8. 9. 2023
Co si budeme povídat, kuchyňská linka může doznat nejedné újmy – pracovní deska se často setkává nejen s noži (i když pod ty samozřejmě dáváme prkénko), ale i celou řadu dalších nástrojů, kterým postupem času může přestat odolávat. Skříňky a šuplíky zase čelí náporu dětských ručiček, tlapek domácích zvířátek nebo času.
Jestli ale nechcete (nebo prozatím nemůžete) pořizovat novou kuchyňskou linku, pusťte se do renovace té své. Uvidíte, že ještě nadělá parádu!
Výměna někdy dokáže divy
„Skoro jako novou“ linku můžete získat i pouhou výměnou poškozených částí – nejjednodušší je to přitom u desky, protože u ní nebudete stoprocentně limitovaní jejím dekorem.
U dvířek a šuplíků už je to složitější, protože musíte zajistit, aby všechny součásti vypadaly stejně (a nezbytná je zpravidla i výměna úchytek). Při výměně pracovní desky je lepší vyměnit i dřez – ten starý by totiž mohl s novou deskou vypadat extra nevzhledně.
Stejně tak prospěje výměna baterie, případně už zmíněného dřezu – zvlášť pokud už je po dlouhých letech používání zašlý tak, že je na něj veškerá očista krátká, nebo poškrábaný či jinak poškozený.
Jak vyměnit kuchyňskou desku
V podstatě by to neměla být žádná složitost. Omrkněte, kde jsou šrouby, vyšroubujte je a starou desku sundejte.
Novou si ideálně přivezte už uříznutou podle požadovaných rozměrů. Možná ale bude i tak nutné ji „doladit“ například podle mírně šikmé zdi a jiných anomálií. To už chce nástroje
a hlavně šikovné ruce.
Jakmile desku seříznete tak, jak potřebujete, přijde na řadu vyříznutí otvoru na dřez. Tady platí ono známé „dvakrát měř a jednou řež“, ovšem doslova a do písmene. Stanovení polohy otvoru je důležité, a jakmile říznete špatně, jen těžko to zachráníte.
Každou řeznou hranu pečlivě ošetřete proti vlhkosti. Ta by mohla později nadělat pěknou neplechu. Na řezné plochy můžete použít proužky silikonu a rozetřít ho drobnější stěrkou.
Pak kuchyňskou desku položte na její místo, upevněte ji pomocí úhelníků nebo speciálních spojek ke spodním skříňkám. Dolní část spojky připevněte ke spodní straně desky a horní část na boční stěnu spodní skříňky. Pokud potřebujete pokrýt roh, je nezbytné seříznout desku pod úhlem 90 ° nebo použít spojovací profil, což je mnohem jednodušší.
Nakonec pracovní desku přišroubujte ke dřezu a na přechody v téhle oblasti použijte ukončovací profily.
Na potřebnou délku si seřízněte nosné a krycí profily. Nosný profil pak přiložte ke stěně a přišroubujte ho, k němu připevněte krycí profil a na konce použijte koncové profily.
Pokud měníte desku za dřevěnou, myslete na to, že tenhle materiál vyžaduje speciální péči, a to minimálně v podobě několika nátěrů voskovým olejem.
S dvířky si taky poradíte jednoduše
Dvířka můžete polepit nebo natřít. Obojí je poměrně jednoduché, jen v případě polepu musíte počítat s tím, že když sáhnete po nekvalitním kusu samolepicí fólie, budete problém zanedlouho řešit znovu. V případě, že potřebujete polepit velké plochy, nechte dvířka lehce potřená vodou se saponátem – pak budete mít možnost fólii trochu posunout a urovnat, když se vám to nepovede hned napoprvé.
Budete-li chtít lepit novou fólii, nejdřív dvířka pořádně odmastěte a očistěte. Tenhle krok nepodceňujte, vymstilo by se vám to. Pokud se rozhodnete pro nátěr, dvířka trošku zdrsněte smirkovým papírem. Potom přijde na řadu základová barva a po ní teprve svrchní nátěr.
Co s obkladem? Klidně přetřít!
Jestli už vás nebaví ani obklad za kuchyňskou linkou, nemusíte hned brát kladívko a násilně se ho zbavovat. Nový obklad můžete nalepit přímo na něj nebo ten starý, okoukaný jednoduše přetřít speciální barvou – jen pozor, nesmíte ji pak drhnout a nesvědčí jí ani přílišný kontakt s vodou. Ovšem taková kombinace desky v dekoru dřeva a jednobarevného nátěru obkladu může být naprostou luxusní kuchyňskou záležitostí!
Použité zdroje:
- https://www.obchodprobydleni.cz/renovace-pracovni-desky/renovace-desky-kuchynske-linky/
- https://www.living.cz/renovace-kuchyne-bez-bourani-a-levne-jake-mate-moznosti/
- https://ceskykutil.cz/clanek-299045-jak-na-renovaci-kuchyne-svepomoci