Jste zde

"Kovová" mandelinka mátová: Je krásná, ale nenasytná. Bylinku "sežere" za pár dní

mandelinky mátové na mátě Zdroj: Shutterstock
Mandelinka mátová je opravdu pěkný brouček! Očaruje vás svým vzhledem, ale během krátké doby zlikviduje celou mátu. Zjistěte spolu s námi, jak se jí zbavit!

6. 5. 2025

Máta je silně aromatická bylina s mnoha léčivými účinky, která se velmi snadno pěstuje. Je vytrvalá, odolná a rychle se rozrůstá. V podstatě se šíří jako plevel, je téměř nezničitelná a díky svému aroma není napadána škůdci.

Dokonce sama působí jako účinný přírodní repelent. Výjimku však tvoří mandelinka mátová, kterou naopak její intenzivní vůně velmi silně láká. 

shutterstock_441280330.jpg

invaze mandelinky mátové
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud objevíte na své zahradě mandelinku mátovou, jednejte rychle! Velmi rychle a snadno se množí. 

Mandelinka mátová je blízká příbuzná známější a rozšířenější mandelinky bramborové. Na rozdíl od ní však preferuje mátu, respektive mátové listy, které okusuje a požírá, čímž dokáže zahubit i vzrostlou rostlinu.

Nenechte se zmást krásným vzhledem

Mandelinka mátová je nádherně zbarvený brouk, který měří zhruba 7 až 9 mm. Má oválný tvar a jeho krovky hází zelené až modré odlesky. Miluje teplo a sucho a během svého života prochází několika vývojových stádii. Snadno a velmi rychle se množí

shutterstock_2149505585.jpg

kovová mandelinka mátová
Zdroj: 
Shutterstock
Mandelinka mátová je kovově lesklý brouk, na kterého je radost pohledět. 

Škodí jak dospělci, tak i larvy

Napadení mandelinkou je patrné na první pohled. V mátových listech vykusují drobné dírky a při silném napadení mohou způsobit holožír. Z listů vykoušou veškerou měkkou tkáň a zanechají po sobě jen tužší žilnatinu a stonky. Samotní brouci i larvy jsou navíc i velmi dobře viditelní

Jednejte rychle!

Proti mandelince zakročte ihned, jakmile ji zpozorujete, a rozhodně ji nenechte přemnožit. Vývoj mandelinky může při vhodných teplotních podmínkách trvat velmi krátkou dobu a už po zhruba pěti týdnech se mandelinka může zavrtat do země a zakuklit se

Na chemii raději zapomeňte!

V boji proti mandelince mátové vsaďte na babské rady a na ruční sběr. Nejrůznějším chemickým insekticidům se raději vyhněte, abyste následnou konzumací máty neohrozili své zdraví. 

Mátu pravidelně kontrolujte! Hledejte dospělé jedince i larvy a prohlížejte spodní strany listů, kam mandelinky lepí svá vajíčka. Buďte trpěliví, vytrvalí a sesbírané mandelinky ihned zlikvidujte v mýdlovém roztoku nebo ve slané vodě

shutterstock_1472139398.jpg

sběr mandelinek
Zdroj: 
Shutterstock
Sběr dospělých mandelinek i larev provádějte několik dní za sebou, abyste podchytili všechna vývojová stádia. 

Pokud ruční sběr nestačí, zvolte přípravky, které jsou připravené na bázi minerálních olejů. Škůdce obalí a znemožní mu dýchání. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/mata-skudci-20300808.html
  • https://www.nkz.cz/praxe/choroby-skudci/mandelinka-matova-dokaze-matu-temer-zlikvidovat-na-chemii-ale-zapomente
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/10658625776-polopate/217562220400023/cast/553671/
  • https://zena-in.cz/clanek/listky-sama-dirka-matu-peprnou-vam-nici-mandelinka-matova