Jste zde

Udělají parádu a budou vás hýčkat. Kdo? Polštářky!

zelené a šedivé polštářky na šedivé pohovce Zdroj: Bigstockphoto
My, kteří milujeme moderní bydlení, bez ustání hledáme způsoby, jak ho po vizuální stránce vylepšovat a po té pocitové zpříjemňovat a zútulňovat. Napadlo vás někdy, jakou parádu mohou nadělat tak obyčejné věci, jako jsou polštáře a polštářky?

9. 4. 2021

Pochopitelně ne ty staré péřové, které už něco pamatují a na nichž jsme si hověli jako malí u babičky. Na mysli máme moderní polštáře a polštářky nejrůznějších provedení. Dnes jich máme k dispozici takové množství, že si z nich musí zákonitě vybrat každý. 

Od domova očekáváme pohodlí

Když je řeč o měkkých polštářcích, určitě většinu z nás napadne pomyšlení na příjemný a ničím nerušený odpočinek po náročném dni. Jen tak si lehnout na gauč, hlavu zabořit do měkkého zázraku a říkat si, že uspěchaný den je za námi. Už proto bychom je neměli zatracovat a chápat je jako další zbytečnost, o kterou se budeme muset starat. Minimálně o její čistotu. 

bigstock-beautiful-modern-living-room-w-98992859.jpg

polštářky na gauči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Do obývacího pokoje volte spíše tlumenější, decentnější vzory a barvy.

Kromě pohodlí chceme krásu a útulno

S polštářky se dá pěkně kouzlit a takové kouzlení vás dokonce ani nemusí vyjít draho. Pokud mají sloužit jen jako dekorace, není třeba vybírat je podle kvality náplně. V tomto případě jde jen o vzhled. Vybírat je přitom můžete podle nejrůznějších kritérií:

  • podle barvy – samozřejmě podle toho, jaká se vám do konkrétní místnosti hodí a jaká se vám líbí
  • podle vzoru – jednobarevné, vícebarevné, jednoduché bez vzoru, s jemným či složitějším vzorem
  • podle tvaru – čtvercové, kulaté, obdélníkové, nepravidelné, …
  • podle velikosti – zde záleží na velikosti místnosti a ostatních polštářků

bigstock-colorful-pillows-on-sofa-clos-100740002.jpg

výrazné modré polštářky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výrazné barvy a výrazné vzory se hodí spíše do dětských a studentských pokojů.

Každá místnost ocení jiný kousek aneb Jak vybrat ten správný

Zatímco obývací pokoj by měl budit alespoň trochu vážnosti a důstojnosti, a proto se do něj hodí pravidelné a barevně sladěné polštářky, dětský pokoj ožije díky nepravidelným tvarům a veselým barvám – je to pravděpodobně jediná místnost, kam můžete pořídit polštářky ve tvaru hvězdiček, zvířat nebo jiných stvoření. Naopak studentský pokoj nebo ložnice už by měla typem polštářků připomínat spíše zmíněný obývák.

Jakou zvolit barvu

Barvu vyberte podle barev v místnosti. Pokud máte bílou výmalbu, nemusíte se bát doplňků výraznějších barev, měly by spolu však ladit polštářky a ostatní doplňky, aby místnost nepůsobila „přeplácaně“. Jestli máte výraznější výmalbu, vsaďte zase na jemnější odstíny polštářků a jejich jednoduchost. Také volte alespoň trochu odlišný odstín od toho, v jakém je vyvedený váš gauč nebo kousek nábytku, k němuž chcete polštářek dát. 

bigstock-colorful-pillows-on-sofa-clos-103902434.jpg

žluté polštářky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Žlutá barva je výrazná, proto s ní šetřete.

Jaký zvolit tvar

Tady se zaměřte na to, jaké tvary u vás v bytě převažují a jaké ve vás vyvolávají příjemné pocity. Někdo dává raději přednost oblým tvarům a pořídí si kulaté polštářky, jiný zase preferuje čtverce nebo obdélníky. 

Jak zvolit velikost

Polštářky můžete mít v různých velikostech, o tom není sporu. Měla by ale platit přímá úměra mezi velikostí místnosti a velikostí doplňků – i polštářků. V malé místnosti budou velké polštáře opticky ubírat hodně místa. Malé polštářky ve velké místnosti zase snadno zaniknou. 

bigstock-warm-and-cozy-window-seat-with-103112720.jpg

polštářky s nápisy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Cizojazyčné nápisy? Ideální například do studentského pokoje.

Jaký zvolit vzor

U výběru vzoru se zamyslete nad tím, zda už nějaké vzory v místnosti máte. Pokud třeba milujete severské vzory, můžete si pořídit polštářek s nimi. Fantazii se u vzorů meze nekladou, ale pokud budete vybírat více polštářků se vzorem, dejte pozor, aby se vzájemně nerušily.

Polštářky s fotografií – milá připomínka, nebo kýč?

Chcete si nechat zvěčnit krásný moment a dát si ho na polštářek? A ten pak umístit třeba do obývacího pokoje? Zadržte a znovu to promyslete. Za prvé bude polštář pravděpodobně hodně barevný a za druhé – bude vás bavit stále se na sebe dívat do polštáře? Taková fotografie nedělá z polštářku zrovna decentní doplněk. Nakonec ale záleží na vašem zvážení. 

Hodně muziky za málo peněz

Polštářky rozličných tvarů, barev, velikostí a vzorů mohou posloužit jako pěkná dekorace. Musíme je však vybírat s citem a ladit jeden s druhým a pochopitelně i s ostatními doplňky. Kromě toho se dají dekorační polštářky sehnat i za několik desítek korun, což z nich činí doplňky levné, a přesto krásné. Vyzkoušejte je sami!