25. 9. 2023
Dýňový olej je jeden z nejvýživnějších rostlinných olejů, který se vyrábí lisováním za studena ze semen tykve olejné. Má tmavě zelenou až černou barvu, příjemnou oříškovou chuť a překypuje látkami, které mají blahodárný vliv nejen na tělesné zdraví, ale i psychický stav a vzhled. Ovšem pozor, hodí se jen do studené kuchyně!
Věděli jste, že dýňový olej se nejčastěji vyrábí ze semen tykve olejné, o jejíž vyšlechtění se zasloužil vídeňský profesor českého původu Erich Čermák?
Dýňový olej omlazuje pokožku
Dýňový olej lisovaný za studena je plný zdravých tuků, minerálních látek, vitamínů, antioxidantů, vlákniny a dalších účinných látek, které posilují imunitu, zlepšují trávení, upravují krevní tlak a podporují zdraví srdce.
Dále také zmírňují nežádoucí symptomy menopauzy i příznaky únavového syndromu a mají pozitivní vliv na kvalitu pokožky, vlasů i nehtů. Podporuje pozitivní náladu, zlepšuje paměť i spánek a zmírňují nervozitu.
Muži jistě ocení, že pravidelné užívání oleje zabraňuje plešatění a pomůže při léčbě prostaty.
Preventivně užívejte dvě kávové lžičky dýňového oleje ráno nalačno. Při potížích užívejte denně 2 polévkové lžíce. Pokud ho seženete ve formě tablet, pak se při jeho užívání řiďte pokyny výrobce.
Vybírejte pečlivě!
Dýňový olej je výrazně dražší než běžné druhy olejů. Podezřele nízká cena může být varováním!
Olej kupujte ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou a pečlivě čtěte etikety. Nepoctiví prodejci jej často ředí jinými druhy olejů.
Kvalitní olej má tmavou barvu a hustší konzistenci. Po kápnutí na talířek se olej neroztéká a krásně drží tvar.
Má nízký bod zakouření
Olej používejte výhradně jen ve studené kuchyni. Při teplotě vyšší než 120 stupňů Celsia se rychle přepaluje a znehodnocuje. Rozhodně ho proto nedoporučujeme na smažení!
Olej je vhodný do zeleninových i ovocných salátů či dresinků. Společně s dýňovými semínky si z něj můžete připravit pesto i skvělou dýňovou pomazánku. Vylepší chuť bramborové kaši, polévkám, těstovinám i rýži a naprosto vynikající je na palačinkách, vaflích i na lívancích, kterým dodá zcela jinou chuť. Do hotového pokrmu ho však přidávejte až na samotný závěr nebo až na stole, aby si zachoval všechny cenné látky.
Zdroje:
- https://www.bylinkovo.cz/dynovy-olej/
- https://www.vareni.cz/magazin/dynovy-olej-proc-si-jej-doprat-a-jak-ho-vyuzit-v-kuchyni/
- https://www.bylinky21.eu/blog-o-zdravem-zivotnim-stylu/dynovy-olej-a-jeho-ucinky
- https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/dynovy-olej-temny-elixir-s-blahodarnymi-ucinky-jak-ho-vyuzit-v-kuchyni