Jste zde

Čím nahradit cukr? Stévie snižuje chuť na cigarety, kokosový cukr chrání před rakovinou

cukr a jeho alternativy Zdroj: Bigstockphoto
Cukr stojí za celou řadou zdravotních problémů. Přispívá k obezitě, urychluje stárnutí, způsobuje rakovinu a neblaze ovlivňuje náladu a kvalitu spánku. Vyměňte cukr za mnohem zdravější a mnohdy sladší alternativy!

24. 9. 2023

Cukr je téměř všude. Vylepšuje chuť, dodává barvu a ve větší dávce konzervuje. Najdeme ho v běžném pečivu, ve sladkém i slaném, v limonádách, v cereáliích, dokonce i v bílém jogurtu. Vyhnout se mu je prakticky nemožné! Snížit jeho množství ve vašem jídelníčku se však vyplatí. Vyzkoušejte alternativy, které jsou plné minerálů, vitamínů, vlákniny a dalších tělu prospěšných látek.

Jak nám cukr škodí?

Bílý cukr nepřináší vašemu tělu vůbec nic dobrého. Vysoká konzumace cukru vede ke vzniku cukrovky, nadváhy a k narušení správného fungování imunitního systému. Tělo ochuzuje o důležité vitamíny a minerály. Zvyšuje krevní tlak a má vliv i na problémy se srdcem. Podle nejnovějších studií stojí za vznikem rakoviny prsou, prostaty, vaječníků a konečníku.

bigstock-different-kinds-of-sugar-and-s-251093887_1.jpg

náhrady cukru
Zdroj: 
Bigstockphoto
Omezit cukr nemusí nutně znamenat omezit sladkou chuť. Některé náhrady jsou dokonce i sladší.

Urychluje stárnutí celého těla! Pokožka ztrácí elasticitu a na pleti se rychleji objevují vrásky a pigmentové skvrny. Konzumace sladkého před spaním vede k hyperaktivitě, podrážděnosti a k problémům s usínáním. Přemíra cukru vede k nadýmání, ke vzniku akné, vyrážky a ke zhoršení ekzému. Způsobuje zubní kazy a oslabuje zrak.

Zdravý med

Med je mnohem zdravější alternativou cukru. V zimních měsících posiluje imunitu a pomáhá při chřipce a nachlazení. Otupuje bolest, pomáhá léčit hnisavé rány a posiluje srdce. Lžička medu před spaním vás příjemně uklidní.

Sladká tráva

Stévie je přírodní sladidlo, které je až 300krát sladší než bílý cukr. Vaše tělo obohatí o vitamíny a celou řadu minerálních látek. Její pozitivní vliv na lidský organismus je obrovský! Dezinfikuje ústní dutinu, nekazí zuby a zbaví vás nepříjemného zápachu z úst. Podporuje správnou funkci trávicí soustavy, snižuje únavu, zahání hlad a snižuje chuť na alkohol a cigarety.

Cukr budoucnosti

Kokosový cukr, který je mnohem sladší než klasický cukr, je novinkou na trhu. Drobné hnědé krystalky karamelové chuti vznikají uvařením nektaru, který se získává z poupat květů kokosové palmy. Přítomné vitamíny a minerální látky podporují správnou funkci imunitního systému, vláknina udržuje zdravý zažívací trakt a antioxidanty chrání tělo před vznikem rakoviny.

Tip: Při pečení využijte sladkou chuť mrkve nebo čerstvého či sušeného ovoce. Skvělou volbou jsou například sušené datle, které obsahují tělu prospěšné minerály i vlákninu.

Přírodní sirupy

Vhodnou alternativou jsou i přírodní sirupy, které jsou zdravější a mnohdy sladší. K oslazení dezertů, ovesných kaší, jogurtů, pudinků či palačinek můžete využít sladkou chuť javorového, datlového, agávového nebo švestkového sirupu.

Zdravé obilné slady

Zdravější náhradou za bílý cukr jsou i obilné slady. Obsahují vitamíny skupiny B a jsou plné minerálních látek. Nezatěžují slinivku břišní a nezpůsobují překyselení žaludku. Použít je můžete ke slazení dezertů i k pečení buchet a koláčů.

Zdroje:

  • https://www.ochutnejorech.cz/blog/jak-nahradit-cukr
  • https://www.svetfitness.cz/clanek/zdrave-alternativy-cukru/
  • https://www.stobklub.cz/clanek/jsou-takzvane-zdrave-alternativy-cukru-skutecne-zdravejsi-/