Jste zde

Bavlna, krep, satén. Jaký materiál povlečení je nejlepší?

černobílé a šedivé polštářky na posteli Zdroj: Bigstockphoto
V jakémkoli lepším obchodě s povlečením vás vždycky postaví před dilema: Který materiál je ten nejlepší? Není bavlna moc obyčejná a satén přehnaně luxusní? A na čem vlastně při výběru ideálního povlečení záleží? Poradíme vám tady a teď!

14. 11. 2022

Není to tak úplně dávno, kdy jsme se museli spokojit s bavlněným povlečením. To jediné, co jsme si mohli aspoň trochu vybírat, byly barvy a vzory. Dnes je jejich nabídka mnohem pestřejší a ještě k tomu si můžeme zvolit materiál, který je nám nejpříjemnější. Pro někoho zůstává bavlna věčnou stálicí, v některých domácnostech už jí odzvonilo. 

Bavlněné povlečení – základ i hvězda postelového nebe

To, že máme k dispozici pestrou škálu materiálů, ještě neznamená, že by snad všechno bavlněné povlečení zmizelo ze světa. Naopak se stále těší velké oblibě. Klasika mezi ložním prádlem je i v současnosti nejoblíbenější a nejpoužívanější.

Bavlna je totiž příjemná na dotyk, prodyšná, vyniká svou savostí a také je měkká a pružná. Pro spoustu lidí je důležitá i cenová dostupnost – pěkné bavlněné povlečení může být vaše už třeba za 250 Kč (jeden polštář, jedna peřina).

Otravují vás v ložnici moli? Zbavte se molů: Fungují na ně bylinky, mráz i speciální parazitická včelička

bigstock-modern-bedroom-with-white-bed-113065667.jpg

černobílé ložní povlečení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výrazný kontrast černé a bílé je oblíbený nejen v ložnicích ve skandinávském stylu.

Lepší variantou klasického bavlněného povlečení je bavlna de luxe, jež se vyznačuje vyšší gramáží a speciální úpravou vláken, která zajišťuje delší životnost a barevnou stálost a díky které je povlečení jemnější na dotyk. 

Krepové povlečení – materiál milovaný i nenáviděný

Kvalitní krepové povlečení je vlastně 100% bavlněné, jen je typicky zvrásněné - má části hladké a části zvrásněné. Jeho nespornou výhodou je to, že nevyžaduje žehlení, aby dobře vypadalo.

Zároveň si však můžete užívat všech výhod bavlny – krepové povlečení je savé, měkké, pružné i prodyšné. Ne každý si ale v krepu libuje. Zatímco někomu je na pokožce příjemný, jiný by ho nesnesl ani jednu noc, natož pak dlouhodobě.

Kvalitnější krepové povlečení seženete už od 300 Kč, pozor na velmi levné varianty – nízká cena by mohla značit kratší životnost a náhražky.

bigstock-coziness-comfort-interior-an-159221390.jpg

hnědý přehoz
Zdroj: 
Bigstockphoto
Povlečení můžete zvolit i v nenápadném dekoru. A ložnici pak můžete "rozsvítit" třeba výrazným přehozem.

Flanelové povlečení – nejlepší volba na chladné noci

Ruku na srdce – kdo z nás by se rád nezachumlal během mrazivých nocí do typicky hřejivého flanelu? Flanel se rovněž vyrábí ze 100% bavlny, ale vzniká z hustě tkané látky s vyšší gramáží. Měkkosti, kterou je povlečení známé, dosahují výrobci speciálním česáním.

I u flanelu můžete spoléhat na dobré vlastnosti bavlny a ještě k tomu přičíst onu jemnost při dotyku a hřejivost. Flanelové povlečení tedy potěší hlavně během podzimu a zimy. 

Jakou barvou máte vymalováno vy? Zelená barva v ložnici je zabiják sexu. Výborně naopak funguje fialová

Fleecové povlečení – měkkost nade vše

Tohle povlečení potěší každého, kdo miluje měkkost a také nerad žehlí. Fleecové povlečení má totiž spoustu výhod. K těm hlavním patří to, že není třeba ho žehlit, ale samozřejmě především jeho hřejivost, měkkost a jemnost. Fleecové povlečení se obvykle vyrábí z 65 % bavlny a 35 % vlny, často jehněčí. Ceny fleecového povlečení začínají asi na 500 Kč.

bigstock-breakfast-in-bed-1684147.jpg

bílé povlečení s polštářky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bavlna je jedním z nejpříjemnějších, nejlevnějších a díky tomu nejoblíbenějších materiálů.

Saténové povlečení – záležitost pro naprosté labužníky

Milujete každou minutku strávenou v posteli? Chcete usínat a probouzet se obklopeni ztělesněným luxusem? Potom si dopřejte saténové povlečení. Vyrábí se z bavlněného saténu s různými gramážemi. Tento materiál je pevný, odolný a zároveň měkký a příjemný na dotyk.

Aby se vám krásně spalo... Lapač snů – poselství indiánů i krásný bytový doplněk

Dejte si však pozor na levné varianty, ty zpravidla nebývají saténové, nýbrž polyesterové. Na první pohmat to nemusíte poznat, ale později byste se přesvědčili: polyester se na rozdíl od saténu brzy žmolkuje a trhá a také studí na kůži.

Cena saténového povlečení je vyšší, pohybuje se zhruba od 1 500 Kč výš. Zpracování materiálu je totiž náročné a poměrně zdlouhavé. Zato však dlouho vydrží a také ho nemusíte žehlit.

Nedejte na trendy a zvažte správné barvy

Při výběru povlečení a jeho materiálu nedávejte na trendy. Budete to totiž vy, kdo bude v posteli spát. Právě vám musí být ložní prádlo příjemné a musíte mít každý večer chuť se do něj vrhnout. Zároveň myslete i na výběr barev, aby povlečení ladilo k místnosti a splňovalo požadavky vašeho estetického cítění.

Zdroje:

  • https://domacipohoda.cz/cs/stranka/13-materialy-povleceni
  • https://www.i-living.cz/Blog/Rady-a-navody/Rozdily-mezi-materialy-povleceni
  • https://www.matejovsky-povleceni.cz/informace-o-materialech.html
  • https://www.mkluzkoviny.cz/blog/4-lozni-povleceni-a-jeho-materialy/
  • https://www.scanquilt.cz/povleceni-pruvodce-materialy