Jste zde

Žlutá barva u vás doma: Ideální, když je vám pořad zima!

Zdroj: Bigstockphoto
Máte pokoj orientovaný na sever, do kterého prostě slunce nezasvítí a nezasvítí? Pak do něj sluneční paprsky pusťte skrze žlutou barvu. Ta totiž umí místnost prohřát a prosvětlit. Ale pozor, ne každý odstín je správný, některé působí agresivně.

12. 5. 2021

Žlutá barva je pořádně ambivalentní – na jednu stranu je barvou žárlivosti a nevěry, bývala barvou nečistých a zatracovaných, včetně nevěstek, na stranu druhou je potom i barvou moci, bohatství, víry a oddanosti. Jakou ze symbolik si vyberete vy… to je na vás.

Vysoká odraznost pokoje prosvětlí

První věc, kterou byste o žluté barvě měli vědět, je ta, že hned po bílé je právě žlutá barva druhou barvou s největší odrazností světla. Co to znamená pro praxi?  Žlutá barva nachází uplatnění v interiérech, kam příliš nesvítí slunce, nebo které působí příliš chladným dojmem.

bigstock-215077882_1.jpg

žlutá v ložnici
Zdroj: 
Bigstockphoto
Než se rozhodnete pro žlutou ložnici, uvědomte si, že je žlutá barva i symbolem nevěry.

Pokud máte pokoj orientovaný na sever, použijte v něm žluté prvky. A nemusí nutně jít jen o žlutě vymalované stěny. Použít můžete i žlutou v jiných odstínech – s příměsí hnědé na podlahu, hřejivě žlutou na závěsy… Interiér pak bude působit světleji a bude vám v něm pocitově větší teplo.

Na podlahu použijte odstíny inklinující k hnědé

Jak už bylo naznačeno – žlutá barva je barvou vhodnou i na podlahu. Pozor ale na zvolení toho správného odstínu. Na podlahu se spíše než čistá žlutá hodí žlutá s příměsí hnědých tónů. Ta v nás evokuje písek, zrající klasy obilí, světlé dřevo. Pocitově tak pro nás bude příjemné po podlaze právě v takových tónech chodit.

bigstock-a-loft-style-bedroom-with-recy-229174072_1.jpg

žlutý přehoz na posteli
Zdroj: 
Bigstockphoto
Žlutá barva signalizuje (minimálně v přírodě) nebezpečí. Myslete na to, až do žluté vyladíte například ložnici.

U žluté barvy také velmi záleží na tom, zda pro ni najdete uplatnění na lesklých nebo matných površích a na tom, jestli půjde o povrch hladký nebo texturovaný. Žlutá rozhodně působí agresivněji právě na hladkých a lesklých plochách, zvláště pokud vsadíte na „jedovatější“ odstín. Spíše se doporučuje na takto velké plochy používat světlejší a méně nápadné odstíny žluté, které tak nekřičí.

Žlutá symbolizuje i nebezpečí!

Pamatujte také na to, že v přírodě žlutá barva mnohdy symbolizuje nebezpečí – vzpomeňte na žluté vosy, žluté skvrny na jedovatých žabkách, žlutě zbarvené jedovaté hady… s těmito odstíny v interiéru spíše šetřete… budou na vás totiž působit dráždivě, protože podvědomě budete nějaké nebezpečí očekávat…

bigstock-black-and-yellow-modern-kitche-227952493_1.jpg

žlutočerná kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na lesklých a hladkých plochách působí žlutá barva víc agresivněji než na površích, které hladké nejsou. Tahle kuchyně velký nápor žluté ustojí. Ne vždy je to ale pravidlem.

bigstock-bright-and-cozy-room-in-modern-177978760_1.jpg

žlutý studentský pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokoj orientovaný na sever může působit chladně. Pokud ale vsadíte třeba na žluté doplňky, bude vám v něm pocitově tepleji.

bigstock-contrast-color-kid-s-bedroom-214492171_1.jpg

dětský žlutý pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Žlutá najde uplatnění i na podlaze. Není třeba mít rovnou žlutou dlažbu, ale postačí mít na podlaze odstín, ve kterém je žlutá přimísená.

bigstock-scandinavian-white-and-yellow-176086066_1.jpg

skandinávský styl bydlení ve žluté
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obývák v tónech žluté. A vzhledem k tomu, že je dost možná otočený na jih, je v něm až přesvětleno. Žlutá barva v tomto případě není úplně ideální.