22. 7. 2022
Skalka není jen hromada kamení, ale promyšlený zahradní prvek, který má evokovat horskou scenérii plnou kamenů a rostlin. Před samotným budováním skalky je proto důležité ujasnit si, kde ji chcete vybudovat, jaký druh horniny chcete využít a jakými skalničkami ji osadit, aby byla krásná po celý rok. Pojďte se proto inspirovat a něco bližšího se o skalkách dozvědět.
Svah je pro budování skalky nejlepší
Skalku můžete vybudovat téměř kdekoliv. Může zvelebit nevzhledný kout vaší zahrady i vyplnit prázdný prostor kolem plotu nebo vašeho domu, bazénu či terasy. Nejlepším místem pro vybudování zahradní skalky je však svah, který stačí obvykle pouze zpevnit, doplnit zajímavými kameny a vhodným skalničkami.
Pokud budete chtít tvořit skalku na zcela rovné zahradě, je potřeba vytvořit terénní nerovnosti. Vždy však pamatujte na to, že skalka musí působit přirozeně a do vaší zahrady musí zapadnout!
Vhodné místo je také důležité pečlivě odplevelit, abyste se zbavili veškerých kořenů a oddenků houževnatých a vytrvalých plevelů, a také je vhodné pod skalku umístit dostatečnou vrstvu drenáže, která zajistí odtok přebytečné vody a rostliny tak ochrání před hnilobou.
Skalka není hromada nesourodých kamenů
Při tvorbě skalky začněte nejprve s většími kameny a ty následně doplňte o suť a drobné kamínky i úlomky. Vždy však použijte pouze jeden druh horniny! Kombinace více druhů nevypadá přirozeně.
Tip: Mezi nejvhodnější horniny, které se hodí k vybudování skalky, patří například žula, travertin, pískovec, břidlice, vápenec, dolomit či rula. Ideální jsou také kameny porostlé mechem či lišejníkem.
Při umisťování a skládání kamenů se nechte inspirovat přírodou a dejte si záležet, ale nelpěte na každém detailu a symetrii. Kameny pokládejte spíše na plocho a alespoň z třetiny je zapusťte do země, aby působily nejen nestrojeně, ale také aby byly dostatečně pevné a stabilní.
Mezi kameny nezapomeňte ponechat dostatečně velké štěrbiny pro rostliny.
S množstvím rostlin to nepřehánějte
Výběr rostlin přizpůsobte umístění skalky a s jejich množstvím to nepřehánějte, i když se vám zpočátku bude zdát vaše skalka prázdná. Rostliny se časem rozrostou a skalku zaplní.
Na skalku vždy kombinujte rostliny, které mají stejné nároky na péči, a snažte se, aby vám rostliny rozkvétaly postupně. Nezapomeňte však ani na rostliny, které jsou okrasné listem, a na nejrůznější zakrslé keříky a stromky.
Plazivé rostliny a rostliny, které vyrůstají do velkých rozměrů, umístěte do horní části skalky, aby nezakrývaly ostatní, a rostliny, které jsou zajímavé vzhledem nebo jinak výjimečné zase umístěte k originálním nebo větším kamenům, aby se neztratily v záplavě ostatních rostlin.
Rostliny sázejte do humózní a dobře propustné půdy a jejich okolí zasypte štěrkem, který ochrání kořeny rostlin před velkými teplotními výkyvy.
Zdroje:
- https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-zalozit-skalku
- https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-15625-nekolik-tipu-pro-zacinajici-skalnickare
- https://zena.aktualne.cz/bydleni/6-tipu-jak-zalozit-skalku-sousedi-budou-koukat/r~i:article:777729/
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/skalka-jak-ji-vybudovat
- https://www.prozeny.cz/clanek/jak-zalozit-na-jare-skalku-54870