22. 8. 2023
Stejně jako například pochoutkový nebo vlašský salát, podléhal i ten feferonkový (původně pfeferonový) přísným československým normám z roku 1976.
V knize Receptury studených pokrmů vydané nakladatelstvím Merkur najdeme feferonkový salát v oddíle Základní výrobky, a to ve dvou variantách. Pod číslem 50167 se ukrývá klasický (a levnější) Pfeferonový salát a číslo 50168 pak bylo přiděleno Pfeferonovému salátu s uzeným sýrem.
Součástí obou dobrot byly kapie a feferonky, které prostupovaly jedinečnou chutí salátu. Saláty nebyly spojovány majonézou, nýbrž olejem, což se může zdát na dnešní poměry poměrně nevšední. Přesto nebyly saláty vyloženě mastné ani vodnaté, jak to občas bývá u dnešních kupovaných salátů z pultů obchodů. Ačkoliv se na pultech mléčných barů objevovaly oba druhy salátů, běžnější a oblíbenější byl ten levnější, který obsahoval méně uzeného sýra.
Přečtěte si také: Retro bramborový salát podle normy: Připomeňte si jeho chuť a nebudete chtít jiný
Kapie byla problém
Připravit si v tehdejší době v domácích podmínkách feferonkový salát tak, jak ho určovala norma, nebylo ani trochu jednoduché. Předepsané suroviny nebyly vůbec levné a často se využily jen zčásti. Nespotřebované pak zůstávaly v domácnosti, protože byly koupeny jaksi „nad plán“.
Největším problémem bylo ale sehnat běžnou sterilovanou kapii. Tehdy byla k dostání totiž jenom většinou řezaná paprika, která neměla s dužnatou a masitou kapií nic moc společného. Možností, jak docílit autenticity receptu bylo kapii zavařit s olejem. Po domácku, samozřejmě.
Mohlo by vám zachutnat: Retro pařížský salát podle normy z roku 1976, který dneska nemá konkurenci
Tajemství tkví v použitých surovinách a přesných gramážích
Dostat se k původní receptuře z roku 1976 samozřejmě není složité. Aby ale pfeferonový salát chutnal tak, jako kdysi, je potřeba se držet nejen použitých surovin, ale zejména přesných gramáží. Od doby vzniku norem se navíc situace na českém potravinovém trhu změnila. Na výběr je sice mnohem víc zboží, jenže jen některé se na pravý feferonkový salát hodí.
Na mysli máme zejména papriky. Ty můžete koupit již zavařené, a to jak v podobě jednodruhové zeleniny, tak v podobě paprikového salátu. Ten ale obsahuje i okurky, což by chuť salátu značným způsobem pozměnilo. Od věci tak není ani to si pár skleniček s kapiemi a olejem během sezóny zavařit. Jakmile dostanete na původní pfeferonový salát chuť, budete je mít pěkně po ruce.
Při nákupu nepodceňujte ani chuť a kvalitu feferonek. Vybírejte ty kulaté a ideálně zelené. Nenahrazujte je kozími rohy ani jinými sterilovanými výrobky. Kulaté feferonky je třeba nejdřív zbavit stopek, jader a nálevu a teprve v tomto stavu odvážit. Pamatujte, že salát se pojí pouze olejem a vybírejte proto ten kvalitní slunečnicový. U eidamu volte variantu se 40 % tuku.
Přečtěte si také: Ruská vejce jako z legendárního automatu Koruna: Jak si tohle retro připravit doma?
Co budete na pfeferonový salát potřebovat?
- 180 g paprikového salátu bez nálevu (okurky vyndejte)
- 90 g sterilovaných kapií (silnostěnné ve sladkokyselém nálevu)
- 90 g zelených kulatých feferonek ve sladkokyselém nálevu
- 285 g 40% uzeného sýru eidam
- 180 g sterilovaných cibulek
- 100 g sterilovaného hrášku
- 120 g rostlinného oleje (ideálně slunečnicový)
- 5 g worcesteru
- 20 g cukru
- 10 g soli
- Špetku mletého černého pepře
Jak na přípravu pfeferonového salátu?
Paprikový salát přecedíme a společně s kapiemi a feferonkami nakrájíme na malé nudličky. Smícháme a přidáme cibulky nakrájené na kolečka. Přimícháme hrášek a vrhneme se na dochucování olejem, worcesterem, cukrem, pepřem a zlehka promícháme se sýrem nakrájeným na cca 2-3 mm tenké nudličky. Salát osolíme a necháme uležet do druhého dne v chladu.
Použité zdroje:
- https://inkitchenopen.blogspot.com/2019/11/pfeferonovy-feferonovy-salat-retro.html
- https://www.recepty.eu/recepty+pfeferonov%C3%BD+feferonov%C3%BD+sal%C3%A1t+retro+podle+%C4%8Dsn+z+roku+1976
- https://www.pazitka.cz/predkrm/pfeferonovy-feferonovy-salat-retro-podle-csn-z-roku-1976-/