Jste zde

Chalva: Zdravou orientální pochoutku si vyrobíte doma. Za pár kaček i minut

chalva na talíři Zdroj: Shutterstock
Mlsejte zdravě! Máme pro vás recept na tradiční orientální pochoutku, která je plná zdraví prospěšných látek. Výroba chalvy je jednodušší, než jste si mysleli!

6. 10. 2022

Chalva je nejstarší orientální cukrovinka, jejímž základem jsou různá olejnatá semínka. Obsahuje mnoho bílkovin, sacharidů i zdravých tuků a je skvělým zdrojem vlákniny i nejrůznějších vitamínů, minerálů a stopových prvků. Konkrétní obsah účinných látek je však závislý na tom, z jakých semínek je vyrobena. 

shutterstock_1851253879.jpg

chalva s pistáciemi
Zdroj: 
Shutterstock
Chalva je velmi zdravá a energeticky výživná pochoutka, která zasytí a zažene chuť na sladké.

Chalva se nejčastěji vyrábí z pražených, nebo nepražených sezamových semínek, která se nejprve rozemelou a poté se smíchají s medem, cukrem nebo rostlinným sirupem. Vyrobit ji však můžete i ze semínek slunečnice, různých druhů ořechů nebo dokonce z fazolí či čočky

shutterstock_1937097415.jpg

chalva pro vegetariány
Zdroj: 
Shutterstock
Pro vegetariány a vegany je chalva skvělým zdrojem bílkovin.
 

Chuť chalvy může být pokaždé jiná!

Základ ze semínek můžete doladit podle své chuti a dle dostupných ingrediencí. Dobře se však kombinuje s vanilkou, kakaem, čokoládou, mandlemi, pistáciemi, arašídy i jinými druhy ořechů. Skvělý je ale také s kandovaným nebo sušeným ovocem. Například s datlemi, rozinkami nebo meruňkami. 

Sezamová semínka patří mezi nejzdravější

Konzumace chalvy s sebou přináší mnohé zdravotní účinky, které se však v lecčem liší v závislosti na použitých surovinách. Obecně lze ale říci, že chalva posiluje imunitu, prospívá srdci a pomáhá udržovat zdravou kůži, vlasy i nehty. Zpomaluje proces stárnutí, pomáhá při zácpě, příznivě působí při chudokrevnosti a zmírňuje deprese. 

shutterstock_1553752940.jpg

chalva z pražených semínek
Zdroj: 
Shutterstock
Chalva, která je vyrobena z pražených semínek, vydrží mnohem déle, ale obsahuje podstatně méně cenných látek než chalva, který je vyrobena z nepražených semínek sezamu.

Připravte si chalvu přesně podle vaší chuti

Chalvu můžete koupit ve specializovaných prodejnách, v čajovnách a dokonce i v některých větších supermarketech. Pokud si však chcete pochutnat, je nejlepší připravit si chalvu doma a doladit si ji přesně podle své chuti. A jak na ni? 

K výrobě chalvy budete potřebovat med nebo rostlinný sirup, nejrůznější oříšky, kakaový prášek, vanilkový cukr a samozřejmě sezamová semínka, ideálně neloupaná a nepražená, která obsahují mnohem více cenných látek než semínka pražená. 

Tip: Pokud si chcete výrobu chalvy ulehčit, kupte si v obchodě Tahini pastu, která je vyrobena ze sezamových semínek.

Postup přípravy je velmi jednoduchý a chalvu zvládnete připravit během chvíle. Sezamová semínka stačí pouze rozmixovat na prášek a smíchat s medem nebo sirupem tak, aby vám vznikla lepkavá hmota, do které pak už jen stačí přimíchat zbylé ingredience podle vaší chuti. 

Hotovou chalvu dejte do formiček, nechte ji ztuhnout v lednici a spotřebujte ji do dvou, maximálně do tří dnů. 

Zdroje:

  • https://superpotraviny.webnode.cz/seminka/sezamove-seminko/chalva-halva/
  • https://www.youtube.com/watch?v=ysus7t7sV-A
  • https://www.vareni.cz/magazin/chalva-sezamovy-zazitek/
  • https://www.blesk.cz/a-z-jidlo-piti/z-ceho-je-halva
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Chalva