Jste zde

Cukr jenom do čaje? Omyl, je skvělý jako peeling nebo životabudič pro květiny

kostkový a sypký cukr Zdroj: www.bigstockphoto.com
Cukr nemusíte používat jenom ke slazení čaje nebo kávy. Skvěle vám poslouží jako náhrada drahého peelingu, prodlouží životnost řezaných květin, vyčistí mlýnek na kávu nebo odstraní skvrny od trávy. Co dalšího tenhle pomocník umí?

13. 4. 2020

Sladká péče

Věděli jste, že z cukru si jednoduše připravíte prostředek, který perfektně ochrání nábytek z dubového dřeva? Stačí smíchat jednu čajovou lžičku cukru s deci piva. Roztokem otřete dubový nábytek, který následně doleštíte suchým hadříkem.

Cukr je skvělý základ pro domácí peeling.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Aby sýry zůstaly déle čerstvé

Rádi si pochutnáváte na plísňových sýrech? Pak možná netušíte, že jim nesvědčí vlhkost, kterou nachytají ze vzduchu. Právě proto se dávají pod skleněný poklop nebo se zavírají do plastových krabiček. Abyste je před vlhkostí ochránili, přihoďte k nim kostku nebo dvě cukru. Ten je totiž skvělým absorbérem vlhka.

Cukr na spálený jazyk

Spálili jste si jazyk o horké jídlo nebo nápoj? Aby vás nepříjemná bolest nemučila déle, než je nutné, přizvěte si na pomoc cukr. Lžičku nebo kostku nechte rozpustit v ústech a po bolesti nebude ani památky.

Mimochodem, věděli jste, že kostkový cukr je český vynález?Zdroj: www.bigstockphoto.com

Škytavka ani afty nemají šanci

Říká se, že když trpíte škytavkou, zaručeně na vás někdo myslí. Pokud se ale nepříjemné pazvuky dlouho opakují, je to obtěžující nejen pro vás, ale i vaše okolí. Od škytavky údajně pomáhá lžička cukru rozpuštěná na jazyku. A cukr dost dobře bojuje také s aftami a dalšími vřídky nebo rankami v dutině ústní.

Skvělý peeling

Cukr dokáže skvěle nahradit i oblíbené (a většinou pekelně drahé) peelingy z obchodu. Díky svým vlastnostem zbaví pokožku odumřelých šupinek kůže i nečistot. Stačí ho smíchat třeba s medem nebo citronovou šťávou.

Pomocí cukru vyčistíte například i mlýnek na kávuZdroj: www.bigstockphoto.com

Rozlučte se se skvrnami od trávy

Skvrny od trávy na oblečení nám dávají pořádně zabrat. Naštěstí existuje účinný způsob, jak se jich jednou provždy zbavit. Opět nejde o nic převratného, ale obyčejný cukr, který smícháte s trochou vody a nanesete na skvrnu. Směs do látky zapracujte a nechte působit alespoň 1 až 2 hodiny. Následně oblečení vyperte jako obvykle.

Aby byly květiny co nejdéle čerstvé

Cukr svědčí i řezaným květinám. Aby vám přinášely radost pokud možno co nejdéle, připravte jim speciální lázeň. Do jednoho litru vlažné vody přidejte 2 až 3 lžičky cukru a 1 až 2 lžíce octa. Směs promíchejte, aby se cukr rozpustil, nalijte do vázy a stonky květin do ní ponořte. Zatímco cukr květiny vyživí, ocet zabrání množení bakterií.

Čistý mlýnek na kávu nebo koření

Mlýnky na kávu nebo koření je potřeba čas od času vyčistit. Zapomeňte na zdlouhavé rozebírání na díly, veškeré nahromaděné nečistoty zmizí díky obyčejnému cukru. Jednoduše nasypte do mlýnku 1/4 šálku cukru krystal a nechte ho běžet několik minut.