Jste zde

Arašídový olej: Patří k nejzdravějším olejům a dokonce zlepšuje spánek

arašídový olej ve skleněné lahvi Zdroj: Bigstockphoto
Smažení není zrovna ideální pro naše zdraví. Snižte správným výběrem oleje riziko mnoha zdravotních problémů. Zkuste netradiční arašídový olej, který odolá vysokým teplotám a je významným zdrojem vitamínů a nenasycených mastných kyselin.

26. 4. 2024

Arašídový olej je kvalitní rostlinný olej, který se lisuje z burských oříšků. Jídlu dodá jemně oříškovou chuť a příjemné aroma.

Nejzdravější arašídový olej je lisovaný za studena. Obsahuje vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, minerálů, vitamínů a antioxidantů. Rafinovaný arašídový olej, který je lisován za vysoké teploty a tlaku, je méně kvalitní. Takový olej je bez typického aroma i tělu prospěšných látek. Nejchutnější arašídový olej je lisován z opražených burských oříšků.

bigstock-stir-fry-noodles-243785596.jpg

stir fry
Zdroj: 
Bigstockphoto
Arašídový olej se využívá zejména v asijské kuchyni. Vhodný je na prudké smažení i na přípravu jídel v pánvi wok.

Ideální na smažení

Arašídový olej je vhodný k použití ve studené i teplé kuchyni. Skvěle se hodí na grilování, prudké smažení, pečení i k přípravě dresinků a domácí majonézy.

Olej odolá vysokým teplotám! Rafinovaný arašídový olej se začíná přepalovat až při 230 stupních Celsia. Olej lisovaný za studena ztrácí cenné látky až při 160 stupních. Navíc arašídový olej neabsorbuje chuť ani vůni jiných potravin, které na něm byly připravovány.

bigstock-close-up-of-raw-organic-peanut-282975523_1.jpg

lahev arašídového oleje
Zdroj: 
Bigstockphoto
Chcete mít zdravé zuby bez zubního kazu? Zkuste v ústech převalovat arašídový olej, který má schopnost ničit bakterie.

Pravidelná konzumace arašídového oleje ochrání vaše srdce

Arašídový olej je jeden z nejzdravějších olejů. Snižuje hladinu špatného cholesterolu, krevní tlak i riziko infarktu a mrtvice. Posiluje imunitu, zlepšuje paměť a koncentraci. Lžička arašídového oleje před spaním vám pomůže lépe usnout a zkvalitní váš spánek.

Olej má silné hydratační účinky a zpomaluje proces stárnutí. Pokožku zjemní, vyhladí a zbaví vás nepěkných tmavých skvrn. Koupel s pár kapkami arašídového oleje pomůže s ekzémem.

bigstock-peanut-oil-in-the-bottle-on-th-272807308_1.jpg

arašídy a olej
Zdroj: 
Bigstockphoto
Arašídový olej užívejte dvakrát denně. Kávová lžička ráno na lačno a večer před spaním podpoří správnou funkci nervové soustavy.

Pozor! Arašídový olej může být spouštěčem velmi silné alergie

Arašídy jsou velmi nebezpečným alergenem. Velmi silná alergická reakce může nastat nejen po požití pražených burských oříšků, ale i arašídového oleje lisovaného za studena. Avšak rafinovaný arašídový olej, který vzniká rafinací podzemnice olejné, nepředstavuje riziko ani pro velmi silného alergika. Všechny bílkoviny, které způsobují alergii jsou totiž pryč.

Olej chraňte před slunečním zářením a skladujte ho na chladnějším a suchém místě. Olej, který je prošlý, ztratí svou typickou oříškovou vůni.

Zdroje:

  • https://www.eshopslunecnice.cz/rubriky/blog/arasidovy-olej/
  • https://www.mj-krasazdravi.cz/arasidovy-olej/
  • https://zdravopedie.cz/oleje/arasidovy-olej
  • https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/arasidovy-olej-snizuje-hladinu-cholesterolu-i-riziko-kardiovaskularnich-chorob/