Jste zde

Pistácie: Turecké zelené zlato zasytí i vyšperkuje domácnost

pražené pistácie Zdroj: Bigstockphoto
Možná je milujete, ale to jejich loupání… A možná jste o nich spoustu věcí až dosud nevěděli. Třeba že pocházejí ze stromů, které jsou i 10 metrů vysoké, nebo že se jich ročně vypěstuje přes milión tun! Pistácie, seznamte se.

29. 12. 2021

Na pistáciích si lidi pochutnávají v mnoha formách – můžete si je dát natural, nebo pražené a solené, koupíte si je ve skořápce i bez ní (pak je ovšem cena o něco vyšší). Hojně se prodává taky pistáciová zmrzlina, tyhle oříšky ale najdete třeba i v salámu mortadela a v Turecku? Tam vyloženě milují cukrovinky, v nichž hrají pistácie velkou, ne-li hlavní roli. Jedním příkladem za všechny může být lokum, dobrota o konzistenci želé nejrůznějších příchutí a barev.

Říká se, že ty nejlepší pistácie pocházejí z oblasti Gaziantepu v Turecku, asi 50 kilometrů od hranic se Sýrií. Turci jsou na ně nesmírně pyšní. Největším producentem na světě je ale (pro mnohé nečekaně) Irák. Po něm se pistácie hodně pěstují v USA a Číně, pak teprve v Turecku a Sýrii. V Evropě se pěstují v Itálii, Řecku a Španělsku a pravděpodobně právě odsud se dostávají k nám.

bigstock-pistachios-in-a-wooden-bowl-on-425622815_1.jpg

pistácie v misce
Zdroj: 
Bigstockphoto
U pistácií sledujte jejich barvu - pokud je světle zelená, pak je nejspíš všechno v pořádku.

Snižují hladinu cholesterolu a dobře sytí

Plodiny řečíku pistáciového má lidstvo rádo už neuvěřitelných 5 000 let. Jejich báječně nasládlá chuť jen tak neomrzí, ale hlavně jsou pistácie úžasné pro svůj obsah zdravých tuků, vlákniny, vitamínů (A, skupiny B, E), minerálů (vápník, fosfor, draslík, železo, měď) a dalších látek. 

Pozitivních účinků, které mají pistácie na lidský organismus, je celá řada. Díky obsahu fytosterolů mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi a posílit hladinu „hodného“ cholesterolu (HDL). A pak jsou tu ještě karotenoidy, které můžeme bez okolků zařadit k antioxidantům – to jsou látky, které v těle bojují proti volným radikálům, zpomalují tak stárnutí buněk a chrání před rozvojem rakoviny.

Mimochodem – pokud potřebujete posílit potenci a chuť na intimní hrátky, můžou vám tyhle oříšky hodně pomoct. Patří totiž mezi afrodiziaka a podle výzkumu ti muži, kteří jedli denně po určitou dobu 100 g pistácií, měli o 50 % kvalitnější erekci. Vždycky platí, že je lepší zvolit natural verzi než tu praženou a solenou.

bigstock-a-melting-pistachio-ice-cream-422904698.jpg

pistáciová zmrzlina
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pistáciové produkty bývají často dobarvované, proto pozor na jejich složení.

Pozor na barvu a těhotenství

Pistácie jsou zdravé, o tom není sporu. Vždycky se ale před jejich konzumací zaměřte na barvu, kterou mají. Ideálně by měly být světle zelené. Pokud jsou spíš tmavší, hrozí, že byly napadeny plísní, což může uškodit především těhotným ženám. 

Co s pistáciemi v kuchyni? Zkuste jimi posypat zmrzlinu i maso 

Pistácie se hodí hlavně do sladkých pokrmů. Můžete z ní vytvořit posyp zmrzlin a moučníků, ale i masa, ryb a salátů. Neváhejte si vyrobit smetanový pistáciový krém nebo ji někdy zkuste přidat do omáčky.  

Vypěstujte si pistácie v květináči

Nebojte se, nevyroste vám z nich desetimetrový strom. Jde taky o nenáročnou rostlinku, která ale začíná plodit až 3. nebo 4. rokem. Pak se ale můžete těšit na její dlouhodobou přítomnost – může totiž vydržet i 200 let! Navíc je to mrazuvzdorná šikula, která se nezalekne ani mínusových teplot (do 20 stupňů pod nulou). 

Koupit si můžete rostlinku k zasazení, ale taky stačí pořídit si natural verzi pistácií. Pár jich namočte do vody a nechte je nabobtnat. Jakmile se tak stane, položte je na několik dní na mokrý ubrousek, kde začnou klíčit. Pozor, ubrousek nesmí uschnout!

Když už budete mít vyklíčeno, dejte je do propustného substrátu a pravidelně zalévejte. 

Skořápky pistácií jako poklad pro domácí tvoření

Ani po konzumaci oblíbených oříšků nemusí přijít jejich zbytek – skořápka – nazmar. Je totiž dostatečně tvrdá na to, abyste ji využili k tvorbě vlastnoručně dělané dekorace, nebo dokonce dárku od srdce.


Použité zdroje:

  • https://radiozurnal.rozhlas.cz/pistacie-jsou-zelene-zlato-turecka-zdaleka-nejvic-ho-ma-gaziantep-8099576
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98e%C4%8D%C3%ADk_pist%C3%A1ciov%C3%BD
  • https://www.ochutnejorech.cz/blog/pistacie 
  • https://www.labuznik.cz/ingredience/pistacie/