Jste zde

Mandarinky od Mikuláše: Vitamínová bomba, na které by neměla plandat slupka

košík mandarinek Zdroj: Shutterstock
Sezona mandarinek je v plném proudu! Zjistěte spolu s námi, proč si je dopřát pravidelně, a naučte se několik triků, jak v obchodě poznáte, jestli jsou opravdu chutné a šťavnaté.

5. 12. 2022

Mandarinky patří mezi velmi oblíbené citrusové plody, jejichž hlavní sezóna trvá od konce října do března. Mají příjemně sladkou chuť, krásně voní a pod oranžovou slupkou skrývají mnoho cenných látek, které mají pozitivní vliv na celý organismus

shutterstock_2069035553.jpg

oloupaná mandarinka
Zdroj: 
Shutterstock
Mandarinky jsou zdrojem antioxidantů, které pomáhají chránit před rakovinou. 

Pokud zařadíte mandarinky do svého jídelníčku pravidelně, posílíte tím přirozenou obranyschopnost organismu, zlepšíte trávení a tělo zbavíte škodlivých látek z okolního prostředí. Kromě toho také posílíte své srdce, cévy i kosti. 

Navíc při loupání mandarinek se do ovzduší dostanou vonné silice, které váš domov příjemně provoní jemnou přírodní vůní, která dokáže zlepšit náladu i zahnat migrénu. 

Nejzdravější jsou čerstvé

Mandarinky se nejčastěji konzumují čerstvé. Výborné jsou například v ovocném salátu, v müsli i jako součást smoothie nebo mléčného koktejlu. Skvěle se však také hodí na zdobení dortů, pohárů a jiných svátečních dezertů.

shutterstock_1840946812.jpg

mandarinky v bedýnce
Zdroj: 
Shutterstock
Mandarinky skladujte na suchém místě při pokojové teplotě a snězte je, dokud jsou šťavnaté. 

Zapojte všechny smysly!

Při koupi mandarinek se v prvé řadě zaměřte na druh. Jednotlivé druhy mandarinek, popř. jejich hybridy, se totiž navzájem liší nejen svou velikostí a tvarem, ale také šťavnatostí a chutí. Sázkou na jistotu jsou obvykle klementinky, které jsou malé a kulaté, výrazně oranžové a velmi sladké. 

Kromě druhu je však také důležitá příjemná vůně a dobrý vzhled! Čerstvé a zralé mandarinky výrazně sladce voní a mají pevnou nepoškozenou slupku, která není větší než samotný obsah! Mandarinky si také potěžkejte. Pokud jsou těžké, jsou plné šťávy

Pamatujte, že zelená místa na mandarince nemají vliv na její chuť. Jsou pouze známkou toho, že mandarinka dozrála při nižší teplotě a při nedostatku slunečních paprsků. 

Dbejte na to, aby místo po stopce bylo měkké a světlé a mají-li mandarinky listy, zkontrolujte, jestli jsou zelené, pevné a pružné. 

Vypěstujte si vlastní mandarinkovník

Některé mandarinky obsahují semena, která velmi ochotně klíčí i v domácích podmínkách. Pokud tedy hledáte zajímavou pokojovou rostlinu, která vám možná za pár let poskytne sladké plody, pak zkuste právě mandarinkovník. 

Semeno stačí pouze zasadit do směsi klasického zahradního substrátu a substrátu pro sukulenty a pravidelně ho zalévat.

shutterstock_1406330651.jpg

mandarinkovník na parapetu
Zdroj: 
Shutterstock
Mandarinkovník umístěte na slunné a teplé místo a čas od času rostlině dopřejte dávku speciálního hnojiva na citrusy. 

Zdroje: 

  • https://itesco.cz/hello/clanek/rozeznate-mandarinku-od-klementinky-obe-vam-zlepsi-den/23192/
  • https://pikant.cz/650-mandarinky-jsou-ted-nejlepsi-z-cele-sezony-jak-poznat-ktere-koupit-abyste-si-domu-prinesli-ty-nejchutnejsi.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vybrat-mandarinky-30001111.html
  • https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/mandarinky-a-zdravi-jake-maji-ucinky-snizuji-cholesterol-zpevnuji-kosti/
  • https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/662873/5-skvelych-duvodu-proc-jist-mandarinky-a-rychly-recept-k-tomu.html
  • https://www.zdravizone.cz/mandarinky-ucinky/

Související články