Jste zde

Vybíráte šatní skříň? Poradíme, na co si dát pozor

Zdroj: www.pixabay.com
Bez úložných prostorů se neobejdete. Nad tím se zamyslete jak ve chvíli, kdy máte v plánu stavět nový dům, nebo máte v plánu rekonstruovat stávající bydlení.

27. 3. 2018

Základní součástí by měly být kvalitní a moderní šatní skříně. Jak a podle čeho je vybrat, abyste byli plně spokojeni? Zde jsou hlavní tipy, kterých když se budete držet, tak rozhodně nemůžete šlápnout vedle.

Vestavěné řešení skvěle využije volný prostor

Skříň samozřejmě můžete pořídit třeba v obchodním centru, kde bude dostupná široká škála rozměrů. Málokdy ale trefíte ten, který vám bude stoprocentně vyhovovat. Je totiž nutné přihlédnout k tomu, že každá skříň má hned trojici rozměrů. A těmi jsou tyto:

  • výška
  • šířka
  • hloubka

Když už najdete takovou, která bude sedět v jednom nebo ve dvou, bude problémem třetí rozměr. Není to zase až tak nic výjimečného. Proto je vhodné volit vestavěné skříně, vyráběné na míru vašim potřebám. Proč? Jelikož přesně padnou do volného prostoru, který ve vašem bytě nebo domě máte. A to na milimetr přesně. Vše bude nejenom lépe ladit, ale vy využijete každý centimetr místa.

Skříň by nikdy neměla být sladěná s podlahou, prostor by nepůsobil příjemně. Naopak je ale vhodné skříň sladit s rámem dveří.Zdroj: www.pixabay.com

Nezapomeňte na správný design

Zde záleží hlavně na vašem vkusu. Tedy na tom, co se vám líbí a co nikoliv. Někdo má rád skutečně moderní nadčasová řešení, realizovaná v lesku. Většina lidí ale zůstává při zemi a volí spíše dřevěné dekory. Jste na tom stejně? Prvotní směr tedy máte jasný.

Dále nezapomeňte na to, že by design vaší skříně měl ladit s celkovým nádechem vašeho interiéru. Co je dobré zohlednit? Je to podlaha a interiérové dveře. Ideální je, aby se nejednalo o stejný odstín, jako mají podlahy. Vše by se slévalo a nevypadalo dobře. Ideální je zvolit výraznější kontrast.

Konkrétní dekor, nebo alespoň barevný nádech se potom snažte sladit s dveřmi ve vašem interiéru. Vznikne tak kombinace, která bude působit jednotně, zajímavě, a zároveň ukáže, že při realizaci někdo skutečně přemýšlel.

Jak na vnitřní uspořádání?

Pokud si necháváte vyrábět a montovat skříň na míru, můžete mluvit také do toho, jaké bude vnitřní uspořádání vaší šatní skříně. Zde je dobré promyslet, jakých věcí máte nejvíce a jaké do ní budete primárně ukládat. Základní rozložení by mělo mít tři části. O jaké se jedná?

  • část s tyčí na zavěšení ramínek
  • klasické police na umístění složených věcí
  • oddíl na různé doplňky k oblečení

Toto je základ, který využijete i ve vaší skříni. O tom, jaký konkrétní bude poměr jednotlivých částí, už rozhodujete jenom vy. Pokud máte hlavně oblečení umístěné na ramínku, je jasné, co bude převládat. Pokud naopak vše skládáte a bundy máte na klasickém věšáku, je možné tento oddíl vypustit. Před objednávkou skříně si proto udělejte inventuru ve svém oblečení a podle toho se rozhodněte.

Nezapomeňte na praktické doplňky

Základ skříně tedy máte. To poslední, na co se můžete zaměřit, jsou různé praktické doplňky. Co máme na mysli? Příkladem je kování. Pokud se bude skříň otevírat klasicky, jsou vhodné takové panty, které při zavření samy zpomalí. Eliminujete tak bouchnutí danými dveřmi. Podobné je to i v případě pojezdů. I zde existují možná řešení, která při prudkém zavření daný pojezd přibrzdí a skříň se zavře potichu, bez jakéhokoliv hluku.

Také může přijít vhod i instalace zrcadel, které jsou také celkem dobrou cestou, kterou se můžete vydat. Nejenom, že si ze skříně vyndáte věci, které si hned obléknete. Díky zrcadlu se můžete ihned podívat, jak vypadáte. A to bez nutnosti chodit kamkoliv jinam, třeba do jiné místnosti. Navíc je dobré připomenout, že zrcadlo je i zajímavým designovým doplňkem, který dokáže příjemně narušit celkově velkou jednotvárnou plochu, které by jinak působila ne úplně povedeně.