Jste zde

Úklid bez chemie: Místo kupované a drahé chemie použijte citron a sůl

citron a ocet a soda na úklid Zdroj: Bigstockphoto
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak velkou dávku chemie uštědříte přírodě, když při čištění odpadu použijete louh? Zkuste se jednou při úklidu vyhnout chemickým prostředkům a dejte přednost přírodním prostředkům, které jsou levnější a ekologičtější.

9. 3. 2023

Sůl, citron, prášek do pečiva i olivový olej – to vše vám může pomoci při čištění domácnosti. Stačí jen vědět, jak je používat.

Citron - voňavý, levný a ekologický …

Už naše babičky věděly, že citron má blahodárné účinky nejen pro náš organismus. Díky kyselině citronové může v domácnosti posloužit i jako vynikající antibakteriální a dezinfekční prostředek.

Už půlka citronu dokáže zázraky. V koupelně vás zbaví vodního kamene a vyčistí dlaždičky. Skvěle si poradí i se zapáchajícím odpadem – postačí jen kůra nastrouhaná z celého citronu nasypaná do odpadu a zalitá horkou vodou.

bigstock-fresh-lemons-and-lemons-leave-149549117.jpg

čerstvé citrony
Zdroj: 
Bigstockphoto
Citron upotřebíte nejen při rýmě, ale i při důkladném úklidu domácnosti.

Jeho čisticí vlastnosti využijete i v kuchyni. Plátek citronu přidaný do horní přihrádky v myčce na nádobí vás zbaví zápachu. Skvěle si poradí i se skvrnami v plastových boxech na jídlo, se kterými si mnohdy chemický čisticí prostředek neporadí. Půlka citronu vyčistí a vybělí i varnou desku sporáku

Sůl nad zlato

Ideálním pomocníkem při čištění domácnosti se může stát i kuchyňská sůl. Díky své struktuře může v domácnosti nahradit klasický písek na nádobí a pomoci vám při odstraňování nečistot z kachliček či nádobí. Pozor však na nádobí s nepřilnavými povrchy, aby nedošlo k jejich poškrábání. 

bigstock-bouquet-of-beautiful-artificia-139285904.jpg

zašlá umělá květina
Zdroj: 
Bigstockphoto
Uzavřete umělou květinu se solí do nádoby či sáčku a zatřeste. Jednoduchý trik, jak zbavíte umělou květinu vrstvy prachu a vrátíte jí zašlou krásu.

Sůl si také skvěle poradí s mastnotou. Zvládne pohltit mastné skvrny na kuchyňském prkénku, vařečkách či dřevěném nábytku. Zatočí s mastnotou i v hrncích či pánvi – stačí jen vnitřek vysypat solí, nechat působit a pak vymýt.

Tak a teď si sáhněte do svědomí – kdy naposledy jste čistili vnitřek trouby? Že si to nepamatujete? Pak na vás v troubě jistě čeká velké překvapení, zvláště pokud jste v nedávné době pekli husu nebo kachnu, která vnitřek trouby dokáže pěkně zaneřádit.

Pomocnou silou se může stát právě sůl. Pekáč naplňte solí, zapněte troubu a nechte sůl zhnědnout. Po vychladnutí trouby půjde mastnota hned lépe dolů. Sklo trouby můžete zase vyčistit za pomoci prášku do pečiva.  

bigstock-cleaning-111779363.jpg

ruce v rukavicích
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při mytí oken přidejte pár lžic citronové šťávy do vody. Citron usnadní konečné vyleštění a provoní celý byt.

Sůl s octem vás zbaví nevzhledných žlutých skvrn na vaně či v umyvadle. Z obou surovin vytvořte pastu, skvrny potřete a nechte minimálně patnáct minut, pak vydrhněte a je hotovo. 

Zašlou krásu vrátí i koberci. Stačí ji rozsypat na koberci, nechat působit přes noc a druhý den vyluxovat. 

Kypřicí prášek je malý zázrak 

Při úklidu domácnosti můžete sáhnout i po kypřicím prášku. Už naše babičky věděly, že prášek do pečiva přidaný do klasického pracího prostředku pomůže vybělit prádlo. Nasypaný v misce a umístěný v ledničce zase pohltí pachy. A jeden sáček prášku nasypaný do odpadu a zalitý horkou vodou s octem pomůže s ucpaným odpadem. 

bigstock-traveler-girl-pouring-tea-from-156620228.jpg

termoska
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sáček prášku do pečiva zalitý horko vodou zbaví vnitřek termosky skvrn od kávy či čaje.

A na závěr olivový olej…

Olivový olej může doma zafungovat jako leštěnka. Hadřík napuštěný olejem zbaví dřevěný nábytek nejen prachu, ale krásně ho i vyleští. Trocha teplého oleje vetřená do nábytku z ratanu zase předejde jeho popraskání. Otřením nerezových povrchů – například dřezů – olivovým olejem předejdete ulpívajícím kapkám vody. 

Zdroje:

  • https://umenizit.hnutiduha.cz/domacnost/zdravy-domov-bez-chemie/
  • https://www.nazeleno.cz/10-tipu-a-triku-pro-uklid-bez-chemie/
  • https://tierraverde.cz/jak-na-uklid-bez-chemie
  • https://tchiboblog.cz/uklid-bez-chemie/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jarni-uklid-cistici-pripravky-si-vyrobte-z-domacich-zdroju-63272

Chci jen podotknout, že prášek do pečiva není přírodní prostředek. Je to suché chemické kypřidlo, které se vyrábí z jedlé sody - hydrogenuhličitan sodný NaHCO3. Výroba jedlé sody je chemická. Soda úklidová - uhličitan sodný Na2CO3 se také vyrábí chemicky