2. 8. 2022
Brambory patří mezi tradiční a velmi populární zeleninu, jejíž pěstování má v České republice dlouholetou tradici. Ročně jich každý z nás zkonzumuje až 70 kilogramů a připravit je lze na všechny možné způsoby. Skvěle zasytí a tělo obohatí o sacharidy, vitamíny, minerální látky, bílkoviny i vlákninu. Tak proč si je nezkusit vypěstovat i doma?
Vlastní brambory chutnají nejlíp!
Pěstování brambor v domácím prostředí má spoustu výhod. Brambory mají lepší chuť, vůni i konzistenci a při správných podmínkách skladování vydrží i mnohem déle. Navíc pěstování je velmi jednoduché a zvládne ho každý.
Pytel zvolte pevný a dostatečně velký
Pěstování brambor v pytli je oblíbený a velmi jednoduchý způsob, jak si na malé ploše vypěstovat bohatou a velice zdravou úrodu brambor.
Základním předpokladem bohaté úrody jsou velké pytle, ve kterých budou mít podzemní hlízy dostatek prostoru a živin. Využít můžete silné pytle na odpad, obaly od substrátů i velké IKEA tašky. Skvělou volbu jsou však i velké textilní květináče se zesíleným dnem, které jsou prodyšnější, nebo speciální pytle, které jsou opatřeny uchy pro snadnější manipulaci a okénkem na suchý zip.
Pamatujte, že brambory se tvoří od mateřské hlízy vždy směrem vzhůru
Pro začátek pytel naplňte do jedné třetiny kyprou a provzdušněnou půdou, která bude obohacena o zralý kompost nebo o hnojivo určené přímo na brambory. Do substrátu umístěte brambory a vše zasypte ještě zhruba 5 cm vrstvou substrátu.
K pěstování jsou nejlepší naklíčené sadbové brambory nebo brambory v BIO kvalitě. Brambory z obchodu vám pravděpodobně nevyklíčí, neboť bývají ošetřeny přípravky proti vyklíčení. Do substrátu umístěte brambory vždy klíčkem vzhůru.
Pěstební pytel umístěte na slunné a teplé místo, substrát udržujte stále mírně vlhký, nikoliv však přemokřený, a bramborám nezapomeňte pravidelně dodávat živiny, neboť v pytli mají brambory omezené možnosti, kde nabrat sílu.
Tip: Pěstební pytle můžete využít nejen k pěstování brambor, ale také k pěstování vlastních rajčat, paprik či batátů.
Během růstu brambor doplňujte do pěstebního pytle substrát, jakmile vykoukne zelená rostlina pár milimetrů nad povrch. Před sklizní brambor byste měli mít pytel z větší části plný.
Pytel na pěstování pravidelně kontrolujte a chemickými postřiky jej chraňte před nejrůznějšími škůdci. Riziková je mandelinka bramborová i různé plísně, které mnohdy vznikají jako důsledek špatné zálivky.
Zdroje:
- https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/zeleninova-zahrada/pestovani-brambor-doma-i-na-zahrade/
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/pestovat-brambory-do-vysky-tedy-vertikalne-muzeme-pomoci-pytlu-30627.html
- https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pestovani-brambor-v-plastovych-pytlich-30000416.html
- https://www.jakbydlet.cz/clanek/448_jak-pestovat-brambory-v-pytlich.aspx