšlení na příjemný a ničím nerušený odpočinek po náročném dni. Jen tak si lehnout na gauč, hlavu zabořit do měkkého zázraku a říkat si, že uspěchaný den je za námi. Už proto bychom je neměli zatracovat a chápat je jako další zbytečnost, o kterou se budeme muset starat. Minimálně o její čistotu. 

Do obývacího pokoje volte spíše tlumenější, decentnější vzory a barvy.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kromě pohodlí chceme krásu a útulno

S polštářky se dá pěkně kouzlit a takové kouzlení vás dokonce ani nemusí vyjít draho. Pokud mají sloužit jen jako dekorace, není třeba vybírat je podle kvality náplně. V tomto případě jde jen o vzhled. Vybírat je přitom můžete podle nejrůznějších kritérií:

  • podle barvy – samozřejmě podle toho, jaká se vám do konkrétní místnosti hodí a jaká se vám líbí
  • podle vzoru – jednobarevné, vícebarevné, jednoduché bez vzoru, s jemným či složitějším vzorem
  • podle tvaru – čtvercové, kulaté, obdélníkové, nepravidelné, …
  • podle velikosti – zde záleží na velikosti místnosti a ostatních polštářků

Výrazné barvy a výrazné vzory se hodí spíše do dětských a studentských pokojů.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Každá místnost ocení jiný kousek aneb Jak vybrat ten správný

Zatímco obývací pokoj by měl budit alespoň trochu vážnosti a důstojnosti, a proto se do něj hodí pravidelné a barevně sladěné polštářky, dětský pokoj ožije díky nepravidelným tvarům a veselým barvám – je to pravděpodobně jediná místnost, kam můžete pořídit polštářky ve tvaru hvězdiček, zvířat nebo jiných stvoření. Naopak studentský pokoj nebo ložnice už by měla typem polštářků připomínat spíše zmíněný obývák.

I svíčky patří k tomu, co dělá domov domovem: Svíčky – zútulní váš interiér a zahřejí vás na duši

Jakou zvolit barvu

Barvu vyberte podle barev v místnosti. Pokud máte bílou výmalbu, nemusíte se bát doplňků výraznějších barev, měly by spolu však ladit polštářky a ostatní doplňky, aby místnost nepůsobila „přeplácaně“. Jestli máte výraznější výmalbu, vsaďte zase na jemnější odstíny polštářků a jejich jednoduchost. Také volte alespoň trochu odlišný odstín od toho, v jakém je vyvedený váš gauč nebo kousek nábytku, k němuž chcete polštářek dát. 

Žlutá barva je výrazná, proto s ní šetřete.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jaký zvolit tvar

Tady se zaměřte na to, jaké tvary u vás v bytě převažují a jaké ve vás vyvolávají příjemné pocity. Někdo dává raději přednost oblým tvarům a pořídí si kulaté polštářky, jiný zase preferuje čtverce nebo obdélníky. 

Jak zvolit velikost

Polštářky můžete mít v různých velikostech, o tom není sporu. Měla by ale platit přímá úměra mezi velikostí místnosti a velikostí doplňků – i polštářků. V malé místnosti budou velké polštáře opticky ubírat hodně místa. Malé polštářky ve velké místnosti zase snadno zaniknou. 

Cizojazyčné nápisy? Ideální například do studentského pokoje.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jaký zvolit vzor

U výběru vzoru se zamyslete nad tím, zda už nějaké vzory v místnosti máte. Pokud třeba milujete severské vzory, můžete si pořídit polštářek s nimi. Fantazii se u vzorů meze nekladou, ale pokud budete vybírat více polštářků se vzorem, dejte pozor, aby se vzájemně nerušily.

Víte, co je Quilling? Quilling – moderní i prověřený návod na úžasné dekorace 

Polštářky s fotografií – milá připomínka, nebo kýč?

Chcete si nechat zvěčnit krásný moment a dát si ho na polštářek? A ten pak umístit třeba do obývacího pokoje? Zadržte a znovu to promyslete. Za prvé bude polštář pravděpodobně hodně barevný a za druhé – bude vás bavit stále se na sebe dívat do polštáře? Taková fotografie nedělá z polštářku zrovna decentní doplněk. Nakonec ale záleží na vašem zvážení. 

Hodně muziky za málo peněz

Polštářky rozličných tvarů, barev, velikostí a vzorů mohou posloužit jako pěkná dekorace. Musíme je však vybírat s citem a ladit jeden s druhým a pochopitelně i s ostatními doplňky. Kromě toho se dají dekorační polštářky sehnat i za několik desítek korun, což z nich činí doplňky levné, a přesto krásné. Vyzkoušejte je sami!