Jste zde

Hnědá barva v interiéru: Je symbolem domova

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Hnědá barva má sice nízkou světelnou odraznost, tedy předpoklady pro to působit temně a pesimisticky, nicméně ve většině lidí většinou evokuje pocit domova, pohodlí a domácí pohody. Jen je třeba ji správně použít.

1. 7. 2018

Hnědá barva pro nás většinou symbolizuje něco příjemného a pro nás příznivého. A to i přesto, že téměř neodráží světlo. Čím to je? Tím, že si ji spojujeme s přírodou, přírodními materiály, s tím, co je nám blízké. Hnědá je barvou dřeva, půdy, kožešiny… barvou toho, co pro nás má pozitivní konotace.

Hnědá barva tak v interiérech nachází široké uplatnění. Velmi často na podlahách, protože je zároveň symbolem stability, stálosti, člověk má při jejím použití na podlaze pocit bezpečí.

Hnědá barva si perfektně rozumí s béžovou. Myslete na to, až ji budete chtít někde použít!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Hnědá vyvolává pocit klidu

V člověku zároveň hnědá barva vyvolává pocit klidu, pohody a bezpečí, tedy přesně ty pocity, které si s domovem chceme spojovat. Stejně tak si hnědou spojujeme i se soukromím a diskrétností. Ideální kombinace, co říkáte? Není divu, že se v interiérech uplatňuje v tak hojné míře.

Při využití hnědé barvy byste se ale měli řídit jedním základním pravidlem – používat ji jen na materiály, které jsou hnědé barvě vlastní. Hnědá barva tedy rozhodně patří na dřevo ve všech jeho podobách, patří také na kůži a všechny kožené doplňky a hnědá se samozřejmě asociuje i s kožešinami. Nebojte se proto hnědou barvu použít třeba i na koberec s vysokým vlasem.

Hnědá barva si perfektně rozumí i s bílou. A pokud chcete skutečný odvaz, pak ji zkombinujte s modrou nebo zelenou.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Hnědá perfektně funguje s bílou… a s modrou

Hnědá barva perfektně funguje v kombinaci s bílou a s béžovými odstíny a možná vás to překvapí, ale i v kombinaci s modrou. Tyto kombinace jsou velmi efektní – a ač jsou kontrastní, člověka neruší. Naopak ho ukotví, dají mu pocit bezpečí, pohodlí a pohody.

Dejte ale pozor na to, že pokud to s hnědou barvou přeženete, nebo ji špatně nakombinujete, pak vás hnědá barva řádně vymáchá. Respektive vy se v ní utopíte. její přemíra bude působit nudně, fádně a depresivně.