Jste zde

Jak skladovat olej: Olivový patří do tmy, kokosák a sezamový ocení ledničku

olivy a olivový olej Zdroj: Shutterstock
Stejně jako ostatní potraviny, má i olej jistou dobu trvanlivosti. Zkazit se ovšem může dříve, pokud ho nebudete správně skladovat. Které oleje patří do lednice a jak poznat, že je olej zkažený?

24. 5. 2023

Olivový olej nemá rád teplo ani světlo

Koupě kvalitního olivového oleje není levnou záležitostí. Proto by byla věčná škoda nechat ho doma zkazit nesprávným skladováním. Kvalitu, ale i životnost olivového oleje ovlivňují čtyři faktory – kyslík, světlo, teplota a čas

Nejlepším místem pro uložení „oliváče“ je proto chladnější a tmavší místo v kuchyni nebo v komoře. Ideální teplota pro skladování je přibližně 18 stupňů Celsia. Neotevřený olivový olej může vydržet 10 až 36 měsíců.

Pokud byste ho ale nechali na světle, může začít žluknout už za dva až tři měsíce. Jakmile láhev otevřete, olej spotřebujte ideálně do dvou měsíců. Při nákupu také volte oleje, které jsou prodávány ve skleněných tmavých lahvích

shutterstock_1632956254.jpg

olej na smažení
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor také na to, že ne každý olej je vhodný na smažení a tepelnou úpravu.

Mohlo by vás zajímat: Některé zdroje tvrdí, že je-li láhev naplněna méně než z 80 %, výrazně se urychluje oxidace oleje. Proto po příchodu z obchodu přelijte olej z velké sklenice do menších a dobře těsnicích skleniček a uložte na vhodné místo. 

Přečtěte si také: Použitý olej do výlevky nepatří: Poradíme, kam s ním

Sezamovému oleji prospěje chlad

Zatímco olivový olej se ke skladování v lednici nehodí, s tím sezamovým rozhodně nešlápnete vedle, pokud ho uložíte třeba do dvířek chladničky. Sezamový olej je velmi citlivý na teplo, světlo a kyslík, proto skladováním v lednici prodloužíte jeho životnost.

Tady je dobré upozornit i na skutečnost, že skladováním v ledničce se změní jeho hustota. To ale není žádná vada, nýbrž vlastnost. Pokud byste sezamový olej skladovali na světlém a teplém místě, může začít žluknout už během několika týdnů po zakoupení. Jeho chuť bude nepříjemně trpká a zatuchlá.

Náš tip: Podobně jako sezamový olej můžete v ledničce uchovávat také olej slunečnicový. Ten vlivem nižších teplot opět změní svou hustotu, pokud ho ale necháte pár minut na lince, vrátí se jeho konzistence do normálu.

Kokosový olej ocení chlad a minimum světla

Také kokosový olej, podobně jako olivový, nemá rád světlo a teplo. Uchovávejte ho proto na tmavém a chladném místě v nádobě se vzduchotěsným uzávěrem. To, že je kokosový olej zkažený, poznáte podle toho, že má hrubou texturu, nažloutlý odstín nebo hořkou a nakyslou vůni.

Přečtěte si také: Palmový olej: Zlo, které ničí planetu. Proč ho nepoužívat?

Oleje nikdy nenechávejte vedle sporáku

Je úplně jedno, jestli používáte olivový, řepkový, slunečnicový nebo kokosový olej. Žádný z nich nenechávejte stát vedle zdrojů tepla (typicky sporáku). V blízkosti ohně nebo rozpálené plotny je totiž olej často vystavován i teplotě kolem 50 °C, což mu absolutně neprospívá a začne rychle degradovat.

Jak poznat, že je olej zkažený?

Špatně skladovaný olej se může po nějaké době zkazit. Poznáte to v první řadě podle výrazného zápachu. Ve většině případů je olej po zkažení cítit hnilobou a lehkou kyselostí. Zkažený olej může změnit také barvu, strukturu nebo konzistenci. Změnu je možné pozorovat také ve zvýšené hustotě. Oleje, které mají výše uvedené znaky, rozhodně nekonzumujte, protože mohou být zdraví škodlivé.

Praktický tip závěrem: Při nákupu oleje vždy zkontrolujte datum spotřeby a pamatujte, že čím je olivový olej čerstvější, tedy čím kratší doba uplynula od stáčení, tím je lepší a chutnější.

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/kam-davat-olej-30000222.html
  • https://www.bohemiaolej.cz/index.php?route=extension/blog/blog&blog_id=27
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/17872-vyvarujte-se-castych-chyb-pri-skladovani-ruznych-druhu-oleju-ktere-patri-do-lednice-a-jak-poznat-ze-je-olej-zkazeny
  • https://styl.instory.cz/2729-i-ten-nejkvalitnejsi-olivovy-olej-znicite-kdyz-ho-doma-nebudete-spravne-skladovat.html

Související články