Jste zde

Čerstvé a po ruce: Poradíme, jak si vytvořit bylinkovou zahrádku přímo na parapetu!

bylinkový truhlík na parapetu Zdroj: Bigstockphoto
Nemáte zahrádku a toužíte po čerstvých bylinách? Velké byliny zakoupené v obchodě vám vydrží sotva měsíc? Pořiďte si svůj vlastní malý záhonek s kořením na okenní parapet! Bylinkám v truhlíku se bude dařit stejně dobře jako bylinkám v záhoně.

12. 4. 2023

Bylinky jsou léčivé, užitečné a krásné. Čerstvé dodají jídlu tu pravou chuť a aroma, provoní vám byt a dokonce některé fungují i jako účinný repelent. Vypěstovat si je doma na okenním parapetu není nikterak náročné, nicméně je dobré dodržet určité zásady. 

Kopr, kerblík či bazalka se brzy rozrostou 

Bylinky si můžete zasadit do truhlíku nebo květináče. Do jedné nádoby můžete seskupit i více různých bylinek. Je však důležité dávat k sobě bylinky, které mají stejné nároky na světlo a zálivku.

Zpočátku také myslete na to, že bylinky se brzy rozrostou. Nádoba by proto měla být hned od začátku dostatečně prostorná.  Například do 70 cm dlouhého truhlíku doporučujeme zasadit maximálně pět až sedm bylinek. 

bigstock-green-herbs-on-a-window-sill-8006044.jpg

bylinky na parapetu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nekupujte si sušené bylinky a vypěstujte si čerstvé. Jejich pěstování není žádná věda!

A jaké bylinky do truhlíku zvolit? To už záleží jen na vás. Sami totiž nejlépe víte, které bylinky v domácnosti využijete a které nikoliv. K masu se výborně hodí tymián, rozmarýn nebo oregano. Polévky zase výborně dochutíte pažitkou, libečkem a majoránkou.

Pozor na nebezpečné zplodiny zvenčí 

Většina bylinek potřebuje ke svému životu teplo a světlo. Bazalku, rozmarýn, tymián, bobkový list, šalvěj, majoránku, levanduli a další tzv. středomořské bylinky umístěte na jižní stranu.  Na sluneční paprsky, které sem dopadají po většinu dne, jsou zvyklé a doslova jim prospívají. 

Částečné zastínění naopak vyhovuje stévii, mátě, meduňce a pažitce. Tyto bylinky proto umístěte na východní či západní stranu. A bylinky, kterým přímé slunce naopak nesvědčí, je vhodné umístit na severní stranu. Mezi takové bylinky patří například libeček či kerblík

bigstock-128903468.jpg

důchodkyně a bylinky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že bylinky by se neměly sklízet za deště a v pravé poledne? Nejlepší dobou pro sběr bylinek je ráno.

K pěstování bylinek se také nehodí okno, pod nímž vede frekventovaná silnice. Bylinky by kvůli zplodinám nemusely být zdravé, ba naopak. Bylinky je také důležité chránit před průvanem

Propustný a odlehčený substrát 

Bylinky mnohdy nejsou náročné na substrát bohatý na živiny. Důležité je dbát na to, aby substrát byl dobře propustný. V obchodě můžete zakoupit speciální substrát na bylinky nebo máte-li doma obyčejný substrát, postačí jej smíchat s pískem.  

Na dno truhlíku je také dobré přidat vrstvu kamínků nebo střepy ze starého květináče. Předejdete tak nežádoucímu přemokření. Zeminu občas prokypřete a z truhlíku vytrhejte plevel. 

Rosením jim neuškodíte

Bylinky je vhodné pravidelně zalévat, zvláště pak v horkých letních dnech. Při seskupování bylinek do jednoho truhlíku tak kombinujte bylinky, které jsou citlivé na přelití a které nikoliv.

Například máta a meduňka jsou hodně žíznivé, proto není dobré je kombinovat s tzv. středomořskými  bylinkami, které tolik vody nepotřebují. Vhodnou volbou při pěstování bylinek je také samozavlažovací truhlík

bigstock-138063887.jpg

meduňka v květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ideální pro pěstování bylinek je okno orientované na jižní stranu, kam sluneční paprsky dopadají po většinu dnu.

Stejná pravidla se týkají i hnojení bylinek. Obecně se doporučuje bylinky hnojit málo a speciálními hnojivy bez chemie. Některé bylinky se nedoporučuje hnojit vůbec.

Tymián, rozmarýn, dobromysl a levandule jsou zvyklé na zeminu chudou na živiny. Hnojením by sice tyto bylinky rostly jako z vody, nicméně byly by méně aromatické a bez chuti. 

Čerstvé, nebo sušené

Bylinky je také potřeba pravidelně zkracovat. Pro jejich uchování je můžete usušit nejlépe na suchém a stinném místě. Třeba takový tymián či oregano jsou mnohonásobně aromatičtější. Na druhou stranu jsou ale i bylinky, kterým sušení nesvědčí, ztrácí své aroma a svou chuť. Takovým případem je například pažitka či petržel. V tomto případě je tak lepší bylinky zamrazit. 

Zdroje:

  • https://www.asenior.cz/5-bylinek-ktere-vam-porostou-i-doma-na-parapetu/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/bylinky-na-dosah-ruky-techto-7-vam-doma-poroste-cely-rok-75433
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pestovani-bylinek-balkon-parapet-30000607.html
  • https://www.floranazahrade.cz/bylinky-na-parapetu/
  • https://www.lifee.cz/bydleni/pestovani-bylinek-za-oknem-tyhle-druhy-vam-na-parapetu-vycaruji-krasu-i-udelaji-sluzbu-zaroven_201856.html