Jste zde

Květopas: Škůdce, který dokáže zlikvidovat 80 % úrody jahod. Jak se bránit?

květopas Zdroj: Shutterstock
Nenechte, aby vám květopas zničil celou úrodu jahod. Řekneme vám, s čím máte tu čest, a dáme vám několik tipů a triků, jak se ho účinně zbavit.

21. 5. 2024

Květopas jahodníkový je velmi obávaný škůdce, který škodí zejména jahodníku. Narušuje stonek těsně pod květním pupenem a zvláště výrazně tak snižuje úrodu jahod. Pokud však nezasáhnete, může ohrozit i úrodu malin, ostružin a černého rybízu

Květopas je velmi malý zelenočerný brouk se šedivými chloupky, jehož typickým znakem je dlouhý nosatec se zalomenými tykadly. Po přezimování v blízkosti jahodníků, v půdě nebo pod suchým listím vylézá a klade vejce do květů, čímž může snížit úrodu až o 80 %. 

shutterstock_2198304165.jpg

květopas na jahodě
Zdroj: 
Shutterstock
Květopas je velmi malý brouk, který ale dokáže napáchat značné škody na vašich jahodách. 

Poupě vadne, usychá a nakonec odpadá

Květopasa pomůže odhalit jen pravidelná prohlídka rostlin, neboť samotný brouk je pouhým okem těžko viditelný. Proto jakmile na rostlině zpozorujete částečně nakousané stopky květních poupat, zaschlé květy nebo se pod rostlinou začnou hromadit spadaná poupata, zbystřete a začněte jednat! 

shutterstock_1052981498.jpg

květopas v detailu
Zdroj: 
Shutterstock
Pravidelná kontrola jahodníku a včasná aplikace účinné ochrany může zachránit úrodu jahod před květopasem. 

Aplikaci insekticidů provádějte před vykvetením jahodníků!

Nejúčinnější zbraní proti květopasu jsou nejrůznější insekticidy, které seženete v každém hobby marketu. Největším úskalím je však jejich složení, které může mít negativní vliv na vaše zdraví i na životní prostředí, a včasné načasování jejich aplikace. 

Tip: Používejte organická hnojiva a rostliny udržujte v dobré kondici, aby byly silné a lépe odolaly nejrůznějším škůdcům.  

Na své zahradě se také snažte udržet pavouky, slunéčka, lumčíky a jiné přirozené nepřátele a rozhodně nenechte ladem uvadlá a spadaná poupata, ve kterých se skrývá další generace květopasů. Květy proto sesbírejte a spalte je nebo je vyhoďte daleko od vaší zahrady, aby nezůstal porost zamořený.

Dále doporučujeme jahody mulčovat kapradím a v případě včasného záchytu můžete také vyzkoušet přírodní postřik z česneku

shutterstock_1278910291.jpg

květopas na poupatech
Zdroj: 
Shutterstock
Samičky kladou vajíčka do uzavřených květních pupenů, dokud jsou k dispozici nerozkvetlá poupata. 

Odrůdy jahod vybírejte pečlivě

Jahody udržujte v dobré kondici a vybírejte odrůdy, které jsou vůči květopasu odolné. Například Elsanta, Honeoye, Marmolada nebo odrůdy Pandora a Polka. Vsadit však také můžete na odrůdu Karmen, které květopasu chutná tak moc, že jí dá přednost před ostatními odrůdami, a ty tak zůstanou nedotčené. 

Zdroje:

  • https://www.mojeprirodnizahrada.cz/clanky/jak-chranit-jahody-pred-kvetopasem-jahodnikovym-v-prirodni-zahrade
  • https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/drobne-ovoce/kvetopase-jahodnikoveho-pomuze-i-finta-zvana-karmen/
  • https://www.nkz.cz/praxe/choroby-skudci/jak-ochranit-kvety-jahodniku-pred-kvetopasem
  • https://hnojik.cz/kvetopas-jahodovy/
  • https://www.pasti.cz/blog/kvetopas-jahodnikovy-jak-ochranit-urodu-pred-skudcem/