Jste zde

Pěstování brambor v pytlích zvládne i antizahradník. A klidně i na balkoně

pěstování brambor v pytlích Zdroj: Shutterstock
Nemusíte mít zrovna zahrádku, abyste si vypěstovali vlastní brambory. S naším návodem a pytli na pěstování si je zvládnete vypěstovat i doma na balkoně či terase.

2. 8. 2022

Brambory patří mezi tradiční a velmi populární zeleninu, jejíž pěstování má v České republice dlouholetou tradici. Ročně jich každý z nás zkonzumuje až 70 kilogramů a připravit je lze na všechny možné způsoby. Skvěle zasytí a tělo obohatí o sacharidy, vitamíny, minerální látky, bílkoviny i vlákninu. Tak proč si je nezkusit vypěstovat i doma? 

shutterstock_2127262508.jpg

hrůbkování
Zdroj: 
Shutterstock
Nejznámější metoda, která se využívá při pěstování brambor, je tzv. hrůbkování. Této manuálně náročné metodě se však můžete zcela vyhnout! 

Vlastní brambory chutnají nejlíp!

Pěstování brambor v domácím prostředí má spoustu výhod. Brambory mají lepší chuť, vůni i konzistenci a při správných podmínkách skladování vydrží i mnohem déle. Navíc pěstování je velmi jednoduché a zvládne ho každý. 

Pytel zvolte pevný a dostatečně velký

Pěstování brambor v pytli je oblíbený a velmi jednoduchý způsob, jak si na malé ploše vypěstovat bohatou a velice zdravou úrodu brambor

shutterstock_546682180.jpg

pytle s brambory
Zdroj: 
Shutterstock
Při pěstování brambor v pytli dosáhnete obvykle vyššího výnosu než při pěstování brambor ve volné půdě. 

Základním předpokladem bohaté úrody jsou velké pytle, ve kterých budou mít podzemní hlízy dostatek prostoru a živin. Využít můžete silné pytle na odpad, obaly od substrátů i velké IKEA tašky. Skvělou volbu jsou však i velké textilní květináče se zesíleným dnem, které jsou prodyšnější, nebo speciální pytle, které jsou opatřeny uchy pro snadnější manipulaci a okénkem na suchý zip. 

shutterstock_1711073761.jpg

pěstování brambor v plastových pytlích
Zdroj: 
Shutterstock
V plastových pytlích, které nejsou přímo určeny pro pěstování, nezapomeňte vytvořit zespodu otvory pro odtok přebytečné vody. 

Pamatujte, že brambory se tvoří od mateřské hlízy vždy směrem vzhůru

Pro začátek pytel naplňte do jedné třetiny kyprou a provzdušněnou půdou, která bude obohacena o zralý kompost nebo o hnojivo určené přímo na brambory. Do substrátu umístěte brambory a vše zasypte ještě zhruba 5 cm vrstvou substrátu. 

K pěstování jsou nejlepší naklíčené sadbové brambory nebo brambory v BIO kvalitě. Brambory z obchodu vám pravděpodobně nevyklíčí, neboť bývají ošetřeny přípravky proti vyklíčení. Do substrátu umístěte brambory vždy klíčkem vzhůru

shutterstock_2170691633.jpg

sadba brambor
Zdroj: 
Shutterstock
Ideální čas pro výsadbu vlastních brambor je od poloviny dubna do května.

Pěstební pytel umístěte na slunné a teplé místo, substrát udržujte stále mírně vlhký, nikoliv však přemokřený, a bramborám nezapomeňte pravidelně dodávat živiny, neboť v pytli mají brambory omezené možnosti, kde nabrat sílu. 

Tip: Pěstební pytle můžete využít nejen k pěstování brambor, ale také k pěstování vlastních rajčat, paprik či batátů

Během růstu brambor doplňujte do pěstebního pytle substrát, jakmile vykoukne zelená rostlina pár milimetrů nad povrch. Před sklizní brambor byste měli mít pytel z větší části plný. 

Pytel na pěstování pravidelně kontrolujte a chemickými postřiky jej chraňte před nejrůznějšími škůdci. Riziková je mandelinka bramborová i různé plísně, které mnohdy vznikají jako důsledek špatné zálivky. 

Zdroje:

  • https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/zeleninova-zahrada/pestovani-brambor-doma-i-na-zahrade/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/pestovat-brambory-do-vysky-tedy-vertikalne-muzeme-pomoci-pytlu-30627.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pestovani-brambor-v-plastovych-pytlich-30000416.html
  • https://www.jakbydlet.cz/clanek/448_jak-pestovat-brambory-v-pytlich.aspx