Jste zde

Slané dorty: Místo krému pomazánka, místo pečení "jen" pečivo. A výsledek? Famózní!

slaný dort se sýrem Zdroj: Shutterstock
Překvapte oslavence slaným dortem! Řekneme vám, z čeho ho připravit, čím ho naplnit a dáme vám několik tipů a triků, jak ho nazdobit, aby lahodil nejen chuťovým buňkám, ale i oku.

10. 7. 2024

Dort ve slané verzi je skvělá alternativa pro ty, kteří nemají rádi sladké. Není nutné jej péct a při jeho přípravě můžete použít vše, co má oslavenec rád. Velmi důležité však je, aby suroviny chuťově ladily. 

Korpus je základem každého dortu, slaného nevyjímaje

Základem receptu na slaný dort je korpus, který si můžete upéct vlastními silami nebo si přípravu můžete urychlit a usnadnit využitím koupeného bochníku chleba, veky nebo chleba toastového. Pečivo vždy však zbavte tvrdé kůrky a spíše využijte to starší, které se méně drobí. Plátky poskládejte vedle sebe, aby vytvořili souvislou vrstvu. 

shutterstock_176761421.jpg

slaný dort
Zdroj: 
Shutterstock
Korpus na slaný dort můžete upéct z chlebového těsta, z luštěnin, zeleniny nebo z třeného či kynutého těsta bez cukru. 

Nebojte se koření a bylinek

Tip: Při přípravě slaného dortu můžete střídat tmavou a světlou verzi toastového chleba nebo můžete využít speciální chléb s dýňovými semínky nebo se sušenými rajčaty

Plátky můžete potřít pomazánkovým máslem nebo nejrůznějšími pomazánkami. Vynikající je však také avokádové guacamole nebo rajčatový základ na pizzu. Náplň rovnoměrně rozetřete a přiklopte ji dalšími plátky pečiva, popřípadě na ni ještě položte plátky salámu, sýra nebo zeleniny. Využít ale můžete i plátky sekané nebo trhané maso. 

Pomazánek dávejte mezi jednotlivá patra dostatek.

shutterstock_395574139.jpg

zeleninový slaný dort
Zdroj: 
Shutterstock
K naplnění dortu můžete použít česnekovou, lososovou, šunkovou i sýrovou pomazánku. 

Boky dortu potřete stejnou pomazánkou, kterou jste plnili vnitřek, a případně je ještě posypte strouhaným sýrem nebo obložte plátky salámů. 

Popusťte uzdu své fantazii

Dort ozdobte nejrůznějšími uzeninami, sýry a zeleninou. Z plátků vytvořte kytičky nebo z nich za pomoci vykrajovátek vykrojte různé tvary. Přízdobu přichyťte párátkem. Strávníky však na ně nezapomeňte upozornit, aby nedošlo k poranění. 

shutterstock_1536385259.jpg

nazdobený slaný dort
Zdroj: 
Shutterstock
Na zdobení slaného dortu můžete použít nejen uzeniny, sýry a zeleninu, ale také ovoce, popcorn, krekry, nachos či oříšky. 

Dort připravujte rovnou na podložce, na které ho budete chtít servírovat, a pakliže jej budete skladovat do druhého dne v lednici, přikryjte ho fólií nebo ho potřete želatinou, aby vám uzeniny, sýry a zelenina neoschly. 

Zdroje:

  • https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/z-ceho-udelat-slany-dort-rady-a-tipy/
  • https://www.ekucharka.cz/clanek/447-vymente-cokoladu-za-vysocinu-pripravte-na-oslavu-slany-dort
  • https://www.prozeny.cz/clanek/slany-dort-bez-peceni-povede-se-kazdemu-16476
  • https://www.nejrecept.cz/clanek/jak-na-slany-dort-fotopostup-a-triky-se-kterymi-pripravit-slany-dort-nebude-zadny-pro-r3467
  • https://www.nejrecept.cz/kategorie/slane-dorty