Jste zde

Hyacinty: Trik, aby dlouho vydržely, se ukrývá v použití vosku nebo mechu

růžové hyacinty Zdroj: Shutterstock
Vytvořte si spolu s námi netradiční jarní dekoraci z hyacintů! Ukážeme vám několik způsobů a inspirativních nápadů, jak jejich pěstování ozvláštnit.

22. 2. 2024

Hyacinty patří mezi velmi oblíbené cibuloviny, které svými veselými barvami zkrášlí a provoní celou domácnost. Kvetou brzy na jaře a jejich pěstování není vůbec složité. Pěstovat je můžete nejen v květináči, ale i ve vosku, v mechu nebo ve speciální nádobě, která nechá vyniknout nádhernou strukturu rostliny a umožní vám sledovat její růst. 

shutterstock_254237341.jpg

cibulky hyacintů
Zdroj: 
Shutterstock
Cibule hyacintů jsou neuvěřitelně odolné, a proto se skvěle hodí k tvorbě nejrůznějších jarních dekorací.

Zavoskované hyacinty nezalévejte! 

Tip: Hyacinty kupujte pouze lehce nakvetlé nebo si je vypěstujte sami. Rozkvetlé hyacinty z obchodu, které si přinesete domů do tepla, vám moc dlouho nevydrží. 

Pěstování hyacintů ve vosku je zajímavou novinkou, která nadchne nejen zkušeného pěstitele, ale i naprostého začátečníka, neboť zavoskované hyacinty nevyžadují téměř žádnou péči. Důležitý je pouze výběr vhodného stanoviště a dostatek času, aby se cibule pořádně napila. 

K zavoskování si vyberte pevnou, silnou a trochu narašenou cibuli. Očistěte ji od hlíny a minimálně 12 hodin ji nechte ve sklenici s vodou, aby stihla nasáknout dostatek vody. Druhý den cibuli zbavte kořínků a několikrát ji ponořte do rozehřátého, avšak mírně vychladlého vosku. Pokud použijete příliš horký vosk, můžete cibuli poškodit. 

shutterstock_2118449411.jpg

zavoskované hyacinty
Zdroj: 
Shutterstock
Správně zavoskované hyacinty vydrží v chladné místnosti 3 až 6 týdnů. 

Cibule, které mají dostatečně silnou, souvislou a pěkně hladkou vrstvu vosku, můžete ozdobit mašliškou, zavěsit na provázek nebo je jen tak položit do misky na stůl

Ve speciální nádobě vypadají velmi zajímavě

Pěstování hyacintů ve vodě je velmi čistý a zajímavý způsob, jak rostlině dopřát dostatek vláhy na několik dní, aniž byste ji přelili. Dejte však pozor, aby voda dosahovala pouze ke kořenům cibule

shutterstock_2256959217.jpg

pěstování hyacintů ve vodě
Zdroj: 
Shutterstock
Při pěstování hyacintů ve vodě dbejte na to, aby se vody dotýkaly pouze kořeny, nikoliv cibule!

K pěstování nepotřebujete žádnou zeminu, ale pouze sklenici s úzkým hrdlem, větší skleněnou nádobu s kamínky nebo speciální vázičku, v jejíž spodní části je voda a v horní části sedí očištěná cibule hyacintu. 

Zabalte ho do mechového kabátku

Kokedama je netradiční způsob pěstování, který spočívá v tom, že celý kořenový bal omotáte vrstvou mechu, vytvarujete z něj kouli a lehce ho zafixujete floristickým drátem nebo provázkem. 

Stejně tak kořenový bal můžete zabalit do ovčího rouna nebo do klubíčka přírodní vlny. Případně můžete zabalit jen samotnou cibuli bez kořenového balu. 

Zdroje:

  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/velikonocni-dekorace-kvetouci-cibuloviny-kokedama.A220405_101604_hobby-domov_mce
  • https://www.marianne.cz/marianne-bydleni/poradna/hyacinty-ve-vosku-stylovou-dekoraci-vyrobite-raz-dva-vydrzi-cele-tydny
  • https://living.iprima.cz/zahrada-jarni-dekorace-hyacinty-vosk-velikonoce