Jste zde

Teplé versus studené barvy v interiéru: Jak působí a co umí

teplé a studené barvy v bytě Zdroj: Shutterstock
Citronově žlutá versus slunečnicově žlutá. Že je mezi nimi jen minimální rozdíl? Není to pravda. Zatímco prvně jmenovaná je hrdou zástupkyní teplých tónů, druhá reprezentuje tóny studené.

12. 8. 2022

A vězte, že nejde jen o to, že každá patří do jiné skupiny barev. Tyto dvě skupiny se totiž výrazně liší ve svých účincích – jak na nás samotné, tak i na místnost, ve které se ve větší míře uplatňují. Mají vliv na to, jak subjektivně vnímáme teplotu v určité místnosti, i na to, jak nám přijde tato místnost veliká. Můžeme jejich pomocí prostor opticky zmenšovat i zvětšovat.

Teplé barvy totiž vystupují do popředí: Místnost se tedy po optické stránce stává menší. Studené barvy pak mají tendenci ustupovat do pozadí a tím opticky místnosti přidávat na prostoru.

Pokud tedy bojujete s titěrným obývacím pokojem, pak ho vymalujte spíše studenou barvou než barvou teplou. Pozor ale na to, že v potaz musíte brát i další faktory – jako je orientace místnosti na určitou světovou stranu, nebo její teplota.

shutterstock_163102328.jpg

teple žlutá kuchyně
Zdroj: 
Shutterstock
Hřejivě žlutá kuchyň - tady je té žluté možná ale až moc. Vzhledem k tomu, že místnost je sama o sobě plná světla.

Studené barvy – uklidňují a chladí

Modrá, fialová, tyrkysová, zelená… spektrum chladných barev je široké a stejně tak široké jsou i jejich účinky. Na člověka působí chladné tóny uklidňujícím účinkem, jsou ideální pro relax, odpočinek.

Pozor ale na to, že prý ochlazují i city. Proto je třeba v ložnici použijte, ale nestavte její design pouze na studených barvách. V ložnici byste se měli zklidnit, nicméně přílišné zklidnění je v některých chvílích také na škodu…

Mimo to studené barvy prostor opticky zvětšují a ochlazují. Vyhněte se jim tedy ve chvíli, kdy jsou okna orientovaná na sever a v místnosti je chlad, studenými tóny ji neprohřejete. Pokud máte okna naopak orientovaná na jihozápad a do místnosti dlouhé hodiny svítí slunce, zbrzděte jeho účinky právě chladnými barvami.

shutterstock_797289907.jpg

fialkový interiér
Zdroj: 
Shutterstock
Při plánování barevnosti můžete vzít v potaz i jednotlivé zóny v pokoji. Tady je vše do fialkova - někde v chladnějších tónech fialové, někde v teplejších.

Chladné barvy se hodí do místností, ve kterých chce člověk hlavně odpočívat a relaxovat (ložnice, obývací pokoj, odpočinková zóna v dětském pokoji), případně do míst, která jsou sama o sobě světlá a teplá – a studená barva je příjemně „zneutralizuje“ a zjemní.

Teplé barvy – aktivizují a zmenšují

Slunečnicově žlutá, oranžová, červená, světlounce trávově zelená – to jsou teplé barvy, které nás „nutí“ do činností, aktivují naše smysly i naši mysl, působí hřejivě. Jen si člověk musí dát pozor na to, aby byly místnosti dobře osvícené i umělým světlem – jinak bude místnost vymalovaná teplými barvami vypadat stísněně a tmavě.

Teplé barvy místnosti oteplují (jsou proto ideální do prostor, kde jsou okna orientovaná na sever), zároveň je ale zmenšují (oranžová do mrňavého obýváčku není dobrá volba). Zároveň se hodí do místností, ve kterých se člověk potřebuje koncentrovat a soustředit. Nebojte se tedy teplé barvy použít v pracovnách nebo v dětském pokoji v zóně, kde se dítě věnuje studiu.

shutterstock_733534789.jpg

ložnice ve studené modré barvě
Zdroj: 
Shutterstock
Studené barvy v ložnici vás před usnutím zklidní. Nesmíte to s nimi ale na druhou stranu ani přehnat.

Teplé barvy se také hodí do chladných a tmavých místností, které dokážou prosvětlit a prohřát. Stejně tak si vhodně zvolené teplé barvy poradí i se subjektivním pocitem chladu v místnostech, kam slunce příliš nesvítí.

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/na-barvach-zalezi-jakymi-vymalovat-interier-65906
  • https://radce.ulovdomov.cz/ucinky-barev-v-interieru/
  • https://www.foa.cz/blog/studene-a-teple-barvy--jak-ovlivnuji-interier/
  • https://www.idnes.cz/jenprozeny/volny-cas/pusobeni-barev-v-interieru.A170818_080015_jpz-volny-cas_jph1
  • https://www.homeincube.cz/teple-barvy-mohou-v-chladnych-mesicich-mirne-prevazovat-jak-je-vhodne-pouzit-hotovo/