Jste zde

Retro vzpomínání: Legendární Palivec byl hospodskou chuťovkou. Tady je recept!

palivec na topince Zdroj: Shutterstock
Tuhle netradiční, jemně pikantní a přesto nesmírně oblíbenou chuťovku jste si mohli dát v každé hospodě i vesnické pivnici. Řeč je o pomazánce zvané Palivec, kterou jsme za „socíku“ milovali.

13. 5. 2024

Jak si tuhle dokonale našlehanou tvarohovou pomazánku připravit tak, aby chutnala jako kdysi? Našli jsme pro vás recept podle původní československé normy!

Mohlo by vás zajímat: ČSN platily až do roku 1992. Po tomto roce byly nahrazeny novými předpisy, ke kterým se později přidaly ještě parametry předepsané Evropskou unií. Tato kombinace pravidel platí dodnes.

Přečtěte si také: Rokfórový salát podle ČSN sice rokfór nepotkal ani z vlaku, přesto jsme ho milovali

Dobrota, kterou nepohrdnou ani vegetariáni

Pikantní pomazánku Palivec můžeme najít pod recepturou 50611 tehdejší československé normy. Její luxusní a naprosto nezaměnitelná chuť je dána nejen použitými surovinami, ale také přesným postupem jejich přípravy.

Jednotlivým surovinám je totiž během přípravy věnována náležitá péče a pozornost. Na rozdíl od jiných pomazánek se suroviny totiž nesmíchají jen tak dohromady, ale šlehají se. V receptu nechybí nejen zmíněný tvaroh, ale taky máslo a pivo. Pomazánka je navíc úplně bez masa, takže potěší i vegetariány.

Mohlo by vám zachutnat: Milovníci pikantních jídel zbystřete! Po "pfeferonovém" retro salátu podle ČSN se utlučete

shutterstock_249971443.jpg

pomazánka palivec
Zdroj: 
Shutterstock
Pivo dodává pomazánce nezaměnitelné aroma.

Jak získal Palivec svoje jméno?

Možná vás bude zajímat, kdo vlastně vymyslel název téhle oblíbené a mírně pikantní pomazánky. Podle některých zdrojů značí „Palivec“ uváděný v normách velkými písmeny jméno konkrétní osoby. 

Mohlo jít například o hostinského Palivce z románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška anebo od jeho jmenovce, který recept tehdy navrhoval. 

Oficiální verzi se asi dnes už nedozvíme, a tak se budeme muset spokojit s tím, že pomazánka získala svůj název dle pikantní chuti, která je pro ni typická.  

Zkuste si připravit: Anglická játra: Za "socíku" se servírovala jen odpoledne. Řekneme proč a přidáme recept

shutterstock_520331416.jpg

palivec s feferonkou
Zdroj: 
Shutterstock
Palivec je pikantní pomazánka, které to sluší s pivem.

Surovinám věnujte pozornost, ať je výsledek dokonalý!

Ještě před tím, než se vrhneme k samotnému receptu, řekněme si něco o jednotlivých surovinách. Tou hlavní je nepochybně tvaroh, který dodá pomazánce typickou chuť a jedinečnou konzistenci.

Abyste dosáhli správné konzistence pomazánky, v obchodě kupujte tvrdý tvaroh ve staniolu, nikoliv v plastové krabičce. Péči věnujte i máslu, které bude potřeba nechat změknout třeba na kuchyňské lince. Pokud byste ho do pomazánky přidali rovnou z ledničky, budou se v ní tvořit nevzhledné hrudky. 

Pamatujte, že všechny ingredience by měly mít při přípravě pokojovou teplotu, proto si je na linku připravte ideálně několik hodin před tím, než budete pomazánku připravovat. 

Náš tip: Změknutí másla můžete urychlit tím, že si máslo po vytažení z ledničky nastrouháte na struhadle do mísy, kde následně změkne mnohem rychleji, než kdybyste ho nechali vcelku. 

Zavzpomínejte s námi: Retro bramborový salát podle normy: Připomeňte si jeho chuť a nebudete chtít jiný

Co budete na poctivého Palivce podle ČSN potřebovat?

  • 50 g tučného tvarohu ve staniolu
  • 125 g změklého másla
  • 50 ml světlého 10° piva
  • 27 g feferonek
  • asi 1 středně velkou cibuli
  • 2 g kmínu
  • 5 g sladké papriky
  • 1 zarovnanou lžičku soli

Jak na to?

Do větší misky přidejte máslo, tvaroh, pivo a vše společně vyšlehejte dohladka. Vedle si nadrobno nakrájejte feferonky zbavené semínek a také cibuli. Suroviny přimíchejte do základu a pomazánku ochuťte kmínem, paprikou a solí.

Vše důkladně promíchejte (už nešlehejte) a nechte alespoň tři hodiny uležet v lednici. Ideální je, pokud tady Palivce necháte do druhého dne. Pro uskladnění použijte uzavíratelnou nádobu.

Aroma pomazánky je totiž poměrně silné a mohlo by nepříjemně „ochutit“ i další potraviny v ledničce.

shutterstock_745884709.jpg

palivec na chlebu
Zdroj: 
Shutterstock
Palivec můžete mazat klasicky na čerstvé pečivo, skvělý je ale na topinkách.

Pomazánku můžete mazat na čerstvé i opečené pečivo, přičemž nejlépe se bude tahle chuťovka vyjímat ve společnosti oblíbeného piva. Podávat se dá Palivec i s topinkami, krekry nebo tvrdší zeleninou. Zdobit je můžete najemno nasekanou pažitkou nebo jinými bylinami. Ty už ale pochopitelně součástí původního normovaného receptu nejsou. 

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pomazanka-palivec-retro-30000126.html
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/5459-pomazanka-palivec-podle-csn-z-roku-1964-tvaroh-vyslehany-s-pivem-potrebuje-cas-na-propojeni-s-feferonkami/
  • https://www.stream.cz/jednoduche-vareni-bez-breptu/lahodna-pomazanka-palivec-podle-overeneho-receptu-csn-64355740