Jste zde

Mlží se vám okna? Pořádně topte a hrnce zakryjte pokličkou

mlžící se okna Zdroj: Bigstockphoto
Taky patříte k těm, kteří věčně nic nevidí přes zamlžená okna? Nevěste hlavu, nejste jediní! S tímto problémem, který souvisí s klesající venkovní teplotou, se potýká v současné době mnoho domácností.

15. 11. 2022

Bohužel je téměř nemožné se tohoto problému zbavit, rosení oken se však dá výrazně omezit. A my vám poradíme, jak na to!

Ač se to na první pohled nezdá – rosení oken je ve většině případů důkazem jejich kvalitní izolace. Kvalitní okna sice zajistí, že neutíká ven teplo domova, na druhou stranu se doma drží i vzniklá vlhkost, která pak kondenzuje na okenní tabuli. 

Kde dochází ke kondenzaci?

První věc, které musíte věnovat pozornost, je místo, kde dochází ke kondenzaci. Pokud se vám voda tvoří mezi skly, pak okna reklamujte! Tvoří-li se vám voda na vnitřní straně okna, pak se ve většině případů jedná o přirozený jev, se kterým se dá do určité míry bojovat větráním či topením. O přirozený jev se jedná i v případě, kdy se vám voda tvoří na vnější straně okna. 

bigstock-condensation-on-a-window-with-123338570.jpg

orosené okno
Zdroj: 
Bigstockphoto
Příčinou vzniku rosení je styk teplého vzduchu nasyceného vlhkostí v místnosti se studenou okenní deskou.

Kde se vlhkost bere?

Zamezit v domácnosti vzniku vlhkosti nejde. Už jen tím, že dýcháte, vyprodukujete za den přes 3 litry vody. Dalším zdrojem vlhkosti může být i vytírání podlahy, koupání, žehlení, ale i třeba zalévání květin. A korunu tomu všemu nasadíte, když v bytě budete sušit mokré prádlo. 

Jak předejít kondenzaci vody na okně? 

V zimním období zapomeňte na mikroventilaci. Minimálně třikrát denně otevřete okno dokořán alespoň na 15 minut. Za tuto dobu se stihne vyměnit všechen vzduch v místnosti, nový vzduch se pak ohřeje rychle. Důležité je, že se neochladí stěny ani nábytek

bigstock-condensation-cause-mold-and-mo-115653485.jpg

plíseň u okna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rosící se okna nepodceňujte! Vlhkost může vést ke vzniku plísní a opadání omítky. Vyšší vlhkost vyhovuje i bakteriím a roztočům. Stékající voda navíc podstatně snižuje životnost oken.

Topte! 

Aby se vám nemlžila okna, je důležité mít doma teplotu okolo 21 stupňů Celsia. Teplý vzduch totiž absorbuje vlhkost a ohřívá okna. Dbejte i na to, aby teplému vzduchu z radiátoru nebránila v cirkulaci nějaká překážka. Dlouhé záclony i nábytek, který stojí před topením, mohou znesnadnit proudění vzduchu. 

Vyplatí se vytahovat i žaluzie, okno se tak snáze ohřeje či osuší. Výhrou nejsou ani dlouhé parapety, které nejen brání teplému vzduchu, aby se dostal k oknu, ale také svádějí k umístění mnoha kytek, které následně proudění překáží. 

Co nejvíce odvětrávejte koupelnu, zvláště pokud v ní sušíte mokré prádlo. A v neposlední řadě se vyplatí při vaření zakrývat hrnce pokličkou a zapínat digestoř

Pořiďte si pomocníky

Při „likvidaci“ vzniklé vlhkosti vám doma mohou pomoci i pohlcovače vlhkosti. Ty nejlevnější se na našem trhu dají pořídit už od 50 korun. Nádobka naplněná absorpčními granulemi či tabletami vám pomůže dostat vlhkost ze vzduchu. Přístroj funguje bez elektrické energie, nevydává zvuk, neutralizuje pachy a některý dokonce i příjemně provoní vaši domácnost. Čas od času je jen potřeba vylít nashromážděnou vodu a vyměnit absorpční složku. 

Zdroje:

  • https://www.bydlet.cz/359270-trapi-vas-orosena-okna-co-za-to-muze/
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-jak-zamezit-roseni-oken-v-zime-40266846
  • https://blog.mall.cz/bydleni/orosena-okna-zkuste-tyto-3-kroky-534.html
  • https://www.pksokna.cz/roseni-oken-proc-vznika-a-jak-mu-predejit

Nemohu souhlasit, rosení oken převážně vzniká špatnou těsností okenic, když venku je studený a vlhký vzduch, který se kondenzuje na vnitřních okenicích. Stejně je tomu u staršího auta...

Nemohu souhlasit, rosení oken převážně vzniká špatnou těsností okenic, když venku je studený a vlhký vzduch, který se kondenzuje na vnitřních okenicích. Stejně je tomu u staršího auta...

Ale to podstatřné, autor neví - odstranit rosení skla lze. Pořiďte si trojité zasklení oken a je pokoj. Zajímavé, že k autorovi článku se tato znalost nedonesla...

Velký problém jsou plastová okna, i když mají rámy i tu nejnižší prostupnost, stále je v nich kovová výztuha a ta způsobuje, že při venkovní teplotě pod nulou se rám rosí a voda ztéká - na v lepším případě na parapet v horším u balkonových dveří na plovoucí podlahu s kterou se můžete v takovém případě během pár zim rozloučit. V místnostech máme nepřetržitě zapnuté elektrické odvlhčovače nastavené na 50 ti procentní vlhkost jak nám doporučil výrobce oken, mírně to pomáhá, ale u balkonových dveří podlaha bohužel odchází. Voda se bohužel sráží na rámu dveří i v části rámu která je u podlahy a je na něm nalepená podlahová lišta. Bohužel plastová okna rovná se problém s mokrými rámy.