Jste zde

Zubní pasta nevyčistí jen zuby: Zvládne vyčistit i šperky, brýle nebo žehličku

Zdroj: Bigstockphoto
Zubní pasta v kelímku nebo stojánku v žádné domácnosti nechybí. Jen málokdo ale ví, že kromě hygieny ji můžeme použít i na další věci. Hravě si totiž poradí s drobnostmi, se kterými už si nevíme rady. Přesvědčte se sami!

28. 2. 2024

Proč můžeme pastu bez problémů využít i jinde než v koupelně při čištění zubů? Protože má skvělé vlastnosti dokáže leštit, aniž by něco poškrábala. A taky příjemně voní, takže se nemusíte bát, že byste ji někam aplikovali a věc by nelibě páchla. Naopak, právě těch pachů vás dokáže s grácií zbavit.

Zubní pastu do každé kuchyně!

A začneme v srdci domova, kde se schází celé rodiny a kde to stále žije. Hospodyňky tady často trápí pachy, třeba ty, které ulpí po některých aromatických potravinách na prkénku na krájení, zejména na tom dřevěném. Nejčastěji jde o ryby, cibuli nebo česnek. Posledním dvěma ingrediencím se jen těžko vyhneme, ty prostě do jídel patří. Ale prkénko trpí.

bigstock-chef-teaching-how-to-slice-tom-202232413.jpg

krájení na prkénku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Prkénko zbavíte nepříjemného zápachu, když ho vypucujete zubní pastou.

Jak na to? Dejte na klasickou houbičku nebo hadřík na mytí nádobí trochu pasty a pucujte. Potom prkénko pořádně opláchněte, ať na něm nezůstane nějaký zbytek. Zeleninový salát s příchutí mentolu by pak možná úplně všichni neocenili. Uvidíte, že to bude fungovat. Za čas, až to zase bude potřeba, můžete proceduru opakovat.

Dobrá zpráva je, že vyčistit a zbavit pachu můžete s pastou taky svou oblíbenou lahvičku na pití. Místo běžného čisticího prostředku tentokrát vsaďte na pastu. Usazeniny, nevzhledné fleky a zápach už si na ni netroufnou!

Zachrání vaši žehličku

Čas od času zvládne snad každý připálit žehličku. Jak potom pryč s nánosem, když nechceme poškrábat její plochu? Jednoduše – nechte žehličku vychladnout, na postižené místo naneste trochu zubní pasty a vlhkým hadříkem ho vyleštěte.

bigstock-172994444.jpg

bílé umyvadlo
Zdroj: 
Bigstockphoto
I koupelnu můžete vypucovat pomocí zubní pasty. Chromovaným částem vrátí lesk.

Vaše šperky zažijí další období slávy

Máte své milované šperky, které už se dávno neblyští a nelesknou tak, jak to dělaly dřív? To nevadí, vrátíme jejich slávu – pomocí zubní pasty. Nejvíc vám pomůže se zašlým stříbrem, ale výsledky uvidíte i na ostatních materiálech.

Na šperk naneste trošku pasty a nechte ji zaschnout. Jemným kartáčkem nebo hadříkem opatrně pucujte a nakonec pastu spláchněte.

Náš tip: Tento postup můžete použít i na příbory nebo baterii u umyvadla, dřezu, vany nebo sprchy. Jen to zkuste!

Dost bylo zamlženým brýlím

Mlžení brýlí nás trápí hlavně v zimě, ale tento trik se neztratí nikdy. Vyleštěte skla zubní pastou a uvidíte, že to bude lepší. Platí to nejen na ty dioptrické, ale třeba i na lyžařské, u kterých je zamlžení extra nepříjemné.

Napraví hříchy malých malířů

Kterým rodičům se nestalo, že by přišli do dětského pokoje a spatřili svého potomka v zápalu malování pastelkou po zdi? Pokud se vám to někdy stane, věřte, že nemusíte hned panikařit. Stačí vzít klasickou pastu, dát jí trochu na kartáček a opatrně pomalované místo vyčistit. Pastu pak setřete vlhkým hadříkem a je po problému.

Požehnání pro světla na autě

Možná na vás kolemjdoucí budou chvíli koukat s údivem, ale jakmile to i oni vyzkouší, nedají na tento trik dopustit. Ona totiž zašpiněná světla na autě nejsou nic, co bychom si přáli. Ani když svého čtyřkolého miláčka umyjete, nemusí to znamenat, že vaše světla proniknou tmou lépe.

Naneste pastu na hadřík a vyleštěte jí světla. Pak si na cestu úplně jinak posvítíte a ještě to bude dobře vypadat!

Zdroje:

  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/oblicej/co-dokaze-zubni-pasta
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/uklid-se-zubni-pastou-30000710.html
  • https://www.idnes.cz/jenprozeny/ostatni/zubni-pasta-domacnost-uklid.A200812_195214_jpz-ostatni_abr
  • https://www.prozeny.cz/clanek/10-netradicnich-pouziti-zubni-pasty-budete-koukat-na-co-vsechno-se-doma-hodi-41297