Jste zde

Velká galerie obývacích stěn: Mrkněte, co (nejen) letos poletí!

tmavá obývací stěna Zdroj: Shutterstock
Doby, kdy jsme v každém obýváku našli tutéž obývací stěnu, jsou fuč. Dnes v souvislosti se stěnami klidně můžeme říct, že je to rozhodně každý pes jiná ves. V jedné domácnosti tak spatřujeme nadčasovost, jinde praktičnost a u Nováků zase třeba útulnost.

25. 2. 2024

S obývací stěnou to pochopitelně není stejné, jako když bafnete tašku a frčíte si to do krámku pro mlíko. Nákup takové dominanty obývacího pokoje by se měl dobře promyslet. Přece jen by vám stěna měla sloužit dlouhá léta. Alespoň taková parádně kvalitní, ne zcela typická, něčím zajímavá a přitom cenově dostupná teda určitě! A přesně taková je letos totálním hitem. 

Boduje rozmanitost

Když jsme cíleně brouzdali po nejrůznějších srovnávačích těch nejbombastičtějších obývacích stěn, nejenže jsme samozřejmě každou druhou chtěli domů, ale překvapila nás ta velká trendová rozmanitost. V kurzu jsou stále vlastně obývací stěny nejrůznějších druhů, stylů, velikostí, seskupení i vzhledů. Jedno má ale většina trendy stěn společné. Měly by být cenově dostupné a kvalitní. 

Nelenili jsme a info jsme si fičeli potvrdit i do lidových vod. Tam nás čekalo bingo. Obchodní srovnávače skutečně ani čárkou nelhaly a lidé si v  diskuzích opravdu hojně potvrzují, že se v aktuálním trendu klade velký důraz zejména na tyhle různorodé aspekty.  

 • Táhnou zajímavé prvky, jako je například osvětlení různého charakteru. 
 • Kupující lační po dostatku úložných prostorů. 
 • Vyhledávané jsou ale naopak i stěny, které jsou už čistě minimalistické. Bez skříněk, bez šuplíků. 
 • V oblibě jsou aktuálně i stěny, u kterých nenajdeme žádný zakrytý prostor. Veškerá konstrukce takové stěny je vyloženě odhalená a soustřeďovaná do sloupců industriálního ražení. 
 • Trendem, který přetrvává už delší dobu, jsou bezúchytkové obývací stěny. 
 • Vynechat nemůžeme ani římsy na osvětlení. Ty jsou rovněž dlouhodobým favoritem. 
 • A nakonec? Odolnost a bezpracná údržba. I tyhle vlastnosti obývacích stěn jsou dlouhodobě v hledáčku a pravděpodobně vždy budou. 

Tipy a inspirace

Co letí, už tedy víme a teď může začít ta pravá zábava, kterou většina žen miluje. Šmejděníčko šmejdění. V našem a vašem případě to bude šmejdění v galerii plné inspirací, která je sice božská, ale musíme vás varovat. Nedá vám spát a vaše stará stěna tak asi brzo poletí. Trénujte tedy loučení a vstupte do světa aktuálních trendů obývacích stěn.

shutterstock_2330971259.jpg

minimalistická obývací stěna
Zdroj: 
Shutterstock

Jednoduchá kráska s odhalenými nožičkami. Ty u obývací stěny bývají spíše ojedinělým jevem a v našich končinách jsme zvyklí na to, že stěna buď stojí na celé své spodní ploše, nebo někde visí.  Pokud ale fandíte netradičním a zároveň staromilským prvkům, proč ne? 

shutterstock_2061273386.jpg

Závěsná obývací stěna
Zdroj: 
Shutterstock

Závěsná klasika, o které všichni nějaké povědomí máme. Nosným prvkem je robustní skříňka pod televizí. Postranní samostatné skříňky pak buď chybí úplně jako v tomto našem případě, nebo jsou netypicky rozmístěné různě po obýváku. 

shutterstock_2246841477.jpg

obývací stěna dub
Zdroj: 
Shutterstock

U téhle krasotinky si s klidným svědomím troufáme říct, že je to mezi běžnými obývacími stěnami taková dámička. Bytelná, velmi robustní a zcela bezúchytková. Vzhledově sice kapku nadčasová, ale zároveň pořád budí klasický dojem. 

shutterstock_2302670793.jpg

nadčasová obývací stěna
Zdroj: 
Shutterstock

Může vůbec existovat někdo, kdo by po něčem takovém neprahnul? Improvizovaný krb, spousta místa, úctyhodná výška a nekonečno zajímavých prvků. Posedět chvilku před takovou obývací stěnou musí být velice příjemný zážitek. 

shutterstock_2307318491.jpg

obývací stěna a přírodní rolety
Zdroj: 
Shutterstock

Obývací stěna s odhalenými úložnými prostory. Takovou už vídáme i v českých domácnostech a pomalinku, ale jistě se na příčkách obliby dostává do popředí. Asi nám bude ještě chvilku trvat, než se stane běžnou, ale nakročeno k tomu máme dobře. 

shutterstock_589955915.jpg

klasická obývací stěna
Zdroj: 
Shutterstock

Hra teplého světla, světlý odstín krásného dřeva, kombinace matu a lesku, prostorná úložiště a čisté linie. Může tohle vůbec dopadnout špatně? Určitě nemůže. Milovníci tmavších barev a neskromných rozměrů by si tenhle kousek měli obzvláště dobře prohlédnout. 

shutterstock_2178904801.jpg

světlý obývací pokoj
Zdroj: 
Shutterstock

V případě téhle obývací stěny můžeme krásně vidět onu zmíněnou odhalenou konstrukci, která jde lehce do industriálního stylu. Když se ale hezky zkombinuje s jemnými úchytkami, vhodnými dekoracemi a pěkným odstínem dřeva, je to radost pohledět. 

shutterstock_774703177.jpg

bílá minimalistická obývací stěna
Zdroj: 
Shutterstock

I takto může být stěna stavěná. Úložných prostorů je tu sice dost, ale pojaly je pouhé dvě úzké dlouhé skříňky. Pokud tak máte hromadu ručníků, péřové peřiny po babičce a kopu nabíječek, které už nikdo nepoužívá, s těmito skříňkovými nudličkami to úplně nevyhrajete. 

shutterstock_2332425925.jpg

policová obývací stěna
Zdroj: 
Shutterstock

Úžasný typ obývací stěny, kde se vyřádí každý, kdo miluje dekorace. Na ty je tu spousta šikovných poliček a výklenků, které jsou do nábytku moc hezky zapracovány. Na jednu stranu taková stěna působí hodně moderně, ale přitom si pořád ponechává svoje útulně příjemné kouzlo. 

shutterstock_2074940242.jpg

tmavá obývací stěna
Zdroj: 
Shutterstock

Fanoušci typického vzezření obývacích stěn si pochopitelně na své přijdou taky. Klasika v podobě velké skříňky pod televizí, plus boční skříňky? Něco takového rozhodně v naší galerii inspirací nesmí chybět. Osvědčená variace, která z módy hned tak nevyjde. 

Zdroje: 

 • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/zarizeni-obyvaciho-pokoje/9-modernich-inspiraci-obyvaci-stena-do-kazdeho-stylu/
 • Kniha Sám sobě architektem, Veronika Haroldová, 
 • https://pr.denik.cz/doporucujeme/jak-prakticky-a-funkcne-sestavit-obyvaci-stenu-20211004.html
 • https://www.familyhandyman.com/article/living-walls-guide/
 • https://morningchores.com/living-wall/