Jste zde

Jak založit na zahradě skalku

skalka na zahradě Zdroj: Shutterstock
Vybudovat si na své zahradě krásnou skalku není jen tak! Aby se stala chloubou vaší zahrady a působila co nejpřirozeněji, je třeba dodržet několik základních pravidel a zásad, které jsme pro vás připravili.

22. 7. 2022

Skalka není jen hromada kamení, ale promyšlený zahradní prvek, který má evokovat horskou scenérii plnou kamenů a rostlin. Před samotným budováním skalky je proto důležité ujasnit si, kde ji chcete vybudovat, jaký druh horniny chcete využít a jakými skalničkami ji osadit, aby byla krásná po celý rok. Pojďte se proto inspirovat a něco bližšího se o skalkách dozvědět. 

shutterstock_1050160373.jpg

skalka s kameny
Zdroj: 
Shutterstock
S budováním skalky, respektive s rozmístěním kamenů, začněte na podzim, aby si během zimy kameny tzv. sedly. 

Svah je pro budování skalky nejlepší

Skalku můžete vybudovat téměř kdekoliv. Může zvelebit nevzhledný kout vaší zahrady i vyplnit prázdný prostor kolem plotu nebo vašeho domu, bazénu či terasy. Nejlepším místem pro vybudování zahradní skalky je však svah, který stačí obvykle pouze zpevnit, doplnit zajímavými kameny a vhodným skalničkami.

Pokud budete chtít tvořit skalku na zcela rovné zahradě, je potřeba vytvořit terénní nerovnosti. Vždy však pamatujte na to, že skalka musí působit přirozeně a do vaší zahrady musí zapadnout! 

shutterstock_1976195546.jpg

skalka s květinami
Zdroj: 
Shutterstock
Skalku vybudujte na slunném místě a daleko od listnatých stromů. Na podzim si tak ušetříte spoustu času se sběrem spadaného listí. 

Vhodné místo je také důležité pečlivě odplevelit, abyste se zbavili veškerých kořenů a oddenků houževnatých a vytrvalých plevelů, a také je vhodné pod skalku umístit dostatečnou vrstvu drenáže, která zajistí odtok přebytečné vody a rostliny tak ochrání před hnilobou. 

Skalka není hromada nesourodých kamenů

Při tvorbě skalky začněte nejprve s většími kameny a ty následně doplňte o suť a drobné kamínky i úlomky. Vždy však použijte pouze jeden druh horniny! Kombinace více druhů nevypadá přirozeně. 

Tip: Mezi nejvhodnější horniny, které se hodí k vybudování skalky, patří například žula, travertin, pískovec, břidlice, vápenec, dolomit či rula. Ideální jsou také kameny porostlé mechem či lišejníkem. 

Při umisťování a skládání kamenů se nechte inspirovat přírodou a dejte si záležet, ale nelpěte na každém detailu a symetrii. Kameny pokládejte spíše na plocho a alespoň z třetiny je zapusťte do země, aby působily nejen nestrojeně, ale také aby byly dostatečně pevné a stabilní. 

Mezi kameny nezapomeňte ponechat dostatečně velké štěrbiny pro rostliny.

shutterstock_261721358.jpg

kamenné schody
Zdroj: 
Shutterstock
Při budování skalky se vyhněte různobarevným a oblým kamenům, které jsou typické spíše pro koryta řek. 

S množstvím rostlin to nepřehánějte

Výběr rostlin přizpůsobte umístění skalky a s jejich množstvím to nepřehánějte, i když se vám zpočátku bude zdát vaše skalka prázdná. Rostliny se časem rozrostou a skalku zaplní. 

Na skalku vždy kombinujte rostliny, které mají stejné nároky na péči, a snažte se, aby vám rostliny rozkvétaly postupně. Nezapomeňte však ani na rostliny, které jsou okrasné listem, a na nejrůznější zakrslé keříky a stromky. 

shutterstock_1450487.jpg

skalka s kameny
Zdroj: 
Shutterstock
Skalku můžete osázet nejen skalničkami, ale i horskými rostlinami, okrasnými trávami, bylinami a dřevinami. 

Plazivé rostliny a rostliny, které vyrůstají do velkých rozměrů, umístěte do horní části skalky, aby nezakrývaly ostatní, a rostliny, které jsou zajímavé vzhledem nebo jinak výjimečné zase umístěte k originálním nebo větším kamenům, aby se neztratily v záplavě ostatních rostlin. 

Rostliny sázejte do humózní a dobře propustné půdy a jejich okolí zasypte štěrkem, který ochrání kořeny rostlin před velkými teplotními výkyvy. 

Zdroje:

  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-zalozit-skalku
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-15625-nekolik-tipu-pro-zacinajici-skalnickare
  • https://zena.aktualne.cz/bydleni/6-tipu-jak-zalozit-skalku-sousedi-budou-koukat/r~i:article:777729/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/skalka-jak-ji-vybudovat
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-zalozit-na-jare-skalku-54870