Jste zde

Budiž světlo! Aneb víte, jak a čím si doma posvítit?

bílá kožená pohovka se stojací lampou Zdroj: Bigstockphoto
Už nějaký čas nechodíme spát se setměním a jednoduchým dotykem vypínače si rozsvítíme, kdy se nám zachce. Světlo v interiéru však zdaleka není jen jedno. Tedy nemělo by být, pokud chceme, aby splňovalo jisté estetické, a především funkční aspekty.

23. 8. 2023

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sláva, když v každé místnosti visel lustr a luxus byl završen nevkusnou lampičkou na nočním stolku v ložnici. Moderní technologie nabízejí naprosté skvosty, a pokud si dobře vybereme, dají kráse našich interiérů skutečně vyniknout.

Kuchyň: Ideální místo pro zářivky

Jestli vám zářivky připomínají operační sály, jednou pro vždy tuto vidinu zaplašte. V kuchyni vám totiž umožní vidět každičký detail, který se na vaší kuchyňské lince odehraje. Hodí se pro osvětlení samotné linky (v klasickém lineárním provedení) i pro celkové osvětlení místnosti – zářivku můžete s klidem vsadit do lampy s průsvitným kulovitým stínítkem, které ji dokonale osvítí, a přitom jí ponechá i jistou intimitu.

bigstock-a-modern-kitchen-in-a-luxury-h-52222918.jpg

osvětlení kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pořiďte si do kuchyně vhodné osvětlení, abyste na vaření viděli.

Obývací pokoj: Přehlídka svítidel

Kuchyň je, co se výběru ideálního světla týče, proti obývacímu pokoji docela jednoduchá záležitost. V obývacím pokoji by mělo být dominantní centrální světlo – ani tady se nemusíme bát zářivky. Rozsvítíme ji, jakmile budeme potřebovat opravdu kvalitní, ostré světlo. Na všechno ostatní zde může být i několik svítidel nejrůznějších velikostí a typů dle vašeho vkusu a priorit, tentokrát se slabším příkonem a s odlišnou teplotou světla. Mnoho lidí si rádo například večer u televize svítí malou lampičkou s teplejším světlem.  

bigstock-beautiful-modern-attic-interio-79478623_-_kopie.jpg

obývací pokoj s velkou knihovnou
Zdroj: 
Bigstockphoto
V obývacím pokoji byste měli mít nejen jedno hlavní světlo, ale i stojací lampy pro čtení.

Dětský a studentský pokoj: světlo pro povinnosti i zábavu

Dětský a studentský pokoj bývají ze své podstaty uzpůsoben ke dvěma typům aktivit – k práci/učení a zábavě nebo chceme-li hře. Pro hru a zábavu bychom, stejně jako v obývacím pokoji, měli zvolit centrální světlo se zářivkou, které bohatě zaplní světlem celou místnost.

Pro potřeby učení a práce bychom neměli zapomenout na zdroj světla přímo u psacího stolu. Takové světlo by mělo mít ideálně teple bílý odstín. Stínítko by mělo být neprůsvitné, aby světlo směřovalo pouze na stůl a osvětlovalo jeho pracovní plochu. Pro tyto účely se hodí i moderní úsporné zářivky.

bigstock-d-rendering-of-modern-grey-an-80712470.jpg

náladové osvětlení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Náladové osvětlení je to pravé do obývacího pokoje.

Ložnice: Intimita navozená stmívačem

Toužíte-li v ložnici po dokonalé romantice, jedna smutná žárovka v lustru vám ji rozhodně nevyčaruje. Máte však dvě možnosti, jak to ještě zachránit. Buď se můžete spolehnout na stmívač a romantiku si dávkovat podle svého vkusu do aleluja, nebo můžete zvolit několik menších zářivek s odděleným vypínáním. To, s jakou elegancí až grácií je v ložnici zabudujete a do čeho, už závisí jen na vás.

bigstock-interior-design-big-rustic-st-76412792.jpg

útulný obývací pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Útulné, že? A to i díky osvětlení, které v místnosti je.

Pro duchovnější aktivity, jako je čtení v posteli, nepodceňte lampičku na nočním stolku. Její světlo by mělo být teple bílé a lampička by měla být polohovatelná.

Koupelna a toaleta: Místo pro halogeny

V koupelně je nejdůležitější mít na paměti, aby byla svítidla řádně oddělena od vody, aby nedošlo k nehodě. Až poté můžete řešit vše ostatní. Jedno světlo, centrální, by mělo být na stropě, a další logicky nad umyvadlem, lépe řečeno nad zrcadlem, kde se detailněji upravujeme a světlo k tomu potřebujeme.

Do koupelny je vhodné umístit zářivky či halogenové žárovky. Právě druhé zmíněné se třeba nad zrcadla hodí více, protože lépe zobrazují barvy.

bigstock-modern-kitchen-23598053.jpg

světlo nad linkou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na vaření potřebujete dobře vidět. Pořiďte si pod kuchyňskou linku bodovky.

Vzhledem k tomu, že na toaletě se obvykle svítí docela krátce, zato chceme, aby se světlo rozsvítilo rychle, můžeme i zde zvolit halogenovou žárovku.

Posviťte si. Možností, jak to udělat, je mnoho!

Lustry, lampy, lampičky, zářivky, bodová světla… Způsobů, jak rozzářit interiér a kromě světla mu dodat i překrásnou atmosféru, je skutečně mnoho. Stačí jen na ně přijít, objevit je a správně je zkombinovat.

Nechte se inspirovat v obchodech, v e-shopech, dejte si s výběrem na čas. Tam, kde relaxujete, používejte barvu světla, která ve vás zanechává klid. Tam, kde pracujete, zase mějte ostřejší a povzbudivější světlo, při kterém se vám budou povinnosti plnit dobře. 

Zdroje:

  • https://www.moebelix.cz/c/10-tipu-jak-spravne-navrhnout-osvetleni
  • https://www.svet-svitidel.cz/novinky-detail-jak-na-spravne-osvetleni-interieru.htm
  • https://www.emos.cz/jak-vybrat-spravne-osvetleni-do-kazde-mistnosti
  • https://www.designville.cz/blog/jak-vybrat-spravne-osvetleni-do-kazde-mistnosti
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-spravne-osvetleni-prospiva-zraku-i-dusi-40060730