Jste zde

Měsíček lékařský: Oranžový balzám na potíže s pokožkou. Sbírejte ho jen, když svítí slunce

měsíček jako léčivka Zdroj: Bigstockphoto
Měsíček lékařský nepatří mezi ty nejčastěji pěstované bylinky, ale svými blahodárnými účinky by se mezi ně mohl hravě zařadit. Jeho pěstování není nijak složité a způsoby, jakými ho můžeme využít, jsou rozmanité. Přesvědčte se o tom!

29. 4. 2024

Žluté a oranžové listy udělají z vašeho balkónu nebo terasy krásnou a pestrou oázu klidně i uprostřed města. Svými barvami měsíček osvěží bydlení a ještě z něj vytěžíte něco pro své zdraví. 

Snadné kroky k úspěšnému vypěstování a využití

Měsíček lékařský toho ke svému růstu a květu nepotřebuje mnoho. Základem úspěchu je dopřát mu slunné, světlé a teplé místo, potom ho pravidelně zalévat a čas od času mu dodat potřebné živiny. Odměnou vám za to budou žluté, oranžové nebo bílé květy – ty se však vyskytují jen zřídka. 

bigstock-136175846.jpg

měsíčkový krém
Zdroj: 
Bigstockphoto
Měsíčkem neochutíte jídlo, ale můžete ho použít například pro ošetření kůže.

Jakmile „sklidíte úrodu“, usušte ji a skladujte tak, aby nenavlhla, nebo průběžně používejte čerstvé listy – například k tvorbě masti i při dalších způsobech zpracování.

Proč měsíček pěstovat? Důvodů je spousta

Měsíček lékařský se sice nijak neujme v kuchyni při vaření nebo pečení, ale vašemu zdraví prokáže skvělou službu. Sbírat můžete listy, stonky i květy, jen je sbírejte za slunečného počasí – účinky jsou pak údajně intenzivnější. 

A teď už ke konkrétním účinkům. Měsíček lékařský pomáhá k detoxikaci organismu, k hojení kůže, jizev a ran, při léčbě omrzlin nebo popálenin a hnisavých ran, při zánětu žil, zbavit se díky němu můžete plísní a kvasinek. Dokonce se jeho užívání doporučuje jako podpůrná léčba při rakovině prsu a kůže.

K dalším benefitům měsíčku lékařského patří také pozitivní působení při žaludečních křečích a vředech, při zánětu tlustého střeva, při otravě krve, během nemocí jater, při výskytu bradavic a svrabu.

bigstock-homemade-calendula-ointment-on-109398386.jpg

měsíček lékařský
Zdroj: 
Bigstockphoto
Měsíček krásně vypadá a je nepostradatelnou součástí mnoha kosmetických přípravků.

Účinků je skutečně mnoho, stejně tak způsobů, jakými ho využíváme:

  • čaj 
  • sedací koupel
  • mast
  • tinktura
  • čerstvá šťáva

Způsob, jakým měsíček používáme, závisí na tom, s čím nám má pomoci. K detoxikaci je například nejvhodnější čaj, k léčbě kožních potíží mast nebo tinktura a podobně. 

Měsíček lékařský se vyplatí mít po ruce

Široké spektrum využití by mělo měsíček lékařský řadit po bok nejpopulárnějších bylinek, není tomu tak zřejmě proto, že nemá využití v kuchyni. Pokud ale toužíte po rostlince, která rozjasní vaše bydlení, případně pokud máte vleklé potíže s kůží nebo čímkoli jiným zmíněným, bude pro vás perfektním společníkem.

Zdroje:

  • https://www.lekarna.cz/clanek/mesicek-lekarsky-a-jeho-ucinky/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dek_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD
  • https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/mesicek-lekarsky-univerzalni-lecivka-do-vasi-zahradky.html
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/22777-mesicek-lekarsky/