Jste zde

Elegantní kala: Nechte ji 2 měsíce na pokoji. A pak nádherně vykvete!

kala ve váze Zdroj: Shutterstock
Z krásně kvetoucí kaly se můžete těšit doma v květináči i venku na zahradě. Stačí si jen vybrat správnou odrůdu a respektovat její pěstební cyklus!

10. 2. 2023

Kaly neboli kornoutice africké jsou exotické krásky, které pocházejí ze subtropických oblastí Afriky. Jejich květy připomínají kornoutky a jsou častou součástí svatebních nebo smutečních kytic. Aby však nádherně vykvetly, je velmi důležité dopřát jim dva měsíce klid

Zálivku přizpůsobte fázi vývoje rostliny

Různé druhy kal se od sebe liší nejen svým vzhledem, ale také požadavky na péči a dobou kvetení. Než si kalu pořídíte, rozhodněte se, jestli ji budete pěstovat venku, nebo v bytě. 

shutterstock_2088475138.jpg

květ kaly
Zdroj: 
Shutterstock
Kaly nevytváří klasický květ. Barevná část rostliny je v podstatě jakýsi druh listu, který chrání drobné květy umístěné na žluté palici. 

V květnu přestaňte pokojovou kalu zalévat! Dužnaté oddenky vydrží bez vody i několik měsíců

Tip: Květy pokojových kal vydrží mnohem déle, pokud rostlinu umístíte do chladnější místnosti

Pokojová kala kvete v chladných zimních měsících. Má elegantní bílé květy a jemně voní. Pro úspěšné pěstování v celoročně teplém bytě je však důležité rostlině dopřát vyšší vzdušnou vlhkost, dostatek rozptýleného světla a letní odpočinek. Pokud rostlině nedopřejete alespoň dva měsíce v chladu, nepokvete

Jakmile kala začne na začátku léta usychat a chřadnout, přestaňte kalu zalévat i hnojit a přemístěte ji do místnosti s nižší teplotou. Po dvouměsíčním odpočinku kalu přesaďte, oddenek zahrňte alespoň 2 centimetry substrátu, přemístěte ji do teplejší místnosti a pozvolna obnovte pravidelnou zálivku i hnojení. Květy se objeví obvykle během ledna

shutterstock_1657742965.jpg

kala na zahradě
Zdroj: 
Shutterstock
Kale dopřejte dostatek prostoru. V bytových podmínkách může dorůst až jednoho metru. 

Pokojové kaly hnojte běžným hnojivem pro pokojové rostliny. Jakmile však začne kvést, podpořte ji tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. 

Pestrobarevné venkovní kaly jsou ozdobou každé zahrady

Venkovní kaly kvetou naopak v létě a jejich květy mohou mít různé odstíny růžové, žluté, oranžové nebo třeba fialové. Na zahradě vyžadují mírně zastíněné stanoviště, teplo a neustále vlhkou půdu s dostatkem živin. 

shutterstock_2173858853.jpg

barevné kaly v obchodě
Zdroj: 
Shutterstock
Pamatujte! Čím je rostlina větší, tím více vláhy potřebuje.

Jestliže narašené hlízy kal zasadíte v polovině května, prvních květů se při správné péči dočkáte zhruba za 6 až 8 týdnů a obvykle se z nich můžete těšit po celé léto. S nástup zimy je však třeba rostlině dopřát odpočinek!

Když se na rostlině přestanou objevovat květy, přestaňte kalu zalévat i hnojit, a jakmile se zatáhne, vyjměte ji z půdy a hlízu uskladněte na suchém, tmavém a chladném místě

Pozor! Máte-li doma malé dítě nebo domácího mazlíčky, dbejte zvýšené opatrnosti. Kaly obsahují jedovaté látky, které při kontaktu s pokožkou mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy. 

Zdroje:

  • https://www.rostlinky.cz/blog/kala-pestovani.html
  • https://www.magazinzahrada.cz/kala-skvost-v-byte-i-na-zahrade/
  • https://www.pestitelka.cz/kala/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-elegantni-pokojovou-kalu-neboli-kornoutici.html
  • https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/pestovani-kaly-jak-a-kdy-pestovat-pokojovou-a-venkovni-kornoutici/