Jste zde

Barva skříně v dětském pokoji – víte, jak ji vybrat?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Barvy nás ovlivňují víc, než si myslíme. Myslete na to i při výběru skříně do dětského pokoje. Skříň je totiž obrovskou plochou a její barva má na naše pocity ohromný vliv.

19. 6. 2016

Potřebujete své ratolesti do pokoje pořídit skříň na oblečení i na jiné věci? Potom určitě tápete nad dispozicemi, ale také nad barvou skříně. Ta může být velmi ošemetná.

Existuje hned několik hledisek, podle nichž je vhodné barvu skříně volit. Nejde totiž jen o barvu samotnou a o to, jak vypadá a působí sama o sobě, ale také o:

  • vhodnou kombinaci s výmalbou a celkovým laděním místnosti,
  • umístění skříně v pokoji – v herní, pracovní či odpočinkové zóně,
  • kombinaci barev na jedné skříni v rámci světlosti a tmavosti místnosti.

Design posuvných dveří vestavěné skříně může být výrazný a barevný. Rozhodnutí je jen na vás!Zdroj: www.vestavenky.cz

Barva skříně bez dalších aspektů

Obecně se do moderního dětského pokoje doporučují pastelové barvy. Vždy také záleží na tom, jakou barvu má dítě rádo a jak na něj barva působí – modrá například může vyvolávat nepříjemné pocity, působí studeně a „zchlazuje“ sebevědomí a aktivitu, růžová může působit až moc dětinsky a podobně.

Skříň můžete také zvolit jednobarevnou nebo vícebarevnou, co se zevnějšku týče. Zde záleží na tom, zda chcete pořídit spíše skříň „klidnější“, nebo výraznější.

Barva skříně podle výmalby a ladění místnosti

Barvu skříně byste měli samozřejmě volit i s ohledem na barvu místnosti a soustředit se také na to, jestli se skříň bude do pokoje hodit, když barvu stěn změníte.

Tahle variace na modrou je ideální volbou (nejen) do chlapeckého pokoje.Zdroj: www.vestavenky.cz

Například bílá či hnědá skříň se hodí kamkoli, naopak modrá by nemusela dělat dobrotu. Případně můžete podřídit výmalbu barvě skříně.

Barva skříně podle umístění v pokoji

Barvy celého pokoje, a tedy i skříně, bychom měli volit podle jednotlivých zón. Dětský pokoj má obvykle zónu herní, odpočinkovou a pracovní (v níž se učí). V té první se nemusíme bát výraznějších barev, naopak v odpočinkové a pracovní zóně buďte s volbou opatrnější – v těchto zónách by dítě nemělo být ničím zbytečně rozptylováno, zároveň ale v pracovní zóně potřebuje podpořit mysl. 

Které konkrétní barvy se kam hodí?

  • Herní a pracovní zóna: limetková, oranžová, žlutá – povzbuzují tělo i mysl
  • Odpočinková zóna: světle modrá, pistáciová, starorůžová - zklidňují

Barva skříně podle světlosti a tmavosti pokoje

Pokud je pokoj celkově světlý, můžete si dovolit umístit do něj tmavší skříň. Jestliže se do něj ale moc světla nedostává, rozjasněte ho světlou skříní. Jestliže se rozhodnete pro skříň dvoubarevnou, myslete na pravidlo, že pokoj by se měl zesvětlovat zespoda nahoru – to znamená, že podlaha (a v tomto případě také spodní část skříně) by měla být nejtmavší, strop nejsvětlejší a stěny by měly být jistým kompromisem mezi těmito dvěma póly. 

Vestavěná skříň na míru je řešením pro atypická místa.Zdroj: www.vestavenky.cz

Výběr skříně do dětského pokoje nelze podceňovat

Volba barvy skříně do moderního dětského pokoje není zdaleka tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Je při tom totiž nutné brát v úvahu celkové ladění pokoje a barvy v něm, jeho světlost a tmavost i to, v jaké zóně pokoje má skříň stát. V dnešní široké nabídce je však stále z čeho vybírat.