Jste zde

Stínky a svinky: Škůdci, co pomáhají i škodí zároveň... a chutnají jako krevety

stínky a svinky Zdroj: Shutterstock
Pomáhají i škodí zároveň a pokud máte dost odvahy, můžete si na nich i pochutnat. Seznamte se se stínkami a svinkami! S drobnými korýši, kteří chutnají podobně jako krevety.

29. 6. 2024

Svinky a stínky jsou drobní živočichové, kteří se netěší všeobecné oblibě. Svým vzhledem připomínají trilobity a setkat se s nimi můžete všude tam, kde je stín a vlhko. V přírodě zušlechťují půdu a fungují jako čistící četa. Dostanou-li se však do sklepa, už to taková výhra není. 

Co jsou zač? 

Stínky a svinky jsou drobní suchozemští korýši s fascinujícími a velmi podobnými vlastnostmi. Mají segmentované šedé či hnědé tělo oválného tvaru, aktivní jsou zejména v noci a nejčastěji se s nimi setkáte pod kameny, kůrou, tlejícím dřevem, spadaným listím a v nejrůznějších skulinách. 

shutterstock_2307126825.jpg

stínky
Zdroj: 
Shutterstock
Nejraději si pochutnají na mladých ředkvičkách a na sazenicích rajčat i okurek. Nepohrnou však ani listy brambor.

Svinek ani stínek není třeba se bát. Nekoušou a nepřenášejí žádné nemoci. Pokud se však přemnoží, začnou škodit. Ve sklepě napadají uskladněné ovoce i zeleninu a na zahradě okusují listy i kořeny sazenic. 

Zatočíte s nimi i bez chemie

Zbavit se svinek a stínek není nijak složité. Jsou pomalé a ze sklepa je můžete jednoduše zamést a opatrně v kýblu vynést ven, nejlépe na kompost. Využít však také můžete vysavač, křemelinu, dýmovnice proti hmyzu nebo nejrůznější chemické insekticidy, které seženete v každém hobby marketu. 

shutterstock_2408969325.jpg

svinky a stínky
Zdroj: 
Shutterstock
Svinky a stínky pomáhají podobně jako žížaly. Pokud je ze sklepa přemístíte na kompost, pomohou vám urychlit kompostovací proces. 

Na zahradě vám zase skvěle poslouží rozpůlený pomeranč, do kterého přes noc nalezou, nebo jablko přikryté květináčem. Na okraje záhonů nasypte kajenský pepř, skořici nebo kávovou sedlinu, popřípadě sem umístěte mátu, oregano nebo jiné bylinky, které svým aroma svinky a svilušky odpudí.  

shutterstock_2408122413.jpg

svinky ve sklepě
Zdroj: 
Shutterstock
Abyste ochránili váš sklep před svinkami i stínkami, udržujte v něm suchu a utěsněte veškeré škvíry i praskliny. 

Na zahradě se jich nezbavujte

Pokud stínky a svinky neohrožují vaši zahradu a zásoby ovoce a zeleniny, nechte je být. Svou činností totiž zúrodňují půdu, urychlují rozpad kompostu a vaši zahradu zbavují hnijícího ovoce, mrtvých živočichů i výkalů.

Dobrou chuť!

Stínky a svinky chutnají podobně jako krevety a z výživového hlediska jsou bohatým zdrojem bílkovin. Před konzumací je vždy však nezapomeňte několik minut povařit, abyste je zbavili nežádoucích látek

Zdroje: 

  • https://www.deratizator.cz/novinky/61-svinky-a-stinky-na-zahrade-pomahaji-ve-sklepe-mohou-skodit.html
  • https://www.potapnicek.cz/blog/jak-se-zbavit-stinek/
  • https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2021/09/02/stinky-a-svinky/
  • https://www.jakpestovat.cz/choroby-a-skudci/kdo-mi-ve-skleniku-okousal-prvni-letosni-redkvicky-v-podezreni-jsou-stinky-a-svinky.html
  • https://www.pasti.cz/blog/stinky-a-svinky/