Jste zde

Nejlepší ovocná piva podle fajnšmekrů: Přední příčky opanuje kokosové s whisky i višňové s čokoládou

ovocné pivo s broskvemi Zdroj: Shutterstock
Jsou osvěžující, plná chuti čerstvého ovoce a potěší i ty, kterým „klasika“ příliš nejede. O čem je řeč? O kategorii ovocných piv, která se do popředí zájmu a našich chuťových pohárků dostávají zejména před letní sezónou.

11. 5. 2024

Máme pro vás aktuální žebříček nejlepších ovocných chuťovek od nás i ze světa, který sestavili na známém pivním a recenzním webu opravdoví fajnšmekři. Dostane vás višňové pivo legendárního belgického pivovaru nebo dáte přednost kokosovému pivu z tuzemského craftového minipivovaru

10. místo: Alvinne Kriek van Mortagne

Pomyslnou desátou příčku ovládlo višňové pivo pivního stylu sour ale, které uvařil belgický pivovar Alvinne. Tenhle silný „kyseláč“ vás dostane višňovou vůní a chutí, ve které se mísí tóny červeného vína. Hořkost je nepatrná a kyselost střední. Ve spodních tónech můžete cítit doznívající lesní jahody a červený rybíz

shutterstock_1154768338.jpg

višnové pivo
Zdroj: 
Shutterstock
Pod ovocnými pivy si nutně nemusíte představovat jen "limonádičky", které běžně kpupíte v plechu za pár korun.

9. místo: Westbrook/Evil Twin OFYMD

Spolupráce amerických pivovarů Westbrook Brewing přinesla své ovoce. A to doslova! Chuťovka v podobě kokosového piva vás osvěží netradiční chutí, která v sobě mísí tropický kokos s nasládlým ananasem. Pivo patří do pivního stylu Russian Imperial Stout a fajnšmekři v něm oceňují nižší říz, stejně jako tóny karamelu a hořké čokolády.

Mohlo by vás zajímat: Ačkoliv má kokos v názvu „ořech“, jde ve své podstatě o ovoce. Proto kokosové pivo řadíme do kategorie ovocných piv. 

8. místo: Zichovec Imperial Stout 20 Coconut

Další z kategorie kokosových piv pro milovníky netradičních chutí a pivních stylů uvařil tuzemský pivovar Zichovec. Řemeslný a rodinný pivovar představil Imperial Stout 20 Coconut coby plné kokosové pivo s nadýchanou pěnou a střední hořkostí.

V chuti jsou cítit nejen tóny kokosu, ale také hořké čokolády. Tahle parádní kokosová „líbivka“ rozehraje vaše chuťové pohárky sonátou lahodných, přesto však nevtíravých chutí. 

Přečtěte si také: Nejlepší česká piva podle cizinců: Plzni první místo uteklo o fous. Kdo vyhrál?

shutterstock_2160467829.jpg

ostružinové pivo
Zdroj: 
Shutterstock
Ovocná piva můžou být i pořádní "tvrďáci" s více než 10 % alkoholu.

7. místo: Zichovec Imperial Stout 20 Coconut Diplomatico

Další dobrota craftového minipivovaru Zichovec je opět inspirována chutí tropických kokosů. Při vychutnávání však neucítíte pouze je, ale také tóny vanilky a rumu, dle kterého dostal tenhle ovocný speciálek svoje jméno. Jemná krémovitá struktura a dlouhé doznívání jsou zárukou opravdového chuťového zážitku. 

6. místo: Zichovec Stout Coconut (Bourbon) 2020

Také další ovocný speciál, který se v žebříčku fajšmekrů a pivních odborníků objevil na šesté příčce, je „dítětem“ pivovaru Zichovec. A i v tomto případě jde opět o kokosové pivo stylu Russian Imperial Stout. V chuti tentokrát ucítíte kokos s čokoládou, která je „říznutá“ sušeným ovocem. Je zde cítit i náznak bourbonu a skořice. Plná chuť, nižší říz a nízká pěna jdou ruku v ruce se silou, kterou slibuje 14,5 % alkoholu.

5. místo: Beavertown Bloody 'Ell

Ovocný speciál londýnského pivovaru patří do kategorie India Pale Ale. V tomhle případě jde o výjimečné pomerančové pivo, které charakterizuje nízká bílá pěna a střední zakalení. Ve vůni můžete cítit pomerančové tóny i mandarinky. V chuti pak převažuje kvalitní chmel a lehce grepový nádech. Příjemná hořkost se snoubí s doznívajícím bylinným aroma, což dělá z tohoto ovocného speciálu právoplatného člena prestižního žebříčku.

Mohlo by vás zajímat: Jak vychladit pivo. Rychle. A třeba i bez ledničky!

shutterstock_334622504.jpg

tmavé ovocné pivo
Zdroj: 
Shutterstock
Sezóna ovocných piv startuje před létem. Na podzim pak roste zájem o piva tmavší.

4. místo: Bruery Terreux Foeder #3

Bruery Terreux je méně známým pivovarem v Kalifornii, který představil světu svůj ovocný speciál v podobě ostružinovo-višňového piva Foeder #3. Jako první vás na tomhle speciálu upoutá silná pěna s lehce okrovým nádechem, která na sklenici celkem obstojně drží. V chuti dominují ostružiny snoubené s čokoládou a vanilkou. Doznívání je dlouhé a na jazyku velmi příjemné.

3. místo: Mikkeller Raspberry Trippelbock

Tenhle ovocný speciál zastupuje pivní styl Doppelbock. Jde o netradiční malinové pivo dánského pivovaru Mikkeller. 13% dobrota vás překvapí malinovou vůní s typickými dřevitými tóny a jedinečnou čokoládovou dohrou, která se v tomhle případě mísí s nakyslými malinami a kapkou karamelu. Díky nižšímu řízu se skvěle popíjí.

2. místo: Zichovec Illegal Blend Imperial Stout 30

Také druhé místo obsadil tuzemský pivovar Zichovec. A to tentokrát s kokosovým stoutem, který se může pochlubit 13,5 procenty a jedinečnou vůní, ve které se snoubí čokoládové tóny s vůní právě upražené kávy. Potěší i nižší a velmi jemný říz, který doplňuje vysoká plnost. V chuti nechybí hořká čokoláda, kokos, vanilka a whiskey.

1. BrewDog Abstrakt AB:13

První příčku ovládlo třešňové pivo anglického pivovaru BrewDog, které poznáte hned na první pohled díky asfaltově černé barvě a prakticky neexistující pěně. Ve vůni dominují tóny švestek, whisky, čokolády, sušeného ovoce a sherry. Chuť je velmi čokoládová s lehkými ovocnými tóny. Nízký až žádný říz a plné tělo má velmi dlouhé doznívání. Zajímavá je ovšem i cena, která činí rovnou stokorunu za deci tohohle výjimečného nápoje.

Použité zdroje: 

  • https://www.pivnici.cz/piva-pivni-charakteristiky/ovocne-pivo/
  • http://www.atlaspiv.cz/
  • https://pivoteka.beergeek.cz/o