Jste zde

Naše babičky věděly, jak se zbavit šatních molů. Vyháněly je bylinkami i zimou

mol na fialovém svetru Zdroj: Shutterstock
Máte doma poletující motýlky, kteří jsou podobní můrám? Oblaží vás svou přítomností vždy, kdy otevřete šatník? Pokud jste na výše uvedené otázky odpověděli kladně, pak se u vás doma pravděpodobně zabydleli šatní moli.

26. 2. 2023

Tihle nezvaní návštěvníci jsou asi 4 až 8 milimetrů velcí. Zatímco dospělí jedinci jsou poměrně neškodní, larvy molů dokážou napáchat ve skříni nebo šatně pořádnou neplechu. Živí se totiž keratinem, což je rohovina, která je obsažena v některých přírodních materiálech, jako je například vlna nebo bavlna.

Jakmile samičky nakladou vajíčka na klidná, teplá, tmavá a ideálně i vlhká místa, larva si z vláken oblečení vytváří kuklu. Čím více bavlny má k dispozici, tím větší larva také je. 

Zajímavostí larev šatních molů je, že jako jedny z mála na planetě dokážou trávit vlnu a navíc k životu nepotřebují vodu, protože si ji vytváří vlastním metabolismem.

shutterstock_1562611462.jpg

Svetr prožraný od molů
Zdroj: 
Shutterstock
Moli dokážou strávit i vlnu a k životu nepotřebují vodu. Zkrátka takoví superhrdinové mezi škůdic.

Jednoduché desatero aneb Prevence je základ

  1. Větrejte: Moli nesnáší zimu, proto v chladnějších měsících otevřete okna dokořán.  
  2. Pusťte do místnosti světlo: Hned ráno roztáhněte závěsy nebo žaluzie a pozvěte na návštěvu sluneční paprsky. 
  3. Pravidelně šatní skříně uklízejte: Velký úklid, během kterého vytřídíte vše nepotřebné, dělejte minimálně jednou ročně. 
  4. Větrejte oblečení: Občas ho taky přendejte na jiné místo.  
  5. Neukládejte do skříně mokré oblečení.
  6.  Perte pravidelně i to oblečení, které nenosíte tak často jako jiné.
  7. Vyhněte se dekoracím ve skříních: Moly lákají zejména papírové tapety.
  8. Zavěste do skříně přírodní odpuzovače.
  9. Vyzkoušet můžete i obyčejné mýdlo: Oblečení krásně provoní a moly intenzivní vůně vyžene.
  10. Pokud v okolí skříně mola zpozorujete, bude potřeba přeskládat a vydesinfikovat celou skříň.

Babské rady na šatní moly

Už naše babičky věděly, že molům vadí intenzivní vůně. Proto je vyháněly pomocí nejrůznějších aromatických bylinek a koření (typicky šalvěj, rozmarýn, levandule, mařinka vonná, skořice, hřebíček nebo pepř). Účinná je i citrusová kůra nebo obyčejná větvička voňavého jehličnanu, kterou stačí zavěsit do skříně mezi oblečení.

Nezvané návštěvníky paradoxně přitahují některé tekutiny (pivo, víno, ocet), takže stačí ke skříni položit menší mističku a jakmile do ní moly nalákáte, vylijte její obsah do toalety. 

Náš tip: Účinný je i roztok melasy s octem. Smíchejte jeden díl melasy a dva díly octa, dejte do misky a tu postavte do skříně. Moli tomuhle moku zaručeně neodolají!

Pokud máte větší mrazák, oblečení do něj na pár hodin uložte. Moli nesnáší chlad, takže se rádi odstěhují tam, kde jim bude příjemně.

Protože je ale tenhle trik hůře proveditelný, podobnou službu vám prokáže i mráz a chladné počasí během zimy. Větrejte v šatně nebo ložnici klidně celý den a nechte dveře skříní dokořán.

Nic nepomohlo? Vytaste se s chemií

Nedaří se vám nezvaných návštěvníků zbavit výše uvedenými radami? V takovém případě bude potřeba nasadit silnější kalibr. První možností jsou lapače s lepivým povrchem, na které se samečci molů nalepí a tím jejich dobrodružství u vás doma skončí.

Dobře fungují také gelové sáčky, které kromě molů hubí i roztoče. Použít můžete také sprej, který zničí jak dospělé moly, tak i jejich larvy.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Mol_%C5%A1atn%C3%AD
  • https://www.dewolf.cz/blog/jak-se-zbavit-molu/
  • https://www.homeincube.cz/satni-molove-u-vas-doma-vime-se-jich-zbavit/