Jste zde

Vana versus sprchový kout: Jaké jsou výhody a nevýhody?

mořská tráva Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vana nebo sprchový kout? Pokud rekonstruujete koupelnu, asi stojíte před touto Sophiinou volbou.Poradíme vám, co je pro vás vhodné.

30. 12. 2020

Dříve se místo ve vaně lidé koupali v neckách. Masívní nástup van v koupelnách bohatších lidí nastal až na počátku dvacátého století. Sprchy, tak jak je známe dnes, se začaly v domácnostech uplatňovat až v 50. letech 20. století. I přesto, že první sprchy se objevily už okolo roku 1860 ve Francii.

To ale primárně sloužily vojsku, které přišlo na to, že využitím sprch ušetří čas a samozřejmě i vodu. Z kasáren se pak sprchy šířily třeba do věznic nebo internátů. A do samotných bytů tedy až v polovině 20. století, tedy téměř o sto let později.

Zásadní volba za statisíce

Každý, kdo rekonstruuje koupelnu, se dnes potýká s rozhodnutím, zda vsadit na klasiku v podobě vany, nebo jestli zvolí sprchový kout. A rozhodování to rozhodně není jednoduché, protože rekonstrukce koupelny je rozhodnutí v řádech stovek tisíc korun. Pojďme si tedy společně projít základní aspekty, které byste měli vzít v potaz předtím, než se rozhodnete.

bigstock-modern-glass-shower-cabin-desi-352816886.jpg

sprchový kout kamenina
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Sprchování je pro vaše tělo a zdraví prospěšnější než polehávání v horké vaně.

Dlouhá a horká koupel ve vaně plné pěny je rozhodně fajn, ale… podle lékařů nedělá našemu tělu úplně dobře. Pokud patříte mezi kardiaky, pak byste si koupání měli dopřávat jen jednou za čas. Dlouhý pobyt v horké vodě nedělá dobře ani naší pokožce. Sprchování je mnohem hygieničtější a zdravější.

Úspora místa i peněz

Další body získá sprchový kout pravděpodobně i kategorii úspor. Pokud se perete s nedostatkem prostoru v koupelně, pak vám sprchový kout ušetří oproti vaně místo. Na druhou stranu je pravdou, že ne každý se ve stísněných prostorech uvnitř malého sprchového koutu cítí dobře.

Pokud se nesprchujete dvakrát denně a pokaždé minimálně půl hodiny, pak při instalování sprchového koutu ucítíte úsporu i na vytočené vodě. Při klasické sprše uspoříte proti napuštěné vaně asi třetinu vody.

bigstock-toilet-and-detail-of-a-corner-279389329.jpg

bílý sprchový kout
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Nad sprchovým koutem přemýšlejte i s ohledem na budoucnost - jak se vám bude vstupovat do vany, až vám bude třeba o 15 let více?

Vana naopak vítězí v kategorii údržby. Zatímco klasickou vanu stačí po koupeli opláchnout proudem vody, popřípadě přetřít hadříkem, sprchový kout se všemi záhyby tak snadno a rychle neopláchnete, boj s vodním kamenem bude v tomto případě trvat trochu déle.

Myslete na budoucnost!

Nicméně jednou z hlavních věcí, nad kterou byste se měli zamyslet, je, jak budete vanu nebo sprchový kout využívat v budoucnosti. Jste mladý pár, který se chystá v následujících letech pořídit rodinu? Pak je pro vás sprchový kout zrovna teď asi ideální. Ale přemýšleli jste o tom, jak v něm budete koupat malé děti, nebo přepírat jejich oblečení?

bigstock-modern-and-comfortable-bathroo-385768697.jpg

stolek do vany
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Naložit se do vany? Je to dražší, méně zdravá a méně hygienická varianta očisty.

Pokud jste ve středním věku a uvažujete o velké rohové vaně, pak si před jejím zakoupení uvědomte, že vám možná už za pár let bude dělat problém náročnější pohyb – tedy vstupování a vylézání z vany. V tomto je sprchový kout mnohem přívětivější. Pokud nebydlíte v panelovém domě (kde byste kvůli nutnému sklonu odtoku museli stavebně vstoupit až do stropní konstrukce sousedů pod vámi), pak můžete zvolit dokonce i sprchový kout úplně bez spodní vaničky.

S nainstalovanou stoličkou a madly (která by měla být ve vodorovné poloze, protože právě v té jsou nejefektivnější) je sprchový kout téměř bezbariérovou záležitostí.

Jestli se stále nemůžete rozhodnout, pak nabízíme i zlatou střední cestu – na trhu dnes existují „obojaké“ alternativy – spojení vany se sprchovým koutem, kdy je vana obestavěná uzavíratelnou zástěnou – v koupelně si tak nezacákáte a přitom si můžete užít sprchování do sytosti.