Jste zde

Narcisy: Potřebují denně čerstvou vodu, milují chlad a nesnesou se s tulipány

drobné květy narcisů Zdroj: www.bigstockphoto.com
Okouzlí omamnou vůní a zaujmou jasně žlutou barvou. Rozzařte svou domácnost narcisy! Jarními kráskami, které ve váze vydrží opravdu dlouho.

19. 3. 2020

Narcisy jsou hojně pěstované jarní rostliny. Do bytu vnesou jarní atmosféru a jsou neklamnou známkou toho, že přicházejí Velikonoce. Prodlužte trvanlivost květů a věnujte narcisům správnou péči. Parádu vám udělají nejen na zahradě, ale i doma naaranžované v květináči nebo ve váze.

Narcisy nestavte do velkého množství vody. Ve váze jim bohatě postačí voda, která bude dosahovat pouze do pětiny jejich výšky. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pozor! Čerstvě seříznuté narcisy produkují jedovatý sliz, který může nepříjemně podráždit pokožku. Při manipulaci s květinami používejte rukavice.

Vodu vyměňujte každý den

Základem péče o řezané narcisy je denně čistá a studená voda. Nejlépe odstátá a doplněna o speciální výživu pro řezané květiny, kterou dostanete téměř v každém květinářství. Narcisy udrží dlouho krásné, vodu zbaví bakterií a zabrání množení mikroorganismů, které způsobují rychlé uvadání.

Stonky narcisů je nutné o 2 až 3 centimetry seříznout. Šikmo, směrem dolů, pod tekoucí studenou vodou a ideálně v úhlu 45 stupňů, abyste vytvořili co možná největší absorpční plochu, kterou může narciska přijímat vodu.

Nejen tulipány ve společnosti narcisů strádají

Čerstvě seříznuté stonky narcisů produkují slizovitou tekutinu, která mnoha řezaným květinám nesvědčí. Z toho důvodu by měly být narcisy vždy samotně ve váze. Existují však řezané květiny, kterým jedovatý sliz nevadí. Zkombinovat je proto můžete například se stejně jedovatými hyacinty nebo březovými větvičkami, kočičkami či stálozeleným buxusem.

Západní kultury spojují narcis se sebeláskou a přehnaným obdivem sám k sobě. Východní naopak s oddanou láskou.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud chcete k narcisům do vázy vložit i jiné jarní květiny, je dobré nechat je do druhého dne nejprve vylouhovat samostatně ve váze. Během 24 hodin se stonky narcisů zatáhnou a vyloučí největší množství jedovatého slizu, který škodí ostatním květinám. S dlouhou životností řezaných květin však nepočítejte! Zatáhnuté stonky narcisek, které nemůžete odříznout, aby znovu nezačaly vypouštět jedovatý sliz, budou mít problém s přijímáním dostatku vody a brzy uvadnou.

Narcisy jsou nenáročné a odolné okrasné cibuloviny, které se pyšní omamnou vůní. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Ve vodě by samozřejmě neměla chybět speciální výživa, která krom toho, že dodá květinám potřebné živiny, neutralizuju i narcisový sliz.

Tip: Narcisy dávejte přes noc do chladničky nebo je přeneste do chladnější místnosti. Chlad zajistí, že vám vydrží mnohem déle.

Narcisy jsou jedovaté!

Alkaloidy, které narcisy obsahují, mohou vyvolat průjem a zvracení. Novodobé výzkumy však poukazují ještě na další látku, galanthamin. Látku, která pomáhá v boji s demencí a která by v budoucnu mohla být využívána jako účinný lék v boji proti Alzheimerově chorobě.

V antickém Řecku byl narcis považován za symbol smrti. Legenda tvrdí, že krásný mladík neopětoval lásku nymfy, která se nakonec kvůli němu utrápila. Raději opěvoval svou krásu a vzhlížel se ve vodní hladině, na které se po jeho utonutí objevila žlutá květina.