Jste zde

Nejkrásnější truhlíky: Inspirujte se tím, co všechno v nich můžete pěstovat

jarní truhlík Zdroj: Shutterstock
Truhlíky nejsou jen praktickým stanovištěm pro pěstování rostlin, ale také skvělým způsobem, jak třeba na okenní parapet dostat nosný prvek plný barvy a života. Pokud se tak i vy chystáte vytvořit svůj malý ráj plný květin, připravte se na inspiraci.

17. 3. 2024

Žena spatří smrtku a ptá se jí: „To už je čas? To sis pro mě přišla tak brzy?“ A smrtka na to: „Klid, jdu si pro tvoje kytky!“

Kdykoliv tento vtip někde vyprávím, přijde hurónský smích. Ale ne snad proto, že bych já sama byla bůhvíjak vtipná. A není to ani díky mému amatérskému přednesu. Vůbec ne. Většina obětí, kterým vtip dokola vyprávím, se směje, protože onu pointu dobře zná z vlastní zkušenosti.

K té většině patří i moje kamarádky. I u nich doma květiny umírají dlouhou, pomalou a velmi, velmi, velmi suchou, nebo naopak až příliš mokrou smrtí. Pro takové jedince je pak kvetoucí truhlík nedostižnou metou. V podstatě jde o takový LEVEL MASTER, který je trapičům kytek zapovězený. 

Pokud k takové skupině lidí patříte i vy, jistě si teď zoufáte, protože doba truhlíků se nezadržitelně blíží. A už teď je vám nad slunce jasné, jak to zase dopadne. Není však třeba házet hned flintu do žita. V dnešním článku si totiž ukážeme, jak na to, aby se dařilo i těm vašim truhlíkům.

Inspirací nechť vám pak je nejen samotný snadný postup, který zkrátka nemůže zklamat, ale taky pěkná hromádka nejrůznějších tipů, jak, co, s čím, kde a kdy kombinovat. 

Jak správně připravit truhlík

Předtím než začnete s výsadbou, je důležité zajistit správné podmínky pro růst a vývoj rostlin. Startujete tím, že si vyberete vhodný truhlík s drenážními otvory na dně, aby se zabránilo přemokření kořenů. Poté naplníte truhlík kvalitní zahradní půdou, která je bohatá na živiny a dobře funguje s vodou. A pak už přicházejí na řadu samotné rostliny, v jejichž kombinaci bývá mnohdy ten největší kámen úrazu. 

Pochopitelně nemůžeme míchat jablka s hruškami a pak se užasle divit, že truhlík skomírá. Při výběru rostlin totiž musíme dbát hlavně na to, aby se potřeby týkající se světla, vlhkosti a prostoru u seskupených rostlin shodovaly. A to je celá ona velká truhlíková (ne)věda. 

Truhlíkové inspirace 

I když už truhlíky pomalu plánovat můžeme, reálně je na ně ještě pořád dost času. Předpovědi počasí slibují, že nás pár tuhých mrazíků ještě čeká, takže nikam nechvátejte. Zatím si prohlédněte naše nápady a inspirace, prozkoumejte, co je vašemu srdci nejbližší a ve správný čas se pak, vyzbrojeni našimi tipy, do truhlíků klidně pusťte. 

shutterstock_1930548560.jpg

jarní truhlík
Zdroj: 
Shutterstock

Truhlíkovou krasojízdu započneme plnokvětou sedmikráskou chudobkou. Té se v truhlíku povede skvěle a zvládne i proměnlivé podmínky chladnějšího jara. Hned na startovní čáře března se můžete mrknout po předpěstovaných sazenicích, které vás květy odmění už na konci března. 

shutterstock_1953206968.jpg

truhlík na parapetu
Zdroj: 
Shutterstock

Dalším odolným držákem jsou violky vonné. Tato nenáročná rostlina se do truhlíků vsazuje velmi často a v oblíbenosti je téměř topkou. Svými jasnými a hezkými květy ozvláštní i ten nejnuznější parapet. Kvítky mohou být modré, fialové, růžové nebo bílé, a všechny tyhle barvy pak nádherně kontrastují s tmavě zelenými listy. 

shutterstock_1765268195.jpg

růžový truhlík
Zdroj: 
Shutterstock

Ke slovu se dostává další mrazuvzdorná rostlinka. Kakost. Kakosty jsou vhodné nejen pro truhlíky, ale i do okrasných záhonů a na skalky. Jejich pěstování zvládne i začátečník, ale bez pravidelné zálivky a správného hnojení to nepůjde. Při umístění truhlíků s kakostem na slunné místo, by měla být půda stále mírně vlhká. V polostínu se pak občasné vyschnutí dá v pohodě zvládnout. 

shutterstock_1029889537.jpg

oranžové měsíčky
Zdroj: 
Shutterstock

Zinnia elegant neboli ostálka. Ostálky jsou úchvatné rostliny, které do truhlíků vnášejí úžasnou pestrost barev včetně bílé, zelenkavé, oranžové, červené, fialové a jemně žluté. Ostálky preferují slunná stanoviště, kde se jim daří nejlépe. Nesvědčí jim průvan a vítr. Jinak jsou ale skromné. Pokud tak nebydlíte na Větrné hůrce, šup s nimi do truhlíku. 

shutterstock_2272933513.jpg

narcisky v truhlíku
Zdroj: 
Shutterstock

Krásné narcisy k jaru rozhodně patří a žádné přehnané požadavky na pěstování nemají. Není pražádný důvod dělat si zbytečné obavy a nějak se se zasazením do truhlíku rozpakovat. Narcisy nejsou jen symbolem jara a obnovy, ale znamenají taky naději a nový začátek. Vyžadují slunné místo a dobře odvodněnou půdu. 

shutterstock_547693111.jpg

modré hyacinty
Zdroj: 
Shutterstock

Hyacinty jsou příjemně nenáročné na pěstování a dobře rostou v plném slunci nebo polostínu. Aby se tyhle květiny těšily dobrému zdraví, vyžadují dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku. Pak vás odmění bohatými hroznovitými květy. Jsou ideální pro záhony, truhlíky nebo květinová aranžmá, která dodají prostoru okouzlující vzhled a vonnou atmosféru.

shutterstock_1713130111.jpg

kaly
Zdroj: 
Shutterstock

Kornoutice nebo taky kornoutovka. V našich končinách ji říkáme kala, ale to jsme s označením vedle jak ta jedle. Kala to ve skutečnosti není. Zvládnou slunce i polostín. S těmito podmínkami jsou v truhlíku kornoutovky v pohodě, ale je potřeba hlídat, aby se jejich kořeny nemáčely ve vodě. Dochází k bleskové hnilobě a s kornoutovkami je pak rychlý šmytec. 

shutterstock_2178925535.jpg

begonie v truhlíku
Zdroj: 
Shutterstock

Begonie patří k oblíbeným květinám, které zaujmou svou jemností a pestrobarevnými květy. Úžasně se hodí jak pro pěstování v exteriéru, tak v interiéru. V souvislosti s péčí jde o nenáročné krasotinky, které se spokojí s kouskem slunce a trochou zálivky. Mají velmi dlouhé období květu a do truhlíků jsou přímo značkou ideál. 

shutterstock_1450515125.jpg

květník
Zdroj: 
Shutterstock

Další oblíbené favoritky. Něžné lobelky patří k letničkám, které si klidně můžete zasadit už v únoru. To když uděláte, během května máte o květy postaráno. Není žádnou náhodou, že lobelky vídáme jak v truhlících, tak v závěsných květináčích na balkoně skoro nejčastěji. Krásně zdobí, tvoří zajímavá seskupení a nepotřebují žádnou speciální péči. 

shutterstock_2402381295.jpg

lichořeřišnice
Zdroj: 
Shutterstock

Truhlíkovou přehlídku nám uzavírá půvabná lichořeřišnice. Často ji využíváme jako léčivku, ale nic nezkazíme ani tehdy, když na maximum vytěžíme i její hezounký vzhled. Výrazné květy lichořeřišnice mohou truhlík zdobit fialovou, červenou, oranžovou i žlutou barvou a krásně žíhané listy už celou tu krásu jen korunují. 

Zdroje:

  • https://www.almanac.com/plant/geraniums
  • https://www.gardenia.net/plant/aquilegia-vulgaris-columbine
  • https://www.thespruce.com/growing-and-caring-for-hyacinth-plants-1402248
  • https://www.gardendesign.com/plants/begonia.html
  • https://www.britannica.com/plant/plant