Jste zde

Pěstování levandule: Zvládnete ho! Jen pozor na to, že v květináči se mění na "citlivku"

záhony levandule Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vypěstujte si s námi levanduli! Okrasnou trvalku a oblíbenou bylinku, která uklidní tělo i duši. Za minimum péče se vám odmění záplavou vonných květů, které budou vaši zahradu zdobit po celé léto.

22. 6. 2020

Levandule je oblíbená bylinka s nezaměnitelnou vůní a obrovským účinkem na lidské zdraví. Na pěstební podmínky je sice velmi skromná, ale na jaře a po odkvětu vyžaduje pravidelný střih, který zajistí bohaté kvetení. 

bigstock-lavender-bushes-closeup-on-sun-372230542.jpg

levandule lékařská
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Rod zahrnuje mnoho druhů, které se liší barvou květů i odlišnými nároky na pěstování. Jediná levandule lékařská přežije ale opravdu kruté mrazy. 

Levandule jako dekorace i jako účinný lék

Levandule má velmi širokou škálu uplatnění. Její jedinečná vůně provoní byt i váš šatník, ale naopak odpudí komáry i klíšťata. V kuchyni ji můžete přidat do moučníků, marmelády, zmrzliny, sirupu, limonády či čaje, který vás příjemně uklidní, zbaví problémů s nespavostí i bolestí hlavy a pomůže s trávením. Pár snítek levandule v horké koupeli zlepší krevní oběh a navodí pokojný spánek. Zrelaxujete nejen tělo, ale i mysl! 

Zkrášlí dům i zahradu

Levandulí můžete zkrášlit zahradu, balkon i terasu. Dařit se jí bude nejen v záhoně, ale i v dostatečně velkém květináči. Důležité je však dbát na mírně odlišné pěstební podmínky! 

Ze své domoviny je zvyklá na minimum péče

Vzrostlé sazenice levandule spolu s kořenovým balem umisťujte na záhon, až když nehrozí přízemní mrazíky. Nejpozději však během září, aby do zimy stihla dostatečně zakořenit. Zpočátku ji dopřejte pravidelnou zálivku a na ostré slunce ji postupně zvykejte.

bigstock-lavender-fields-near-valensole-337636435.jpg

pole levandule
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Levanduli se nebojte umístit na přímé slunce, díky kterému její květy získají sytě fialovou barvu a budou mnohem více vonět.

Spolehlivě zakořeněná levandule vyžaduje už jen minimum péče. Hlavu si nemusíte lámat s hnojením ani s pravidelnou zálivkou. Pokud ji zapomenete zalít, nevadí! Její zkázou je spíše trvalé přemokření.

Levandule v květináči není mrazuvzdorná

Levandule pěstovaná v květináči vyžaduje o trochu více péče. Zatímco levandule, kterou budete pěstovat venku, v záhoně přežije i několik dní bez vody, levandule v květináči nikoliv. Pravidelná zálivka a stále vlhký substrát je klíčem k úspěchu. 

bigstock-dry-lavender-flowers-in-bowl-a-353049491.jpg

sušená levandule
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Levanduli zasazené do květináče dopřejte speciální substrát pro středomořské rostliny a dostatek světla. 

A na odlišné nároky je třeba dbát i před příchodem zimy! Levandule, která je zasazená v květináči a umístěná venku, nikdy nepřežije kruté mrazy. Důvodem je kořenový systém, který nezasahuje dostatečně hluboko. Na zimu ji proto přeneste do světlé místnosti, kde se teploty drží okolo nuly, nebo ji umístěte do zasklená lodžie a nezapomeňte snížit zálivku. 

Aby vám za rok opět bohatě kvetla

Levanduli je nutné stříhat dvakrát ročně. Přičemž správně provedený a načasovaný řez rostlinu omladí, tvarově upraví a ovlivní množství květů příští rok. 

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje