Jste zde

Budiž světlo! aneb Víte, jak a čím si doma posvítit?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Už nějaký čas nechodíme spát se setměním a jednoduchým dotykem vypínače si rozsvítíme, kdy se nám zachce. Světlo v interiéru však zdaleka není jen jedno. Tedy nemělo by být, pokud chceme, aby splňovalo jisté estetické, a především funkční aspekty.

26. 11. 2016

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sláva, když v každé místnosti visel lustr a luxus byl završen nevkusnou lampičkou na nočním stolku v ložnici. Moderní technologie nabízejí naprosté skvosty, a pokud si dobře vybereme, dají kráse našich interiérů skutečně vyniknout.

Kuchyň: ideální místo pro zářivky

Jestli vám zářivky připomínají operační sály, jednou pro vždy tuto vidinu zaplašte. V kuchyni vám totiž umožní vidět každičký detail, který se na vaší kuchyňské lince odehraje. Hodí se pro osvětlení samotné linky (v klasickém lineárním provedení) i pro celkové osvětlení místnosti – zářivku můžete s klidem vsadit do lampy s průsvitným kulovitým stínítkem, které ji dokonale osvítí, a přitom jí ponechá i jistou intimitu.

Podzim je tady: Šípky, jablka, větvičky. Pusťte podzim do svého bytu!

Pořiďte si do kuchyně vhodné osvětlení, abyste na vaření viděli.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Obývací pokoj: přehlídka svítidel

Kuchyň je, co se výběru ideálního světla týče, proti obývacímu pokoji docela jednoduchá záležitost. V obývacím pokoji by mělo být dominantní, centrální světlo – ani tady se nemusíme bát zářivky. Rozsvítíme ji, jakmile budeme potřebovat opravdu kvalitní, ostré světlo. Na všechno ostatní zde může být i několik svítidel nejrůznějších velikostí a typů dle vašeho vkusu a priorit, tentokrát se slabším příkonem a s odlišnou teplotou světla. Mnoho lidí si rádo například večer u televize svítí malou lampičkou s teplejším světlem.  

V obývacím pokoji byste měli mít nejen jedno hlavní světlo, ale i stojací lampy pro čtení.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dětský a studentský pokoj: světlo pro povinnosti i zábavu

Dětský a studentský pokoj bývá ze své podstaty uzpůsoben ke dvěma typům aktivit – k práci/učení a zábavě nebo chceme-li hře. Pro hru a zábavu bychom, stejně jako v obývacím pokoji, měli zvolit centrální světlo se zářivkou, které bohatě zaplní světlem celou místnost. Pro potřeby učení a práce bychom neměli zapomenout na zdroj světla přímo u psacího stolu. Takové světlo by mělo mít ideálně teple bílý odstín. Stínítko by mělo být neprůsvitné, aby světlo směřovalo pouze na stůl a osvětlovalo jeho pracovní plochu. Pro tyto účely se hodí i moderní úsporné zářivky.

Náladové osvětlení je to pravé do obývacího pokoje.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Ložnice: intimita navozená stmívačem

Toužíte-li v ložnici po dokonalé romantice, jedna smutná žárovka v lustru vám ji rozhodně nevyčaruje. Máte však dvě možnosti, jak to ještě zachránit. Buď se můžete spolehnout na stmívač a romantiku si dávkovat podle svého vkusu do aleluja, nebo můžete zvolit několik menších zářivek s odděleným vypínáním. To, s jakou elegancí až grácií je v ložnici zabudujete a do čeho, už závisí jen na vás.

Útulné, že? A to i díky osvětlení, které v místnosti je.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pro duchovnější aktivity, jako je čtení v posteli, nepodceňte lampičku na nočním stolku. Její světlo by mělo být teple bílé a lampička by měla být polohovatelná.

Koupelna a toaleta: místo pro halogeny

V koupelně je nejdůležitější mít na paměti, aby byla svítidla řádně oddělena od vody, aby nedošlo k nehodě. Až poté můžete řešit vše ostatní. Jedno světlo, centrální, by mělo být na stropě, a další logicky nad umyvadlem, lépe řečeno nad zrcadlem, kde se detailněji upravujeme a světlo k tomu potřebujeme. Do koupelny je vhodné umístit zářivky či halogenové žárovky. Právě druhé zmíněné se třeba nad zrcadla hodí více, protože lépe zobrazují barvy.

Na vaření potřebujete dobře vidět. Pořiďte si pod kuchyňskou linku bodovky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vzhledem k tomu, že na toaletě se obvykle svítí docela krátce, zato chceme, aby se světlo rozsvítilo rychle, můžeme i zde zvolit halogenovou žárovku.

Posviťte si. Možností, jak to udělat, je mnoho!

Lustry, lampy, lampičky, zářivky, bodová světla… Způsobů, jak rozzářit interiér a kromě světla mu dodat i překrásnou atmosféru, je skutečně mnoho. Stačí jen na ně přijít, objevit je a správně je zkombinovat. Nechte se inspirovat v obchodech, v e-shopech, dejte si s výběrem na čas. Tam, kde relaxujete, používejte barvu světla, která ve vás zanechává klid. Tam, kde pracujete, zase mějte ostřejší a povzbudivější světlo, při kterém se vám budou povinnosti plnit dobře. Experimentujte!