Jste zde

Ucpaný odpad vyčistí teplá kola nebo ocet s jedlou sodou

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ucpal se vám odpad v kuchyni nebo koupelně? Vyřešte to svépomocí! Sáhněte po gumovém zvonu nebo vyzkoušejte osvědčené babské rady. Prorazit ucpaný odpad pomůže obyčejná kuchyňská sůl i Coca-Cola.

3. 3. 2019

Nepříjemný zápach a pomalu odtékající voda jsou neklamnými známkami zaneseného odpadu. Nevolejte instalatéra a zakročte dříve, než bude pozdě! S námi a našimi tipy zvládne vyčistit odpadní potrubí opravdu každý.

Dbejte na prevenci. Pořiďte si sítko!

Nejčastější příčinou ucpání odpadu a velmi nepříjemného zápachu jsou usazené nečistoty. Za špatně odtékajícím umyvadlem, vanou nebo sprchový koutem obvykle stojí vlasy, zvířecí chlupy i nánosy mýdla.

Ucpanému odpadu i nepříjemnému zápachu můžete předejít! Pořiďte si sítko, které váš odpad ochrání před vlasy i chlupy.Zdroj: www.bigstockphoto.com

V kuchyni zase nejčastěji potrápí rozkládající se zbytky jídla, úlomky z kostí, skořápky, kávový lógr i ztuhlý tuk. Výjimkou však nejsou ani víčka od zubní pasty, vata a vatové tampóny nebo kousky látky z kuchyňského hadru či houbičky.

TIP: Špatně odtékající odpad mohou zprůchodnit suroviny, které jsou šetrné k životnímu prostředí i k vašemu zdraví. Vyzkoušejte kombinaci jedlé sody a teplého octa.

Víte, jak správně použít gumový zvon?

Na běžné znečištění by vám měl posloužit starý dobrý zvon. Podtlak, který vznikne pravidelným pumpováním, vám problém pomůže vyřešit. Důležitá je však správná technika použití!

Umyvadlo nebo kuchyňský dřez zazátkujte a napusťte ho do poloviny teplou vodou. Hadrem ucpěte přepadový otvor, umyvadlo odšpuntujte, na odtok nasaďte gumový zvon a začněte pumpovat. Nečistoty, které jsou usazené hned za mřížkou odpadu, se vyplaví ven nebo do kanalizace. Když zvon nepomůže, je nutné rozebrat i sifon!

Buďte šetrní k životnímu prostředí!

Problém neodtékajícího odpadu může spočívat i v ucpaných trubkách. Vnitřní stěny trubek mohou být obalené mastnotou nebo zcela ucpané chuchvalci nečistot.

Uvolnit ucpaný odpad může být jednodušší, než se na první pohled zdá. Vnitřní stěny trubek, které jsou obaleny tukem, pomůže zprůchodnit i silný proud horké vody. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na uvolnění odpadu můžete vyrazit v gumových rukavicích, s ochrannými brýlemi a velmi agresivní chemií, nebo můžete vyzkoušet babské rady. Stačit vám k tomu budou suroviny, které najdete doma.

Výborným pomocníkem je obyčejná kuchyňská sůl, která pomůže rozpustit usazeniny. Několik lžic soli nasypte přímo do výpustě a nechte ji působit. Po zhruba hodině odtok zalijte vroucí vodou.

Silnějšího účinku dosáhnete za pomoci jedlé sody a octa. Smícháním obou surovin vznikne bouřlivá chemická reakce, která uvolní všechny nečistoty i usazený tuk. Odpad na závěr prolijte vroucí vodou.

Chemické čisticí prostředky jsou velmi agresivní! Ohrožují životní prostředí i vaše zdraví. Při práci s nimi buďte opatrní a dodržujte návod. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zanesený odpad můžete prolít i teplou Coca-Colou. Kyselina fosforečná, která je v kole obsažená, způsobí v ucpaném odpadu bouřlivou reakci.

Skvělým pomocníkem je i kypřicí prášek. Spolu s citronovou šťávou vás zbaví nejen usazenin, ale i nepříjemného zápachu.