Jste zde

Jak na úložné prostory v bytě? Využijte specifika jednotlivých místností, radí architektka

uložené spodní prádlo Zdroj: Shutterstock
Zimní oblečení, vybavení na kempování, sbírka známek po prarodičích a navrch otlučené hračky, které je vám líto vyhodit. Kam s tím? Najít v bytě dostatek úložných prostor je umění. Poradí vám s tím architektka Andrea Zaciosová.

15. 2. 2023

Co je to úložný prostor? Takové místo, kterého se nám (hlavně v panelákových bytech) příliš nedostává. Je to místo pro uskladnění věcí denní potřeby, ale i místo, kam odkládáme věci právě nepotřebné, mnohdy nepostradatelné.

V ideálním případě je úložným prostorem v bytě velká místnost, „sklad“, ve kterém se nacházejí police a skříně s posuvnými dveřmi. Pokud jste vlastníkem rodinného domu a máte možnost využít suterén, případně sklepní prostory, máte vyhráno. V drtivé většině ostatních případů se pak po bytě hledají místečka, kam by se mohla umístit skříň, nebo jiný úložný prostor.

A pozor – na tohle „hledání“ si dnes člověk už může objednat architekta. Ten mnohdy nabídne i radikální řešení v podobě přestavby příček nebo posunutí dveří – změnu se ale vyplatí provést.

Úložné prostory v předsíni – zanechte  nečistoty u vstupu do bytu!

Kam s kabáty a bundami? Kam s mokrými botami? A kam vůbec se všemi ostatními botami? Je vám tenhle problém blízký? Vše, co je mokré, se musí vysušit a samozřejmě v ideálním případě hned v předsíni, aby se nečistoty nenosily do dalších místností. Pokud je ale předsíň malá, pak se musí najít prostor v jiné části bytu.

shutterstock_1027213198.jpg

otevřená vestavěná skříň
Zdroj: 
Shutterstock
Prostor pro ukládání věcí je v každém bytě dost - jde jen o to je najít a umět stoprocentně využít.

Nicméně platí zásadní pravidlo - boty a ošacení by mělo být uloženo odděleně. Pokud zůstávají v jedné skříni, tak jedině v oddělených prostorách. Pokud je prostoru dostatek, lze využít samostatný botník, háčky, ramínka a skříň.

Šatna – sem s denním oblečením

Ideálním místem pro uložení denního oblečení je šatna, která sousedí s koupelnou a ložnicí. Špinavé oblečení je uloženo do prádla, v koupelně provedena očista a na blízku je znovu čisté oblečení.

Pokud nelze zajistit šatnu, investujte alespoň do kvalitní skříně. Dnes už vám téměř všude vyjdou vstříc a skříň si můžete nechat navrhnout tak, aby zapadla přesně do vašeho interiéru.

Zajímavě vyřešené posuvné dveře skříní, například potištěným sklem vnesou do interiéru šmrnc a eleganci. Vnitřní prostor šatní skříně lze využít až do výšky stropu. Pomohou sklopné manuální či elektrické tyče, držáky kalhot, ženy ocení rozdělovníky na drobné ošacení, jako jsou kravaty a spodní prádlo.

Dětský pokoj – hračky pod postelí?

I děti potřebují dostatek úložného prostoru na své hračky, knížky a v pozdějším věku na všechny materiály spojené s učením. Nezapomínejte ale na jedno pravidlo. Děti rostou a v určitých etapách lidského vývoje potřebují jinou výšku nábytku.

shutterstock_1245869656.jpg

vestavěná skříň na míru
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud si nevíte rady, pak vsaďte na radu designéra. Ušetříte ve výsledku čas i peníze.

Ideálním místem pro uložení hraček a dalších věcí je prostor pod postelí. Pozor, mějte ale na paměti cirkulaci vzduchu pod postelí, aby mohla matrace dýchat.

Jak velká je ideální skříň?

Optimální hloubka šatní skříně je zhruba 650 milimetrů – při tomto rozměru není příliš mělká, ale zároveň se v ní člověk neztrácí. Křídlo dveří by nemělo být užší než 450 milimetrů – pak by bylo velmi nepohodlné ze skříně cokoli vyndávat, především u posuvných dveří. Naopak posuvné dveře širší než 1200 milimetrů jsou nepraktické z důvodu širokého záběru při posunu křídla.  Pokud skříň nedosahuje až ke stropu, pak je možné ji dovybavit ještě nástavcem

Při návrhu šatních skříní a vůbec všech úložných prostor je dobré se obrátit na odborníky. Protože při špatném výběru se nový kus nábytku stane jen další věcí, která zbytečně zabírá místo, místo toho, aby ho šetřila.

Technická místnost – uložte své pomocníky.

Jestliže bydlíte v bytě, Vaše péče o balkon nebývá velká. Pár květináčů nezabere moc prostoru v bytě v období zimy a stoleček s křesílkem zůstávají na balkóně. Pokud jste ovšem majitelem zahrady, potřebujete prostor, kam uložíte své zahradní pomocníky. Je dobré již v počátcích návrhu domu uvažovat o úložišti zahradního nářadí a jiných zimních pomůcek na odstraňování sněhu.

Zdroje: Autorkou článku je Ing. arch. Andrea Zaciosová z architektonického studia www.argad.cz