Jste zde

Praktické tipy, kam a jak uložit oblečení, které přes léto nepotřebujete

otevený urovnaný šatník Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pankrác, Servác, Bonifác – tedy „tři zmrzlí“ – už jsou za námi a spousta z nás teď řeší veliký problém. Kam s hromadami zimního a jarního oblečení?

12. 6. 2020

Dlouhé kabáty, silné svetry, roláky, šály a šátky, kozačky ke kolenům a trendy čapky na hlavu… Jde vám hlava kolem ze spousty oblečení, které teď musíte uložit a litujete, že vaše šatní skříně nejsou nafukovací? Pojďte se s námi podívat na nejčastější způsoby uskladnění, na tipy, jak šetřit místo a na to, čeho byste se měli vyvarovat.

Vše do krabic!

Jedním ze zaručených způsobů, jak se na půl roku zbavit sezónního oblečení je uskladnění do velkých kartonových krabic. Pořídit si je můžete v nejbližším supermarketu – pokud narazíte na ochotného prodavače, pár vám jich ze skladu přinese (stejně je jinak slisují) – nicméně s kartónovou krabicí od těstovin příliš parády neuděláte.

Na pěkné krabice a trendy úložné boxy i ve velikostech, do kterých schováte celý zimní šatník, jsou machři v IKEA. Pořídit tady můžete velké papírové a veselé barevné krabice za pár desetikorun, i boxy v luxusnějším provedení – třeba z proutí nebo potažené koženkou. Ty už stojí víc, nicméně je pak nemusíte pracně schovávat – naopak vypadají dobře a budou ozdobou vaší předsíně nebo šatny.

bigstock-woman-choosing-outfit-from-lar-280261504.jpg

žena před otevřeným šatníkem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Urovnaný šatník chce většina z nás. Realita má ale obvykle podobu přeplněných a nepřehledných skříní.

Vše do vakuových pytlů!

Vakuové pytle jsou sice pořádně provařené z teleshoppingových reklam, nicméně svůj účel plní perfektně. Oproti papírovým krabicím mají navíc tu výhodu, že oblečení v nich je imunní vůči vlhkosti a nejrůznějším zápachům. Pokud si pořídíte opravdu kvalitní vakuové pytle, můžete zimní oblečení na léto klidně uskladnit i ve sklepě.

Další nespornou výhodou je velká úspora místa. Po odsátí vzduchu se objem uskladněného oblečení zmenší na jednu čtvrtinu až jednu pětinu – což je třeba v panelových bytech nesporná výhoda.

Vše do samostatné šatny!

Samostatná šatna, třeba taková, jakou měla Carrie Bradshawová ze Sexu ve městě od pana Božského, je snem spousty žen. Jenže – do panelového bytu ji prostě nenacpete. Dobrou zprávou je fakt, že dnes už se často při stavbě nových bytů se samostatnou místností pro oblečení počítá.

Do takové šatny se pak vejde oblečení na celý rok. Jen ho dvakrát do roka přemístíte tak, aby bylo to aktuálně používané snadno dosažitelné. Kvalitní šatna by měla být vzdušná a dobře větraná – vždyť kdo by chtěl zatuchlé oblečení?

Vše do šatní skříně!

Kompromisem, pokud si nemůžete dopřát samostatnou šatnu, jsou šatní skříně, případně rovnou i skříně na míru – podle toho, co ve svém šatníku preferujete a jaké prostorové možnosti máte. Trendem posledních let jsou vestavěné šatní skříně, které šetří místo a pěkně vypadají. Jejich vnitřek si navíc můžete uzpůsobit přesně podle svých představ. Spousta firem nabízí desítky drátěných programů a možnost, aby si sám zákazník zvolil množství tyčí, kravatovníků, kalhotovníků a zásuvek.